Home Pel mel Kultura No problemo, Baby v koutě i výslech bez kalhotek. »Nejprofláklejší« filmové scény

No problemo, Baby v koutě i výslech bez kalhotek. »Nejprofláklejší« filmové scény

Některé filmy sledujeme popáté, podesáté, posté. A pořád v nich nacházíme něco nového. Nesmrtelné jsou mnohé hlášky, ale i některé scény. Ty se stávají natolik ikonickými, že jsou citované, parafrázované i parodované. Tohle je deset »nejprofláklejších« scén v historii světové kinematografie.

Tenkrát na Západě – ikonický prolog

Opuštěná železniční stanice, na které tři muži trpělivě čekají na příjezd vlaku, je legendárním prologem jednoho z nejslavnějších westernů v historii světové kinematografie. Ty tři poslal bezcitný modrooký pistolník Frank, aby se postarali o muže, který si říká Harmonika a chce si s Frankem vyřídit nějaké staré účty. V okamžiku, kdy na malém nádraží dojde k nevyhnutelné přestřelce, vyvraždí Frank se svými muži rodinu farmáře McBaina, a to jen chvíli předtím, než sem dorazí McBainova novomanželka Jill. Režisér Sergio Leone se na úvod svého nesmrtelného díla zaměřuje na zdánlivé malicherné a zbytečné výjevy a nekonečně scénu natahuje. Kdo by si ji ale nevybavil jako jednu z nejikoničtějších a možná i nejstylovějších ve filmových dějinách…?

Hříšný tanec – show tatínkovi navzdory

Do tohoto snímku nikdo nevkládal velké naděje ani peníze. Jenže Hříšný tanec, natočený za pouhých šest milionů dolarů, se v roce 1987 stal jedním z největších filmu překvapení historie. V kinech vydělal více než dvě stě milionů dolarů a při větě »Baby nebude sedět v koutě« roní slzy znovu nové a nové generace romantických duší. Však si to vybavíte. Ve slavné scéně hlavní hrdinka přezdívaná »Baby« jen smutně kouká na kulturní program, když v ten moment její partner Johnny přijde a po oné slavné hlášce všem předvede dokonalou taneční etudu. Navzdory nevůli »Bejbyna« tatínka, který tanečníka mylně považuje za svůdníka, který přivedl jinou mladou dívku do jiného stavu a pak ji zařídil »řeznický« potrat.

Duch – láska u hrnčířského kruhu

Jednou z nejslavnějších romantických scén filmové historie je milostné tulení Demi Moorové a Patricka Swayzeeho u hrnčířského kruhu. Ona sedí za kruhem a on její pomocí tvaruje z hlíny vázu. Slavný herec se později nechal slyšet, že jde o nejslavnější scénu, kterou kdy natočil. Duch tak v jeho očích překonal i proslulý Hříšný tanec. Mimochodem – film, včetně zmiňované scény, proslavil i geniální ploužák Unchained Melody od The Righteous Brothers, který patří mezi největší hudební klenoty 20. století. Romantický song skvěle doplňují i záběry na Patrickovo mužné, svlečené tělo, a volné tričko Demi Moorové. Ačkoli jde o bytostnou romantiku, takhle žhavou scénu nenatočila ani velká většina režisérů, kterým šlo vysloveně o erotiku.

Obvyklí podezřelí – Verbalova chůze

Stalo se to jedné noci v kalifornském přístavu San Pedro, kde byla zmasakrována posádka argentinské pašerácké lodi. Stop pro policii zůstalo proklatě málo. Loď vyletěla do povětří a z dvaceti sedmi mužů tu přežili jen dva: kulhavý pouliční zlodějíček Verbal a jeden z členů posádky umírající v nemocnici na popáleniny. Začalo to ovšem mnohem dřív – newyorská policie už nějakou dobu prověřovala skupinku podezřelých, těch mužů zločinu, kteří jsou vždycky první na ráně. Byli to prohnaný elegán Keaton, horkokrevný McManus, drzý Hockney, nevyzpytatelný Fenster a bezvýznamný Verbal. Policie je podrobila důkladnému výslechu, ale s každou novou informací se pátrání jen zkomplikovalo. Proč? Kdo film viděl, dobře ví. Závěr, kdy Kevin Spacey alias Verbal změní styl své chůze a tím se prozradí, kdo je vlastně Keyser Söze, překvapí asi každého, kdo tuto kriminálku viděl poprvé. Ale s odstupem času je to skutečně notoricky známá záležitost.

Základní instinkt – noha přes nohu…

Slavný erotický thriller Paula Verhoevena obsahuje více legendárních scén. Ať už jde o brutální vraždu policisty ve výtahu, závěrečnou sexuální scénu se sekáčkem na led v ruce Sharon Stoneové či odhalení chybějící zbraně v ruce zastřelené psycholožky. Ale jedna scéna je přece jen nejznámější. I díky tomu, že nechybí na erotických serverech a zároveň proto, že je i extrémně často parodována. A podle serveru csfd.cz je jeden z nejvíce pozastavených okamžiků v historii VHS kazet. Ano, jde o výslech hlavní hrdinky Catheriny Tramellové na policii, kdy si dává nohu přes nohu, aniž by pod oblečením měla spodní prádlo. Scéna trvá čtyři sekundy a sama Sharon Stoneová s odstupem času vzpomínala, že nevěděla, kde kamera scénu snímá.

Indiana Jones – bez klobouku to nejde

Je to jedna z klíčových životních rolí Harrisona Forda. Ano, slavný archeolog, ke kterému neodmyslitelně patří nejen neohroženost při výzkumu a vzdělání, ale také typický bič a klobouk. A právě klobouk je v hlavní roli scény, jež se dočkala možná nejvíce parodií (naposledy třeba u kocoura v botách ze Shreka). Však si to vybavíte – v dílu Indiana Jones a chrám zkázy archeolog utíká, zatímco padá zeď v podobě kamenných dveří. Stačí se před padající tíhou prosmýknout, ale spadne mu klobouk. Ten přece nesmí zůstat zazděný – a tak pro něj ještě sáhne, ačkoli tím riskuje, že bude mít rozmačkanou horní končetinu. Mimochodem, slavný klobouk Indiana Jonese (Harrison Ford) je ze známého obchodu Herberta Johnsona, který se nachází na Saville Row v Londýně.

Terminátor 2 – Hasta la vista, baby

Arnold Schwarzenegger ve své nejznámější filmové roli doslova perlí hláškami. Například: »Já se vrátím!« Nebo: »Řekni to mé ruce.« Ale tou patrně nejznámější je věta »Hasta la vista, baby!«, na kterou je navázána zřejmě nejkomičtější scéna z jinak akcemi překypujícího snímku. Terminátor se jí učí od svého mladého chráněnce, aby přestal být »takový suchar«, a pak ji použije při spektakulárním rozstřelení nepřátelského robota T-1000. »Bylo to přitom prostě jen něco, co jsme spolu s režisérem Jamesem Cameronem říkávali, když jsme končili telefonní hovor,« vylíčil původ kultovní hlášky spoluscenárista Terminátora William Wisher. »Ani jednoho z nás by nenapadlo, že se z této věty stane ikonická fráze,« dodal ještě Wisher. A k »Hasta la visa, baby!« samozřejmě patří i nezbytné »no problemo…«.

Titanic – romantika na přídi

Scéna, kdy zamilovaný pár stojí na přídi »nepotopitelné lodi« a Leonardo DiCaprio drží Kate Winsletovou, užívající si závanu větru s roztaženýma rukama, se dočkala řady parodií, ale pro romantické duše (a nejen pro ně) je hlavním symbolem slavného oscarového snímku Jamese Camerona. Když dáte do Googlu heslo »Titanic« ve spojení se slovem »film« (ať už v jakémkoli jazyce), vyběhnou na vás v první řadě desítky fotek právě této scény. Ostatně, výstava Titanic, která procestovala celý svět, představuje jako jeden z nejžádanějších exponátů právě příď lodi, kde mohou všichni přítomní pózovat přesně jako zamilovaný herecký pár…

Sedm – drsný závěr drsného filmu

Dva policisté (Brad Pitt a Morgan Freeman) jsou na stopě geniálního vraha, zodpovědného za sérii děsivých vražd, jejichž oběti spojuje sedm smrtelných hříchů. David Fincher v jednom z nejslavnějších a nejoblíbenějších thrillerů všech dob s dokonalou znalostí našich nejhlubších obav pevně svírá otěže akce – fyzické, psychické i spirituální – neodvratně směřující k rozuzlení, které do hloubi otřese i tou nejzatvrzelejší duší. Nešťastný a zároveň rozezlený výraz v obličeji Brada Pitta i provokující věty dokonale ztvárněného psychopata v podání Kevina Spaceyho patří mezi atributy nejslavnější scény světové kinematografie, která však pro svoji hloubku, i brutalitu zároveň, není tolik vyhledávaná jako ty ostatní. Ano, pátým smrtelným hříchem je hněv – a tento hřích vyvstane na povrch právě na drsném konci snímku…

Pretty Woman – v limuzíně a s růžemi

Tenhle film na motivy slavného Pygmalionu hltáme každý rok o vánočních svátcích. Když se řekne Pretty Woman, vybavíte si jistě řadu nezapomenutelných scén, ovšem troufáme si říci, že všechny předčí závěr jako z pohádky. Však to znáte. Richard Gere přijede pro svou lásku v bílé limuzíně s kyticí rudých růží a deštníkem. Vyleze za ní po požárním schodišti a líbají se. Na motivy pohádkové klasiky, kde má princ dorazit na bílém koni a s mečem, se zamilovaný podnikatel zeptá: »A co bylo potom, když vyšplhal a zachránil ji?» A Julia Robertsová alias Vivan mu odpoví: »Ona zachránila jeho.« A jen tak mimochodem – šlo o alternativní verzi k původně plánovanému konci. V něm Vivian neskončí v »princově« náruči, ale peníze, které jí umožnil vydělat, jede utratit s kamarádkou do Disneylandu.

Marcela Špičková

FOTO a VIDEO – youtube.com, ceskatelevize.cz, TriStarPictures/Daily Mail

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here