Home Domácí Vláda by měla okamžitě odstoupit, uvedl Babiš k dnešním protestům

Vláda by měla okamžitě odstoupit, uvedl Babiš k dnešním protestům

Vláda by měla okamžitě odstoupit, premiér Petr Fiala (ODS) nekomunikuje a zemi škodí, řekl novinářům v souvislosti s dnešní stávkou odborů šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Protesty jsou podle Babiše výsledkem toho, že vláda nezvládla inflaci, způsobila zvýšení cen elektřiny a odehnala ze země investory. Fiala straší veřejnost rozvratem veřejných financí a není schopen komunikovat se sociálními partnery a řídit kabinet, řekl Babiš. Demisi kabinetu žádá i další opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

ANO se podle Babiše protestů nezúčastnilo, nicméně v úterý chce hnutí situaci komentovat v Poslanecké sněmovně. K možné spolupráci ANO s odbory při naplňování jejich požadavků se Babiš nevyjádřil.

Kritiku sklidil premiér od Babiše také za přístup k odborářům. »Každý by čekal, že vystoupí a bude situaci smířlivě řešit,« konstatoval Babiš. Uvedl, že namísto toho vystupuje předseda vlády arogantně, výsměšně a protesty dehonestoval.

»Zatímco po celé zemi je největší stávka od listopadu 1989, premiér Fiala se jezdí dívat na krávy k bratrovi pana Jurečky,« dodal Babiš později na síti X. Fiala dnes navštívil spolu s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) zemědělské družstvo Pooslaví Nová Ves na Brněnsku. Jeho ředitelem je Lukáš Jurečka, bratr lidoveckého ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Premiér si prohlédl kravín a bioplynovou stanici, oba politici pak strávili hodinu jednáním s ředitelem družstva.

Předseda SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že on i hnutí protesty a stávku plně podporují. »Je třeba Fialově vládě ukázat, že skutečně velká část země je proti jejich cestě do katastrofy. A argumenty vládních činitelů? Ty přece žádné fakticky nejsou – pokud jako argument neberete fakt, že oni zřejmě skutečně nechápou, jakých zločinů proti ekonomice a své zemi se svým jednáním dopouští, uvedl. Vláda podle něj opakuje dávno vyzkoušené chyby z doby vlády Petra Nečase (ODS). »Fiala a jeho ministři nejsou schopní vést ČR a měli by podle mého názoru podat demisi,« dodal Okamura.

Podle Fialy nemůže vláda pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. Babiš dnes řekl, že české veřejné finance jsou v dobrém stavu. Podle něj to dokládá i potvrzení úvěrového ratingu České republiky od mezinárodních agentur. Aktuální zadlužení Česka, které letos podle prognózy ministerstva financí dosáhne 44,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP), je pod maximální evropskou hranicí 60 procent, uvedl Babiš.

(pk, čtk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here