SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Rekordní bodové dostihy v hokeji i ve fotbale

Hokejové Pardubice slaví Pohár Jaroslava Pouzara. Vítězství v základní části si zajistili v úterý, kdy zdolaly Karlovy Vary a druhé Spartě nebyla nic platná ani výhra 4:1 nad Hradcem Králové před skvěle zaplněnou O2 arenou. Dostihnout už Východočechy nemůže, přesto si dovolím říci, že její bodový zisk je už teď ohromující. Což pro Dynamo platí samozřejmě ještě vrchovatější měrou…

Považte, že loňskou základní část vyhrály Pardubice se ziskem 108 bodů. Druhé Vítkovice jich nastřádaly 102, třetí Sparta 99. A když se podíváte na tabulku v současné době, budete při tomto srovnání pravděpodobně žasnout. Dynamo získalo již 117 bodů, a to mu ještě dva duely zbývají odehrát. A Sparta? Ta má dvě kola před koncem právě oněch 108 bodů, jež v minulé sezoně stačily Východočechům k pohodlnému prvenství v základní části.

Mimochodem – tým z města perníku může útočit na rekordní zisk. Stačí mu dva body k překonání dosavadního extraligového maxima Liberce – ten v sezoně 2015/16 vybojoval v základní části 118 bodů. A pak také slavil titul. K tomu mají díky play off Pardubičtí ještě daleko, ale bodový rekord v základní části už mají téměř v hrsti. A sparťané mohou jen litovat, že ve většině jiných sezon by se stávajícím bodovým ziskem byli lídrem oni…

Stejně jako v hokeji má základní část dva suverény, podobná situace je i ve fotbalové FORTUNA:LIZE, které vládnou Sparta a Slavia. Červenobílí jsou druzí se ziskem 55 bodů a na vedoucí tým z Letné ztrácejí čtyři body.

Střih. A přesun do loňské sezony k tabulce po 22 kolech. Pokud by Slavia měla na jaře 2023 nynějších 55 bodů, vedla by před druhou Plzní hned o šest bodů! Tehdy jich před vzájemným duelem v Edenu měla padesát, Viktoria 49 a třetí Sparta 48. Letenští nakonec slavili titul, přestože měli po 22 kolech o 11 bodů méně, než mají v tomto ročníku. Zkráceně řečeno – v každé jiné sezoně by pelášila za titulem jak Sparta, tak ale i Slavia. Nyní nemají vůbec nic jistého a po nedělním derby může být klidně rozdíl na čele jen jednobodový, vyhraje-li hostující celek z Edenu.

A ještě jeden pohled do statistik. Obě »S« zatím prohrála jen jediný ligový zápas. To po 22 kolech předešlé sezony měla vedoucí Slavia v tabulce připsané již čtyři prohry. A úchvatný rozdíl je i v počtu letošních výher. V tomto ročníku jich má vedoucí Sparta na svém kontě 19, zatímco v mistrovské sezoně jich ve stejné fázi soutěže měla jen 14.

Co se asi bude odehrávat na trávníku, mohlo napovědět středeční derby v rámci čtvrtfinále MOL Cupu. To nakonec ovládla hostující Sparta v poměru 3:2 v prodloužení, když duel otočila ze stavu 0:2. Rozhodně se nedá čekat, že by Slavii nějak pohárový nezdar vykolejil. Naopak – bude sebevědomá a její ofenzivní šiky navíc posílí navrátilec po třízápasové stopce Václav Jurečka. Spolu s Mojmírem Chytilem, který i ve středu ukázal skvělou únorovou formu, to může být zbraň hromadného ničení v červenobílém dresu.

A ještě něco. Zdánlivě to vypadalo, že slávisté prohru neunesli. Vedoucí týmu Stanislav Vlček odmítl podepsat zápis o utkání, kouč Jindřich Trpišovský zkritizoval sudího Roučka mj. za to, že na jedné straně penaltu pískl, a na druhé nikoli, a šéf klubu Jaroslav Tvrdík následně na síti X napsal: »Přáli bychom si, aby nedělní derby konečně jednou nerozhodl VAR/sporná penalta, ale výkon obou týmů na hřišti.«

Když se podíváte na diskuse na sociálních sítích, většinou to slávističtí činovníci schytávají za to, že »brečí«. Ano, svádí to k tomuto komentáři, protože Rouček skutečně derby zvládl s bravurou a penalta za ruku Tomáše Vlčka byla všechno jiné než sporná, jak uvádí Tvrdík. Jenže ono jde ve skutečnosti o něco úplně jiného. Již Roučkovým závěrečným hvizdem v Edenu začala taktická příprava na nedělní ligovou odvetu na Letné. A do té může patřit i vytvoření tlaku směrem k rozhodčím, aby byli minimálně loajální k tomu, kdo si nyní, byť neoprávněně, stěžuje. Pak máte jistotu, že když už vám sudí nepomohou, tak vám určitě neublíží.

I toto je třeba číst za vyjádřeními pánů Trpišovského či Tvrdíka. Každopádně to sudí Ondřej Pechanec nebude mít v neděli na Letné vůbec jednoduché. A pokud chcete vědět, proč známý expert a fotbalový internacionál Ladislav Vízek vsadí na výhru Slavie, pak si přečtěte zítra hned po ránu jeho rozhovor pro iportaL24.cz, v němž je derby hlavním a jediným tématem…

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy