Strana PRO věří v další kvičení liberálů. Do Evropy kandiduje i s kapitánem z Nagana Růžičkou

Když se dostane strana PRO do Evropského parlamentu, budou progresivističtí liberálové kvičet podobně jako po sobotním druhém kole prezidentských voleb na Slovensku. Uvedl to předseda Jindřich Rajchl na dnešní tiskové konferenci v Praze, kde strana představila kandidáty pro červnové volby, mezi nimiž nechybí ani kapitán hokejových olympijských vítězů z Nagana a trenér dvojnásobných mistrů světa Vladimír Růžička. Oficiálním názvem kandidátky je »PRO – Jindřicha Rajchla«.

PRO chce v Evropském parlamentu hájit především zájmy České republiky a její suverenitu. »Vyplývá to z našeho založení, protože jsme stranou národně konzervativní, tudíž budeme hájit české národní zájmy a zájmy konzervativní. Nechceme být nástrojem pro prosazení centralismu v rámci Bruselu, hodláme vrátit EU do pozice instituce suverénních národních států. Jsme proti snaze federalizovat Evropu. To je trend velmi chybný, a pokud bude pokračovat dalších pět let, Evropská unie jednoznačně spěje ke svému zániku,« řekl na úvod tiskové konference Rajchl.

Klíčovými body evropského programu PRO je zachovat právo platit českou korunou, platbu hotovostí a omezení migrace. »Jsme proti snaze zavést kvóty pro členské státy,« popsal Rajchl. Stejně tak je proti zrušení práva veta. »Každý z evropské sedmadvacítky by měl mít možnost odmítnout věc, která je v rozporu s národními zájmy a zájmy občanů,« uvedl Rajchl. Vymezil se i proti Green Dealu a proti další podpoře války na Ukrajině. »Jediné řešení může nastat u diplomatického stolu,« vyzval předseda PRO.

Jeho dalším volebním cílem je vyšetřit »nepravosti, které byly páchány v době covidové«. Zmínil především »nesmyslné nákupy« vakcín. »Zbytečně se utratilo 70 miliard eur z kapes občanů,« vypočítal Rajchl.

Plánuje tradiční kampaň s billboardy i sociálními médii. Jádrem ale bude kontaktní kampaň nazvaná »100 zastávek do voleb«. »Objedeme celou Českou republiku a budeme mluvit s lidmi na ulicích,« řekl šéf PRO. Start kampaně je naplánován symbolicky do Zlína, a to 16. dubna u Památníku Tomáše Bati. Batismus je podle Rajchla ideologie, které by se měla vrátit do České republiky, aby se naše země znovu postavila na vlastní nohy a přestala by být vazalem. Strana PRO chce navázat právě na období první republiky.  Její dvacetiletou existenci označil Rajchl za jediné období v naší historii s plnou suverenitou a plnou svrchovaností. »Československo bylo desátou největší ekonomikou světa. I dnes máme potenciál, ale to, co produkujeme, primárně slouží k obohacování našich západních sousedů,« připojil Rajchl.

Jako vzor uvedl dnešní Slovensko a k výsledkům víkendových prezidentských voleb, kdy vládní kandidát Peter Pellegrini porazil kariérního diplomata Ivana Korčoka, uvedl, že »Slováci volili srdcem«. Vyzval, aby podobně vybírali i čeští občané navzdory průzkumům a manipulativním technikám. »Vzpomeňme si na ten pocit, který jsme zažívali v sobotu večer, a doufám, že ho společně prožijeme i v červnu,« řekl Rajchl s dodatkem, že když strana PRO uspěje, bude to skutečná porážka progresivistů v této zemi.

Výroky europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) či senátorky Miroslavy Němcové (ODS), kteří hovořili po volbách slovenské hlavy státu o Pellegrinim jako o »trojském koni Putina« či o zvyšování vlivu Ruska po celé Evropě (informovali jsme zde), zkritizoval. »Je to projev nízkosti, zoufalosti a politické ubohosti. Namísto gratulace slovenskému státu, který si v demokratických volbách zvolil svého prezidenta, a budování nejlepších vztahů s naším sousedem sledujeme hysterické výjevy lidí, kteří se snaží nálepkovat. Co má Peter Pellegrini proboha společného s Ruskem? To jsou žvásty, které by ještě před deseti lety pouštěly televize v komediálních revue,« uvedl Rajchl na přímý dotaz iportaL24.cz.

Nadcházející volby označil Rajchl za skokanský můstek a odraziště pro parlamentní volby v příštím roce. Česká republika bude volit svých 21 zástupců v Evropském parlamentu 7. a 8. června.

Dvojkou na kandidátce PRO do EP je ekonomka a lektorka Ivana Turková. »V současné době je Evropský parlament naplněn těžce prounijními, federálními stoupenci, ekologickými fanatiky a válečnými štváči, kteří útočí na naše rodiny jako takové,« řekla Turková. Proto musí být podle ní cílem vyrovnat síly o poslance, pro které »nejsou hodnoty jako vlast, národní zájmy a rodina jen pouhou frází.«

Třetí místo na kandidátce zastává bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Na tiskové konferenci varoval před snahou prolomit Benešovy dekrety. »Jsme stále svědky snahy hledat dohodu o smír s lichtenštejnskou knížecí rodinou. Nemůžeme zpochybnit byť jen jediný milimetr platnosti Benešových dekretů. Kdybychom uvolnili jediný kamínek, spustila by se lavina,« varoval Hašek.

Lékař Marek Zeman, který kandiduje do Evropského parlamentu jako číslo 4, varoval před dalším uplatňováním Zelené dohody pro Evropu. »Green Deal nemá nic společného s bojem za životní prostředí. Klimatické změny byly, jsou i budou, a nejen na Zemi, ale i na jiných planetách,« řekl Zeman s dodatkem, že člověk nemá možnost klimatické změny ovlivnit.

Vedle uvedené čtyřky se tiskové konferenci představili pátý na kandidátce Ivo Budil, emeritní děkan Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni, dále pak dlouholetý umělecký ředitel Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska, ekonomka a dlouholetá úspěšná komunální politička Klára Liptáková, ekonomický poradce a zástupce slavné motoristické rodiny Milan Loprais či zmiňovaná hokejová legenda Vladimír Růžička. Ten vysvětil svou kandidaturu dvěma motivacemi: aby se sportu dostávalo důstojné podpory a také důrazem na pronárodní politiku.

A Michal Hašek na závěr, již po tiskové konferenci, dodal větu, kterou následně použil i na svém Facebooku: »Blaničtí rytíři nevyjeli, tak jsme tady my!«

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy