Zoo Praha ve víru digitálních technologií a úžasných chovanců

Zoo Praha se v neděli 3. března připojí k celosvětové události, která má za úkol přiblížit problematiku ohrožených druhů a úbytku jejich přirozeného prostředí. Tématem letošního Světového dne divoké přírody jsou digitální technologie a jejich úloha v ochraně přírody. Navštívit však můžete jakékoli pražské chovance, třeba úžasnou malou gorilí holčičku Duny, rošťácké a zvídavé nestory kea, nebo ledního medvěda Toma, který na jaře odjíždí do jiné zoo za budoucí partnerkou.

Pražská zoologická zahrada připravila na neděli od 10 do 16 hodin herní a informační stanoviště k Světovému dni divoké přírody. Na terase Vzdělávacího centra v dolní části pražské zoo pod hlavním stupem se zájemci seznámí s technologiemi, které se používají v ochraně přírody, a některá si budou moci i vyzkoušet.

V případě ošklivého počasí se mohou návštěvníci zahřát jak fyzicky tak duševně, například ve vyhřívané Rezervace Dja, kde se z prostorného hlediště mohou kochat malou gorilí samičkou Mobi, která si už osvojila celý repertoár výrazů.

Pokud chcete návštěvu pražské zoo začít rovnou u goril, je ideální využít autobus číslo 234 ze zastávky Nádraží Holešovice, který vás doveze až před vchod do pavilonu na zastávku Zoo Praha – Sklenářka. Autobusová linka číslo 235 a 236 ve směru z Bohnic, vás také doveze do pražské zoologické zahrady.

Rozloučit se můžete i samcem ledního medvěda Tomem, který na jaře ze Zoo Praha odjíždí do zoologické zahrady v Almáty. Tom nezanechal v pražské zoologické zahradě, žádné žijící potomky, a aby jako šestnáctiletý dostal šanci na rozmnožování je jeho odchod nutný. »V zoo Almáty na něj čeká šestiletá medvědice Burga. Tomovi předkové pocházejí také z Almáty a tím se kruh krásně uzavírá, protože se vrací do rodiště svých předků,« dodal kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl

Toma v Praze nahradí dva samci, kteří přicestují z Varšavy.

Samec nestora kea Rudy oslavil 27. února své 10. narozeniny. Zasloužilý a trpělivý otec nyní už šesti mláďat se v Rákosově pavilonu rozhodně nenudí. Ve venkovní voliéře Rákosova pavilonu má dva velmi vynalézavé roční synky a v hnízdní dutině letošní mládě, které se vylíhlo 20. ledna. O mládě pečuje Rudy s mírně napruženou partnerkou Judy. Oba rodiče ho pilně krmí a mládě velmi hezky přibírá na váze. Kromě toho si »ve volných chvílích« užívá hlavolamy a zvědavé návštěvníky.

Nestoři kea jsou výjimečně bystří a v Zoo Praha proto pravidelně dostávají na hraní různé hlavolamy. »Uvnitř hlavolamů ani nepotřebují pamlsky, stačí jim je prostě rozebírat,« doplnila chovatelka Petra Veverková.

Tyto zvídavé novozélandské papoušky můžete v jejich voliéře pozorovat i v zimě, jedná se totiž o papoušky, kteří ve volné přírodě žijí v opravdu vysoké nadmořské výšce a zima jim rozhodně nevadí.

Mladé samečky, kteří se vylíhli 25. února a 2. března 2023, odlišíte od dospělců podle žlutého ozobí. Tady mladí zvídaví samečci způsobně řeší hlavolam, který jim vyrobili dobrovolníci na workshopech. Běžně ale mladé nestory uvidíte, jak po sobě skáčou nebo házejí nejrůznější předměty.

Obě loňská mláďata se také s oblibou vzájemně tahají za nohy nebo chytají proud vody z hadice.

Pamlsky schované uvnitř hlavolamů nestoři spořádají a pak je nahradí jinými předměty podle svého uvážení. »Nacpou tam třeba kamínky, dřívka nebo kousky té zeleniny, která jim zrovna nechutná,« vypočetla chovatelka Petra Veverková, co s kolegy nacházejí ráno v dřevěných hračkách.

Samec Rudy si nese piškot k potůčku, aby si ho namočil. Kromě krmení si Rudy nosí k bazénku například klacík. Rychle ho pak převrací ve vodě a baví se zvuky, které dřívko vydává.

Pěkné počasí láká ven náš nový pár kapybar – Kapíka a Báru. Ve výběhu se k nim občas přidá páv korunkatý, který se po areálu zoo pohybuje volně.

(mac)

FOTO – Zoo Praha/Miroslav Bobek, Zoo Praha/Petr Hamerník, Alex Bee Bullteriová, Zoo Praha/Tereza Mrhálková

REPRO FOTO – YouTube/Krátce ze Zoo/Zoo Praha/Tereza Šolcová, YouTube/Zoologická zahrada hl. m. Prahy

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy