Babiš si podle Zemana volby do značné míry prohrál sám

Inaugurace nově zvoleného prezidenta Petra Pavla se uskuteční bez přítomnosti hlav sousedních států. Pavel to řekl novinářům po dnešním setkání s končícím prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Inaugurace bude 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu.

O tom, že by se mohli inaugurace zúčastnit i prezidenti okolních států, hovořila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Právě dolní komora má inauguraci nového prezidenta ve své gesci. Celkem by se inaugurace mělo zúčastnit na 800 hostů.

Pavel vysvětlil neúčast hlav států tím, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová by nemohla dorazit a s dalšími prezidenty okolních států se pak má v úmyslu scházet brzy poté, co se ujme funkce. Informoval, že pravděpodobně do konce března navštíví Slovensko a prezidentku Čaputovou, setká se také s polským prezidentem Andrzejem Dudou a německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. »Byly by to dvě návštěvy v průběhu několika týdnů, což by nedávalo smysl,« konstatoval nově zvolený prezident.

Pavel ocenil, že se podařilo schůzku se Zemanem dohodnout, byť s mírným zpožděním. »Šlo jen o to, kdo ten první krok udělá. Já neměl sebemenší problém ho udělat, ale považoval jsem z logiky věci za správné, že tím iniciátorem bude ten, kdo bude ve funkci,« řekl Pavel. Nakonec termín schůzky navrhl on a Zeman ho přijal. »Neviděl jsem důvod to zdržovat. Pokud to bylo jen o tom, aby návrh byl z mé strany, nebyl důvod to neudělat,« řekl.

Má být prezident pouhým vykonavatelem návrhů Parlamentu?

Hodinovou debatu označil Pavel za věcnou a vstřícnou. Hovořili mimo jiné o výsledcích voleb, ve kterých Zeman podporoval Pavlova protikandidáta z druhého kola Andreje Babiše (ANO). »Zajímalo ho, jestli jsem to viděl tak, že já byl ten hvězdný a Andrej Babiš tak špatný, nebo pochválím Andreje Babiše,« uvedl Pavel. Doplnil, že situaci zhodnotil z obou stran. »Na jednu stranu jsem měl štěstí na skvělý tým a spoustu podporovatelů po celé zemi, na druhé straně Andrej Babiš udělal nějaké zásadní chyby,« uvedl Pavel. Zeman podle něj výsledky voleb viděl tak, že si je Babiš do značné míry prohrál sám. »Vzhledem k tomu, že Andreje Babiše volil, říkal, že si může dovolit k němu být kritický. Zdůraznil, že nebyl tím, kdo volil mě, ale že to respektuje,« uvedl Pavel.

Oba prezidenti probírali také úděl přímo voleného prezidenta. »Z hlediska určitého rozporu mezi mandátem z přímých voleb a pravomocemi prezidenta,« uvedl Pavel. Zeman podle něj měl dilema, zda by měl být prezident pouhým vykonavatelem návrhů Parlamentu či vlády, nebo hráčem, který může do politických procesů vnášet vlastní iniciativu.

Rozdílný náhled na fungování soukromé agentury

V souladu s předchozími prohlášeními Pavel požádal Zemana, aby už nečinil do konce svého mandátu zásadní rozhodnutí. Na mysli měl zejména jmenování nového předsedy Ústavního soudu. Zeman v mezičase oznámil, že tento krok neučiní. Své rozhodnutí označil za vstřícné gesto na rozloučenou. Pavel již dříve oznámil Zemanovo vyjádření za správné, Zeman ho dnes podle něj potvrdil.

Oba se dotkli i vyjádření zvoleného prezidenta, že má informace o působení soukromé bezpečnostní agentury na Hradě, která působí mimo běžný bezpečnostní režim, má přístup do chráněných prostor a netransparentní financování. KPR už dříve odmítla, že by taková agentura na Hradě působila.

Zeman podle Pavla považoval jeho vyjádření za předčasné a uvítal by, kdyby s ním počkal až po inauguraci a po seznámení se s detaily. »Já jsem řekl, že pokud mám nějaká podezření, tak bych byl rád, aby se vyjasnila do inaugurace, a ne abych je řešil až potom,« doplnil Pavel. Neznamená to podle něj zádrhely v jednání s dosluhující hlavou státu, pouze rozdílný náhled na věc.

Hovořili také o Pavlových výhradách k fungování KPR. Pavel požádal o poskytnutí některých informací o chodu prezidentské kanceláře, personálním složení a některých procesech.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Legrácky, že?
    A co ten “bachův a metternichův absolutismus” v médiích.
    Nej “sranda” je, že před volbami jdou ceny benzínu a nafty dolů a po volbách nahoru…..

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy