Nenechejme se umravňovat ani nálepkovat

Projevy z Prahy mne dnes neoslovily. Hlas slovenského premiéra z Bratislavy určitě ano. Rusko porušilo útokem na Ukrajinu v roce 2022 mezinárodní právo, to je bez debaty. Konflikt v jiné podobě existoval už o několik let dříve. Ukrajina, Rusko i Evropa potřebují ze všeho nejvíce teď mír a konec zabíjení.

Snaha porazit vojensky a ekonomicky uštvat sankcemi Rusko za dva roky, jak vidíme, nezafungovala. Pomohli jsme Ukrajině a Ukrajincům už desítkami miliard, otevřeli jsme jim náruč a poskytli pomoc před hrůzami války. Je čas, aby zbraně utichly a světové společenství i Evropská unie přivedly Ukrajinu a Rusko k jednacímu stolu. Další eskalace konfliktu nepřinese nic dobrého těžce zkoušené Ukrajině, ale ani Evropě. Rusko si na druhou stranu nemůže myslet, že vyhraje 100:0. Že by válka skončila bez jasných bezpečnostních záruk Ukrajině i celé Evropě. I Rusko se musí podílet na náhradě válečných škod. Povinností politiků je hledat cestu k míru, ne prodlužovat válku. Každý další den, kdy budou umírat lidé, je prohrou celého světového společenství.

Tato slova se nebudou líbit. Politikům s fanatickými plameny v oku, obchodníkům se smrtí ani mainstreamovým médiím hrajícím podle notiček svých majitelů a inzerentů. Nicméně je čas je říct. Jsme stále ještě demokratický stát se zaručenou svobodou slova. Nebuďme ničími poskoky ani vazaly. Nedělejme domácí ani zahraniční politiku od pangejtu k pangejtu. A nenechejme se »umravňovat« či »nálepkovat« dnes těmi, kteří věrně sloužili minulému režimu, aby se z nich dnes staly ty největší a nejhalasnější »morální majáky«.

Mám teď na mysli nikoliv současného prezidenta, ale třeba komentátora, který před listopadem opěvoval SSSR, a který dnes nazývá lidi s jiným názorem, než který má on sám, »lůzou«. Ne, Sašo, my nejsme lůza. Jsme svobodní občané České republiky, kteří máme rádi skutečnou demokracii. Tedy vládu lidu, lidem a pro lid. Zapiš si to, Sašo – demos znamená lid, ne lůza a kratos znamená vláda…

Michal Hašek

Související články

7 KOMENTÁŘŮ

 1. Mezinárodní právo tady neustále porušuje americký režim (se svými satelity) a vláda Ruské federace jasně a opakovaně deklarovala, že mezinárodní právo musí platit (nebo neplatit) pro všechny stejně. Je absurdní, aby se jedni nechali pravidly omezovat a druzí je bezostyšně ignorovali.
  Stejně tak nemůže probíhat mírové jednání mezi Ruskou federací a Ukrajinou, protože Ukrajina už léta nemá legitimní vládu a o ničem nerozhoduje. Takže by se muselo jednat mezi Ruskou federací a americkým režimem.
  Rusko bude pravděpodobně v drtivé většině financovat poválečnou rekonstrukci Ukrajiny, tak jako ji financovalo po druhé světové válce (zatímco na válce zbohatlí Američani si kupovali domy a auťáky). Ale není to správné, zafinancovat obnovu Ukrajiny by tentokrát měl kolektivní Západ.
  Jestliže je Fialův režim „demokratický stát se zaručenou svobodou slova“, proč podporuje nedemokratickou pučistickou diktaturu a kriminalizuje své občany právě za „spáchání svobody slova“?
  Onen nejmenovaný komentátor projevuje pozoruhodnou osobnostní integritu – vždycky jde s mocnými.

  • Pokud to byla reakce na mne, koukám, že pro někoho je dezolát i ten, kdo jen nemá rád používání špatných informací – svatej tady píše, že Haškův šéf je Šmarda a když ho na to upozorním, sem dezolát? Brázda, Vy máte asi pěkně vymleto…

 2. Hašek nepřekročil svůj sociálně demokratický stín. Hašek je v politické straně, jejíž předseda Šmarda demonstrativně volil válečného štváče lampasáka v.v. Pavla, který má ruce omáchané v ukrajinské krvi svými dodávkami zbraní a peněz z našich kapes na Ukrajinu.
  To co tady Hašek vypotil a vyplodil tomu také odpovídá, je to takové sociálně demokratické. Hašek kope do Ruska a odmítá objektivní hodnocení konfliktu na Ukrajině, který vyvolala a vyprovokovala Ukrajina na povel svých loutkovodičů majících zálusk na Rusko a jeho přírodní a ekonomické bohatství.
  Hašek je jalový žvanil jako jeho předseda Šmarda.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy