Schodek rozpočtu se již v pololetí blíží plánovanému deficitu za celý rok

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června deficitem ve výši 215,4 miliardy korun, informovalo ministerstvo financí na svém webu. Připomeňme, že na celý rok je plánovaný deficit ve výši 295 mld. Kč, což ovšem většina ekonomů považuje za nereálný údaj a očekává jeho výrazné překročení.

Proti květnu sice rozpočtový schodek klesl o 56 mld. Kč, avšak meziročně byl o 32,4 mld. Kč vyšší. Podle ministerstva stál za zhoršením především nárůst výdajů v sociální oblasti (+69,2 mld. Kč), pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií (+44,4 mld. Kč), obsluha státního dluhu navýšená výplatou úrokových výnosů z protiinflačních státních dluhopisů (+14,5 mld. Kč) či vyšší investice (+11 mld. Kč).

»Na příjmové straně se pozitivně projevily především platby daně z příjmů právnických osob ve výši 67,9 miliardy a příjmy z rozpočtu Evropské unie ve výši 47,3 miliardy. Z toho 44,5 miliardy bylo do rozpočtu zapojeno z Národního plánu obnovy, který dosud znamenal pro rozpočet pouze výdaje na předfinancování projektů,« uvedl k hospodaření v první polovině roku ministr financí Zbyněk Stanjura. Připomněl, že v srpnu by měla rozpočet vylepšit mimořádně vysoká dividenda společnosti ČEZ a v září splátky záloh na windfall tax za první tři čtvrtletí. »S premiérem Fialou jsme dohodnuti, že vláda nyní hospodaření rozpočtu za první polovinu roku vyhodnotí a v průběhu července rozhodne, zda bude nutné provést ve druhém pololetí úspory s cílem co nejméně se odchýlit od plánované výše schodku za celý letošní rok,« prohlásil Stanjura.

Rozpočtové příjmy ke konci června dosáhly 917,2 mld. Kč a proti minulému roku vzrostly o 16,5 procenta. Výdaje v pololetí činily 1,133 bilionu Kč, a byly meziročně o 16,8 vyšší.

(ici)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Evropská Unie by už měla přestat lhát o válce na Ukrajině.
    Dnes už je každému jasné, že jde o válku, jejímž cílem je uchvácení a vykradení Ruska a jeho přírodního bohatství a zotročování Rusů ze strany USA, EU a NATO.
    Na této zločinné válce proti Rusku se podílí také Česká republika a její politická reprezentace – Fiala, Rychetského Pětikoalice, Babišovo ANO.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy