Sparta ovládla šlágr před rekordní návštevou sezony. Řádil Kousal

Hokejisté Sparty porazili ve šlágru 23. kola extraligy Litvínov 3:1 a oplatili soupeři porážku z prvního vzájemného zápasu v sezoně. Gólem a asistencí se na tom podílel útočník Pavel Kousal, dvě asistence si připsal Roman Horák.

Pražané bodovali posedmé v řadě, šestkrát vyhráli. Sparta se doma představila po třech týdnech, poprvé od 5. listopadu, a utkání sledovala 16 683 diváků ve téměř vyprodané 02 areně, což je největší návštěva v ročníku.

Oba týmy nasadily do zápasu své brankářské dvojky, více práce v úvodu měl hostující Zajíček. Poradil si i s přečíslením tři na jednoho a zakončením Němečka, v prvním přesilové hře Sparty ale rychle inkasoval. Vyloučení Davida Kašeho ukončil již po 14 sekundách Kestner, který využil přesnou Horákovu přihrávku.

Kořenář si první zákroky připsal až v 6. minutě, hned na začátek si ale poradil s opakovaným zakončením Hlavy. Člen elitní litvínovské formace mohl po chybě sparťanů v rozehrávce vyrovnat v polovině první třetiny, ani tentokráte ale brankáře soupeře nepřekonal.

Při litvínovské přesilovce se do brejku dostal Lajunen, Gut jej fauloval, následné trestné střílení ale finský útočník neproměnil. Zajíček poté vychytal i osamoceného Kousala.

Série vyloučení domácích hráčů ale dostala Vervu do hry. Jen ve druhé třetině měli Severočeši čtyři početní výhody a ve druhé se jim podařilo vyrovnat, když Kořenáře prostřelil obránce Baránek.

Při hře pět na pět byla Sparta nebezpečnější, Zajíček však chytal spolehlivě a podržel Vervu i v oslabení. Po sérii litvínovských přesilovek totiž měli stejnou výhodu dvakrát i Pražané. V 52. minutě se ale domácí dostali opět do vedení, když se po Horákově přihrávce prosadil střelou k tyči Kousal. Poslední slovo měl při power play hostů Konečný.

»Za stavu 1:1 rozhodlo to, kdo dá gól, bohužel jsme to nebyli my,« řekl Karel Mlejnek, kouč Litvínova. »Bylo to krásné vítězství před parádní návštěvou. Zkomplikovali jsme si to řadou oslabení, ale pomohlo, že výborně chytal Pepa Kořenář. Máme vyrovnanou brankářskou dvojici, a to se projevilo,« připojil ke šlágru dne kouč Sparty Pavel Gross.

Sparta po dnešku i nadále ztrácí pět bodů na vedoucí Pardubice, které vyhrály 4:1 v Boleslavi. Naopak jeden bod ztratil na třetím místě mistrovský Třinec, který porazil dosud poslední Kladno až v prodloužení 4:3. Díky tomuto bodu pro Rytíře je zpět na poslední příčce Mladá Boleslav.

Výhry dnes oslavily i brněnská Kometa, vicemistr z Hradce Králové a liberečtí Bílí Tygři. Tabulka se tak i nadále zamotává…

* * *

HC Sparta Praha – HC Verva Litvínov 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Kestner (R. Horák, Irving), 52. P. Kousal (R. Horák, Kempný), 60. Konečný (P. Kousal, O. Najman) – 25. Baránek (Koblasa, Abdul). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Axman, Šimánek. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. Diváci: 16 683.

Mountfield Hradec Králové – HC Olomouc 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Tamáši (Šťastný), 26. Jasper (Estephan, Lalancette), 29. Eberle (T. Pavelka, Estephan), 55. Perret (Okuliar, Miškář), 60. Jasper (Perret, Jank) – 4. Sirota (Orsava), 4. J. Navrátil, 39. J. Navrátil. Rozhodčí: Hribik, M. Sýkora – Frodl, Hnát. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 3242.

Bílí Tygři Liberec – HC Vítkovice Ridera 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Bulíř (Flynn, A. Najman), 49. Kelly Klíma (Budík) – 48. Lakatoš. Rozhodčí: T. Veselý, Jaroš – J. Svoboda, Špůr. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 3246.

HC Kometa Brno – HC Škoda Plzeň 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Gazda (A. Zbořil, K. Pospíšil), 25. Moses (K. Pospíšil), 38. Gazda (Okál, Ekrt), 59. Zaťovič (Kučeřík) – 30. Zámorský (Mertl). Rozhodčí: Pražák, Květoň – Zíka, Blažek. Vyloučení: 5:6, navíc Ščotka 5 min a do konce zápasu, K. Pospíšil- Pour oba 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 6420.

BK Mladá Boleslav – HC Dynamo Pardubice 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 33. J. Aaltonen (Pyrochta) – 24. Košťálek (L. Sedlák), 34. Říčka (Košťálek), 58. R. Kousal (T. Zohorna), 59. Mandát (Paulovič). Rozhodčí: Šír, Pilný – Kajínek, Klouček. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 2956.

HC Oceláři Třinec – Rytíři Kladno 4:3 v prodl. (1:2, 1:0, 1:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Pánik (Marinčin), 21. Pánik (A. Nestrašil, J. Jeřábek), 45. D. Voženílek (A. Nestrašil, J. Jeřábek), 62. D. Voženílek (A. Nestrašil) – 4. Tralmaks (Kusý), 17. Tralmaks (Klepiš, Smoleňák), 50. Ticháček (Tralmaks, Martenet). Rozhodčí: Ondráček, Vrba – Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 4:7. Využití: 3:1. Diváci: 3939.