Home Domácí Banky výraznější zlevňování hypoték zatím zjevně nechystají

Banky výraznější zlevňování hypoték zatím zjevně nechystají

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Hypotéky na počátku roku zlevnily, avšak i přesto, že centrální banka v prosinci snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, opět šlo spíše jen o kosmetickou změnu. Průměrná nabídková sazba hypoték se počátkem ledna snížila z prosincových 6,02 procenta na 5,96 %. Vyplývá to z aktuálních dat Swiss Life Hypoindexu, na jehož webu o tom dnes informuje Jana Zámečníková.

Swiss Life Hypoindex odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) do 80 %. Jeho údaje jsou vydávány vždy k pátému pracovnímu dni daného měsíce.

»Úrokové sazby hypoték i nadále klesají jen pozvolně, a to i po prosincovém snížení hodnoty základní úrokové sazby ze strany ČNB. V prvním měsíci letošního roku se nabídková sazba bank Swiss Life Hypoindex snížila o šest bazických bodů. Je tedy vidět že ani snížení základní úrokové sazby ze strany ČNB nepřesvědčí banky k razantnějšímu zlevnění hypoték,« uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,96 % v lednu klesla o 117 Kč na 22 472 Kč.

Oproti lednu loňského roku se měsíční splátka snížila o více než 800 Kč. Ve srovnání s červnem 2022, kdy byla průměrná nabídková sazba 5,71 % a naposledy pod šestiprocentní hranicí, je však stále o téměř 550 Kč vyšší.

Nejvíc zlevňují hypotéky pro mladé, nejlevnější ale nejsou

Nejvýraznější snížení úrokových sazeb zaznamenaly hypotéky pro mladé do 36 let, které mohou banky poskytovat i nad 80 % LTV. Hypotéky fixované na tři a pět zlevnily o 0,21 procentního bodu a úročí se šesti procenty, resp. 5,93 %. Úrokové sazby hypoték s fixací na deset let klesly o 0,2 procentního bodu na 6,19 % a s fixací na jeden rok o 0,16 bodu na 5,79 %.

Pokles u hypoték poskytovaných do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti byl mírnější. Hypotéky s jednoletou a desetiletou fixací zlevnily o pět bazických bodů na 6,31 %, resp. šest procent. Sazby hypoték fixovaných na tři a pět let pak klesly o šest bazických bodů na 5,81 %, resp. 5,74 % Nejlevnější na trhu tak i nadále zůstávají hypotéky s pětiletou fixací a LTV do 80 %.

Banky si vytvářejí »polštář«

Bankovní rada ČNB na prosincovém zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby na 6,75 %. Hypoteční banky na čtvrtprocentní pokles dvoutýdenní repo sazby prakticky nereagovaly a hypotéky zlevnily jen nepatrně.

Podle Sýkory může jít o reakci bank na neuspokojivé nastavení náhrady účelně vynaložených nákladů na předčasné splacení úvěru.

»Banky od počátku prosazovaly maximálně 2 % ze splacené částky, nicméně zákonodárci rozhodli, že tato hodnota bude pouze 1 %. Banky už na počátku hovořily o tom, že pokud bude tato částka nižší než ony 2 %, budou si muset vytvářet větší ‚polštář‘ na ztráty s tím spojené. A tento polštář je vytvářen právě vyšší úrokovou sazbou a to na úkor všech nových klientů a to i těch, kteří by na předčasné splacení ani nepomysleli. Nicméně je možné očekávat, že i v dalších měsících bude úroková sazba hypoték nadále pozvolně klesat,« zdůvodnil doposud prakticky jen kosmetické zlevňování úvěrů na bydlení Sýkora.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here