Home Domácí WHO: V Gaze bylo zaznamenáno více než 180 útoků na zdravotnickou infrastrukturu

WHO: V Gaze bylo zaznamenáno více než 180 útoků na zdravotnickou infrastrukturu

Na snímku zveřejněném Izraelskými obrannými silami 2. listopadu 2023 je izraelská jednotka při pozemní operaci v pásmu Gazy. FOTO – Xinhua/Izraelské obranné síly

Od 7. října došlo v pásmu Gazy k nejméně 181 útokům na zdravotnickou infrastrukturu; 22 zdravotníků zemřelo a 59 bylo zraněno, uvedla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisová.

Podle Harrisové bylo při těchto útocích zabito 553 lidí a 707 jich bylo zraněno. Poškozeno bylo 45 zdravotnických zařízení, včetně 23 nemocnic. Čtyřicet sanitek se dostalo pod palbu, přičemž 23 z nich bylo poškozeno.

Kromě toho bylo podle jejích slov na Západním břehu Jordánu zaznamenáno 183 útoků na zdravotnická zařízení. Zraněno bylo 22 zdravotníků. Bylo hlášeno až 150 útoků na sanitky. Fyzické násilí proti posádkám sanitek bylo použito ve 105 případech a zdravotnický personál a sanitky byly zadrženy 27krát.

V Izraeli bylo hlášeno 43 útoků na zdravotnická zařízení. Dvacet čtyři zdravotníků a pacientů bylo zabito a 29 – zraněno.

Mluvčí WHO upozornila na skutečnost, že v současné době jsou v severní části pásma Gazy schopny přijímat pacienty pouze dvě malé nemocnice. Na jihu enklávy částečně funguje osm nemocnic. Nemocnice v Gaze mají v současné době přibližně 1400 lůžek, zatímco před 7. říjnem jejich počet dosahoval 3500.

V enklávě dochází k dramatickému nárůstu infekčních onemocnění, včetně průjmů, respiračních a kožních infekcí, uvedla WHO a dodala, že počet případů průjmů stoupl 45krát ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Napětí na Blízkém východě se znovu rozhořelo 7. října poté, co bojovníci radikální palestinské skupiny Hamás sídlící v pásmu Gazy podnikli nečekaný vpád na izraelské území, při kterém zabili mnoho obyvatel izraelského kibucu žijících v blízkosti hranic s Gazou a unesli více než 200 Izraelců, včetně žen, dětí a starých lidí. Hamás svůj útok popsal jako reakci na agresivní akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře v jeruzalémském Starém městě. Izrael vyhlásil úplnou blokádu pásma Gazy a zahájil bombardování enklávy a některých oblastí v Libanonu a Sýrii, jakož i pozemní operaci proti Hamásu v pásmu Gazy. Střety jsou hlášeny také na Západním břehu Jordánu.

Hamas 22. listopadu oznámil, že za zprostředkování Kataru a Egypta bylo dosaženo dohody o čtyřdenním humanitárním příměří v pásmu Gazy. Příměří vstoupilo v pásmu Gazy v platnost 24. listopadu od 8.00 místního času (5.00 SEČ).

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here