Ze SOCDEM se vytratila slušnost? ČSSD napsala otevřený dopis předsedovi Šmardovi

ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie dnes napsala otevřený dopis předsedovi konkurenční Sociální demokracie (SOCDEM) Michalu Šmardovi. Jablkem sváru je včerejšek, kdy si obě politické strany U Kaštanu připomněly založení Českoslovanské sociálně demokratické strany dělnické.

»Když jsme v listopadu roku 1989 obnovovali Českou stranu sociálně demokratickou, říkali jsme, že jsme stranou slušných lidí. Když jsem viděla, co udělali Vaši lidé včera u pietní desky restaurace U Kaštanu, bojím se, že slušnost se ze současné SOCDEM naprosto vytratila. Prosím Vás proto, abyste poučil své přední lídry strany, tedy předsedu pražského kraje pana Jiřího Dientsbiera a především lídra Vaší kandidátky do Evropského parlamentu pana Lubomíra Zaorálka, o pravidlech slušného chování,« píše se v dopise, který podepsala statutární místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová.

»Když jsme v dopoledních hodinách uctili památku založení Českoslovanské sociálně demokratické strany dělnické s kyticí rudých růží, opravdu by nás nenapadlo, že Vaši členové naší kytici v odpoledních hodinách sundají a zakopnou ji za roh domu, aby si slavnostně mohli vyvěsit svoje rudé karafiáty. Tato skutečnost mne osobně i další členy naší strany hluboce ranila i proto, že rudé růže a zkratku ČSSD nosí v srdcích jako historický symbol své strany zcela jistě i velká část Vašich členů společně se všemi členy současné ČSSD – České suverenity sociální demokracie. Proto jsme se na místo vrátili a OBĚ kytice společně zavěsili zpět pod pamětní desku (Tu naši jsme našli opravdu odkopnutou za rohem domu, takže jsme ji mohli k desce vrátit),« stojí dále v dopise, který zaslalo redakci iportaL24.cz tiskové oddělení ČSSD.

»Možná bych Vám, jako obnovující členka ČSSD mohla připomenout, že už dříve zde existovaly dvě sociálně demokratické strany ČSSD a Asociace sociálních demokratů Rudolfa Battěka. Obě tyto strany spolu sice soupeřily o voliče, ale nikdy si nedovolily něco tak zoufalého, jako kopat do pietních květin druhé strany. Když potom Asociace ukončila svoji činnost, přešla logicky členská základna do úspěšnější ČSSD. Proto Vás, pane předsedo, vyzývám k omluvě za čin vašich předních představitelů a věřím, že se nesnížíte k takovým výmluvám, jako že ‘kytice spadla sama a za roh ji odnesl vítr’. Pokud tak neučiníte, budu nucena to chápat já i celá naše strana jako kopnutí nejen do květiny, ale celé slušné sociálně demokratické politiky. Věřím, že to nepřipustíte,« uzavírá Volfová.

ČSSD je nejstarší politickou stranou v zemi. Česká strana sociálně demokratická patřila od listopadu 1989 mezi ústřední politické síly spolu s ODS. Z jejích řad pocházeli předsedové vlády Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross, Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka. Nicméně ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici a zůstala mimo parlament. Pod vedením Michala Šmardy se loni na jaře rozhodla změnit název na prosté Sociální demokracie a zkratku na SOCDEM. Následně v červnu se někdejší zkratky ČSSD ujala Jana Volfová, předsedkyně tehdejší České suverenity. 

(pk)

FOTO – ČSSD a SOCDEM

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy