Vládní instituce už dluží přes tři biliony

Hospodaření sektoru vládních institucí skončilo v prvním čtvrtletí letošního roku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu v deficitu odpovídajícímu úrovni 5,9 procenta hrubého domácího produktu. Míra zadlužení vládních institucí stoupla meziročně o 1,7 procentního bodu na 44,5 % HDP.

Schodek hospodaření vládních institucí dosáhl 100,9 miliardy korun, což v meziročním srovnání znamená zhoršení o 31,9 mld. Kč. V deficitu (136,6 mld. Kč) přitom skončilo pouze hospodaření ústředních vládních institucí, které se meziročně propadlo o 59,4 mld. Kč. Místní vládní instituce naopak hospodařily s přebytkem ve výši 35 mld. Kč a jejich hospodaření se meziročně zlepšilo o 29,9 mld. Kč. Hospodaření fondů sociálního zabezpečení (zdravotních pojišťoven) pak skončilo v mírném přebytku 0,8 mld. Kč.

Celkové příjmy sektoru vládních institucí stouply meziročně o 12,6 %. Podílely se na tom zejména přijaté daně z příjmů, sociální příspěvky a daně z výroby a dovozu. Celkové výdaje vládních institucí pak vzrostly o 16 %, z toho nejvíce výdaje na sociální dávky, dotace a náhrady zaměstnancům.

Nominální dluh vládních institucí stoupl meziročně o 415,3 mld. Kč na 3099,4 mld. Kč.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy