AMI, GO HOME! Happening proti podpisu »obranné smlouvy« s USA

Komunisté společně s dalšími levicovými silami protestují proti podpisu tzv. obranné smlouvy mezi USA a Českou republikou, kterou tento týden signovala v Pentagonu coby vládní zmocněnkyně ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Na úterý 30. května od 15 hodin chystají protest na Malostranském náměstí v Praze.

Kromě šéfky komunistů a europoslankyně Kateřiny Konečné promluví k účastníkům i místopředseda strany Milan Krajča či předsedkyně Komise mládeže Petra Prokšanová. Jako hosté vystoupí zástupci hnutí Ne základnám, přičemž pořadatelé slibují přítomnost dalších osobností z levicových a promírových subjektů.

Již tento týden KSČM spolu s Ne základnám protestovala proti podpisu ministryně Černochové před pražským velvyslanectvím Spojených států amerických. »Podepisuje ji navzdory k tomu, že žádná ze stran vládnoucí koalice neměla nic takového ve volebních programech a navzdory tomu, že lidé v České republice s tím nesouhlasí,« řekl na úterním protestu Krajča.

Komunisté věří, že se jim povede zopakovat úspěšný protest proti výstavbě americké radarové základny v Brdech. V letech 2007-2009 její umístění odmítlo svými podpisy několik set tisíc občanů ČR a zapojil se do toho i tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek, který se nyní coby šéf spolku Nespokojení snaží spojit levicové síly, včetně komunistů. I nyní mohou občané připojovat své podpisy na petici proti přítomnosti cizích vojsk na území České republiky. První část petičních archů s více než deseti tisíci podpisů již byla začátkem května předána Poslanecké sněmovně.

»Americké jednotky a vojenská technika budou moci přijíždět na území ČR bez jakékoli kontroly z naší strany. Americká armáda si může zřizovat na českých vojenských základnách a ve vojenských výcvikových prostorech svá vlastní vojenská zařízení, která bude mít zcela pod svou kontrolou bez jakýchkoli pravomocí české strany. Bude zde moci provozovat například vlastní rekreační zařízení či prodejny. Česká republika se také vzdala výsadního práva na trestní stíhání příslušníků ozbrojených sil USA za trestné činy jimi spáchané na území České republiky. Ozbrojené síly USA a jejich dodavatelé jsou rovněž zproštěni od placení DPH a dalších daní. Případné stavební zakázky se mají řídit primárně právem USA a stejně tak pracovně právní vztahy u dodavatelů USA. Česká republika se tak zcela zbavuje vlivu na to, co se na našem vlastním území bude dít,« uvádějí komunisté ve svém stanovisku. Text tzv. obranné smlouvy je k dispozici zde.

Na Malostranském náměstí nebude chybět ani předseda Rozumných Petr Hannig, který pro iportaL24.cz uvedl: »Po přečtení jednotlivých článků smlouvy mi skutečně výrazně bliká kontrolní žárovička. Nestane se, tak jako v roce 1968, kdy jsme chtěli socialismus s lidskou tváří, to, co se tenkrát stalo? Kdybychom se náhodou chtěli vydat trochu jinou cestou, než tou nalinkovanou globálními elitami, a chtěli kapitalismus s lidskou tváří, který bude brát ohledy na ty málo ekonomicky zdatné, včetně důchodců a mladých rodin, který se bude chtít vydat zase na cestu, kdy existovaly pouze dvě pohlaví, máma byla mámou a táta tátou? Kdybychom třeba chtěli i nadále jezdit malými auty na spalovací motory a vykašlali se na Evropou nám ordinovaný Green Deal? Kdy se už konečně naučíme respektovat železné pravidlo naší historie, že přátelství je sice někdy víc než láska, ale pozor, když se láska zvrhne k tragické žárlivosti a my se nebudeme moci oni očkem podívat na něco jiného, než nám náš přítel dovolí, tak je lepší žádné přátele nemít.«

Proti česko-americké dohodě protestují i další vlastenecké subjekty, v čele s parlamentní SPD. »Smlouva o obranné spolupráci s USA (DCA) je pro nás absolutně nevýhodná a navíc 10 let nevypověditelná. Slovenský příklad ukazuje, že obavy z praktického naplňování takové dohody jsou reálné. Takovou dohodu nepotřebujeme, protože se stáváme vazaly,« uvedl například na svém oficiálním blogu poslanec a člen předsednictva SPD Radovan Vích s tím, že hnutí bude ve Sněmovně hlasovat jednoznačně proti této smlouvě.

Neparlamentní strany Trikolora a PRO mluví o »druhém zvacím dopisu«, šéfka České suverenity Jana Volfová dokonce označila americkou armádu na našem území jako »koloniální vojska«. Strana PRO navíc svolala proti ratifikaci smlouvy tiskovou konferenci a představila novinářům katalog společných prohlášení adresovaných vládě. Píše se v nich například to, že ozbrojené síly USA a jejich dodavatelé se vyvarují shromažďování a rozmisťování jaderných, chemických a biologických zbraní, že při užívání dohodnutých zařízení budou USA vždy respektovat oprávněné zájmy české strany nebo že nedojde k zvýhodňování ozbrojených sil Spojených států ani jejich závislých osob a dodavatelů oproti ostatním subjektům pod jurisdikcí českého práva.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy