Vyskakující žába, zelení mimozemšťané i kočka za volantem. Takové jsou spoty kandidujících stran

Volby do evropského parlamentu se blíží a politické strany a hnutí představují svůj program ve svých příspěvcích v České televizi (ČT). Většina z nich vyzývá občany k účasti ve volbách, ovšem jsou i výjimky potvrzující pravidlo. Ze zákona mají kandidující subjekty vyhrazeno celkem 14 hodin, a to nejen v České televizi, ale i v dalším z veřejnoprávních médií – Českém rozhlasu.

Podle průzkumů nejsilnější hnutí ANO vyrukovalo s klipem, kdy předseda Andrej Babiš a vedoucí kandidátky Klára Dostálová vystupují na opuštěném parkovišti z auta polepeného heslem Česko, pro tebe všecko. »Mám dost těch zelených pomatenců, kteří ničí Evropu a ohrožují bezpečnost nás všech,« říká expremiér.

Jednička Starostů a osobností pro Evropu Danuše Nerudová, která přitom dlouhodobě tvrdí, že nevede negativní kampaň, je při své výzvě obklopena černobílými snímky Babiše, předsedy hnutí SPD Tomia Okamury či předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla s dodatkem, že je potřeba »tvořit a ne jen bořit«.

SPD a Trikolora, které kandidují společně bok po boku, naopak představují program, přičemž v pozadí běží záběry z demonstrací a setkání se zahraničními politiky, v čele s Marine Le Penová z francouzské strany Národní sdružení (RN), která koneckonců na dálku přednesla zdravici i na čtvrtečním setkání SPD na Václavském náměstí.

Možná nejoriginálnější jsou Svobodní, kteří ve svém příspěvku v kuchyni pomalu vaří žábu. Přesně podle tzv. žabího synromu, podle něhož si lidé neuvědomují hrozby, které přicházejí pomalu a postupně narůstají. Na rozdíl od bajky však má klip špatný konec, jelikož zvířeti se povede »včas vyskočit«. Podobně by podle Svobodných měli »vyskočit« voliči zím, že podpoří stranu hájící českou suverenitu.

Kuriozitou je například strana Mourek, jež ukazuje kočku za volantem a uvádí, že to »není o kočkách«, ale o lepší Evropské unii. V klipu uskupení ANO lepší EU s mimozemšťany se skutečně objevují zelení vesmířani a přejí si zahájit mírová jednání s tím, že »tato válka jednou skončí a skončí u jednacího stolu«

Několik kandidujících stran a hnutí svůj příspěvek nedodalo nebo se omezilo na psaný výčet hlavních bodů programu. A předseda hnutí Česká republika na 1. místě Ladislav Vrábel využil čas k pozvánce na Mezinárodní mírové shromáždění, které se uskuteční v sobotu 1. června na Václavském náměstí.

O něm koneckonců mluvil Vrábel i v aktuálním rozhovoru pro iportaL24.cz. »Setkání je vyvrcholením Mírových dnů pořádaných v té souvislosti, že se tou dobou bude v České republice konat malý summit NATO. Tohle není akce na jeho podporu, ale naopak akce, která je v opozici. Na malém summitu budou Jestřábi ze zemí NATO domlouvat, jak na Ukrajinu poslat další vojáky, což nám bylo v minulých týdnech sdělováno,« řekl Vrábel.

(pk)

 REPRO FOTO – ČT

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy