Home Domácí Vánoční trhy na Staroměstském náměstí ozdobí smrk z Českolipska

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí ozdobí smrk z Českolipska

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze ozdobí smrk ztepilý z Českolipska. Strom, který bude po úpravě měřit 22 metrů, vyrostl na soukromé zahradě v Pertolticích pod Ralskem. Podle letokruhů je strom letos padesátiletý. Je vidět, že byl poměrně často, co se týká síly větru, namáhaný od západu, řekl dnes novinářům mistr České republiky v kácení stromů Jiří Vorlíček, který měl poražení a přípravu stromu k přepravě na starosti.

Strom vážil zhruba 4,7 tuny a po celou dobu ho jistil jeřáb, protože bylo potřeba nejprve spodní část upravit tak, aby mohl být bez další úpravy usazen do dlažby Staroměstského náměstí. »Bezpečné ukotvení spočívá v tom, že spodní část stromu v délce dvou metrů musíme upravit na připravenou šablonu, která je v souladu s připraveným otvorem na Staroměstském náměstí. Je to zhruba na průměr 50 centimetrů,« uvedl Vorlíček. Pochvaloval si, že strom je ve velmi dobrém zdravotním stavu a je rostlý hodně symetricky.

Poražení stromu dnes přihlížel i majitel pozemku Radek Lupoměský, který strom Praze nabídl. »Bylo mi líto ho rozřezat a spálit v kotli, říkal jsem si, že je krásnej a že by ještě mohl udělat radost třeba v Praze nebo někde jinde. Musel by jít dolů, protože, když hodně foukal vítr, tak jsme různě přeparkovávali auta, jednou dokonce foukalo tak, že jsme uvažovali, že půjdeme spát k rodičům, báli jsme se, že strom spadne. Jsem rád, že bude stát na Staroměstském náměstí,« řekl Lupoměský, když předal desetitisícovou odměnu za strom ředitelce domu seniorů v nedaleké Mimoni.

Strom čeká více než 90 kilometrů dlouhá cesta do deponie na okraji Prahy, v neděli večer by tam měl dorazit také strom pro Václavské náměstí, který budou kácet v Podkrkonoší. »V noci z pondělí na úterý vyparkovanou Pařížskou ulicí pojede tenhle strom na Staroměstské náměstí. Je to logisticky náročná operace za asistence dopravního podniku a v doprovodu policie,« řekl předseda představenstva firmy Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek. Strom pak ozdobí více než osmi kilometry světelných řetězů, zavěsí na něj 50 světelných hvězd a 342 koulí.

Strom bude svítit denně od začátku adventu až do Tří králů vždy od 16.00 do půlnoci. Osud stromu s vánočními svátky neskončí. »Větve už jako tradičně po odzdobení věnujeme pražské zoologické zahradě a z kmene řežeme už čtyři roky prkna, která slouží potom učňovskému školství k výrobě nábytku nebo drobných dřevovýrobků. V loňském roce jsme je věnovali domovu dětí a mládeže,« dodal Jílek.

(čtk)

ILUSTRAČNÍ FOTO – kudyznudy.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here