Petici proti uspávání toulavých psů v Turecku podepsalo za dva dny víc než 100 tisíc lidí

Petice na webu Change.org na obranu toulavých zvířat v Turecku nasbírala za dva dny více než 100 000 podpisů. Byla iniciována v souvislosti s kontroverzním návrhem zákona vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje, který předpokládá uspávání toulavých psů, pokud se jim nepodaří najít majitele.

»Zabíjení zvířat problém nevyřeší, tato metoda není pro naši zemi vhodná,« uvedl účastník kampaně Didem Kurtoglu. »Řešení by mělo být rozumné, takovou možností by mohla být sterilizace toulavých psů a zákaz prodeje domácích zvířat,« Hürriyet denně citoval aktivista řekl.

Oficiální statistiky o počtu toulavých psů v Turecku neexistují. Podle místních médií jejich počet přesahuje tři miliony, nejvíce toulavých psů je v Izmiru, Istanbulu a Ankaře, uvádí NTV. Turecké úřady se již dříve opakovaně pokoušely tento problém řešit, mimo jiné odchytem a uspáváním psů. Místní obyvatelé však pořádali četné protesty a požadovali ochranu práv zvířat na život. V mnoha tureckých městech jsou pro toulavé psy zřízeny speciální útulky, které však nestačí. Případy napadení lidí toulavými psy jsou v zemi zaznamenávány téměř denně.

Vládnoucí turecká strana, v jejímž čele stojí prezident Recep Tayyip Erdogan, hodlá v nejbližší době předložit parlamentu návrh zákona, který by obcím uložil povinnost odchytávat toulavé psy a uspávat je, pokud se do 30 dnů po umístění inzerátů s fotografiemi na internetových zdrojích nenajdou jejich majitelé. Autoři dokumentu se odvolávají na zkušenosti zemí, jako je Velká Británie, Itálie a Portugalsko.

Odbor komunikace turecké prezidentské administrativy upozornil na výsledky průzkumu na toto téma, který byl proveden v říjnu a listopadu 2023 v Istanbulu, Ankaře a Antalyi. 83,6 % dotázaných uvedlo, že toulavá zvířata jsou pro Turecko problémem, přičemž 80,4 % se vyslovilo pro jejich umisťování do útulků a uspávání nemocných nebo těch, která nenašla majitele. Průzkum také ukázal, že 74,4 procenta respondentů není ochotno ujmout se toulavého psa. Opozice již prohlásila, že zákonodárnou iniciativu vládnoucí strany nepodpoří, a navrhla, aby se při řešení problému hledaly kompromisy.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy