Bývalí místopředsedové Rajchlova PRO zakládají vlastní politickou stranu! Počítá se již s kandidaturou do Senátu

Bývalí místopředsedové strany Právo Respekt Odbornost (PRO) Tomáš Nielsen a Ondřej Svoboda zakládají politickou stranu. Vůdčí osobnosti odborného sdružení právníků Pro Libertate to uvedly na svém webu.

Pro Libertate vzniklo na obranu individuálních práv a svobod občanů před protiústavními opatřeními Vlády ČR v době covidové. Po odchodu Jindřicha Rajchla z Trikolory na počátku roku 2022 se jeho přední osobnosti dostaly do vedení nově založené strany PRO. Rajchl se stal předsedou, Nielsen prvním místopředsedou a Svoboda řadovým místopředsedou. Ve vedení strany fungovala mj. i další členka Pro Libertate Lenka Trkalová.

Bok po boku vystupovali na prvních dvou demonstrací svolávaných pod visačkou PRO a pod názvem Česko proti bídě v březnu a dubnu minulého roku. Následně nastal rozkol a právníci s PRO Libertate v čele s Nielsenem opustili PRO. Prvním místopředsedou se následně stal Petr Vacek.

Na stránkách Pro Libertate byl odchod na počátku srpna minulého roku zdůvodněn následovně: »Důvodem byly dlouhotrvající neshody týkající se prezentace strany i jejího směrování. Odcházející členové Pro Libertate spoluzakládali stranu s vidinou, že politiku lze dělat i jinak, než předvádějí současní politici. Měla být založena na odbornících, kteří se vyprofilovali v období covidové pandemie a jejichž vystupování v této době dávalo samo o sobě záruky, že tito lidé si zachovají svoji tvář i v politice. Řízení strany nemělo být primárně v rukou lidí, kteří již byli politicky aktivní v jiných stranách. Cílem bylo vybudovat skutečně novou stranu, která si v každé situaci zachová vysokou odbornou úroveň a politickou kulturu, která se nepropůjčí k heslům bez reálného obsahu jen za účelem získání voličů, jak to vidíme u současných stran. Bohužel, tuto vizi se podle našeho názoru nepodařilo udržet a nenašli jsme způsob, jak stranu vrátit zpět k původní představě zakládajících členů z Pro Libertate. Současnou prezentaci strany PRO určují lidé, kteří do strany přešli z předchozího politického působiště.« 

Pro Libertate se nadále věnovala především právnickým otázkám a pomoci lidem, nicméně například v rámci oslav 17. listopadu uspořádali Nielsen a spol. setkání pod kyvadlem na pražské Letné, kde byla mj. představena petice za zrušení povinných plateb České televizi.

Strana, kterou nyní zakládají, má nést název Institut Pro Libertate. Přímo na webových stránkách sdružení mohou lidé podepisovat petici, která začíná slovy: »Já, níže podepsaný/á občan/ka České republiky, v souladu s ust. § 6 zákona č. 424/1991 Sb., požaduji, aby vznikla politická strana Institut Pro Libertate.«

Členové sdružení uvedli, že se rozhodli posunout svou práci z roviny právní do roviny politické. »Po třech letech už totiž víme, že bez politické změny demokratický právní stát nevybudujeme a že takovou změnu nelze udělat zvenčí,« uvádí v průvodním textu Pro Libertate.

Nová politická strana se hodlá ucházet o přízeň voličů již při podzimních volbách do Senátu. »Chceme lidem nabídnout kandidáty do Senátu. Protože Senát považujeme za poslední možnou brzdu rozvratu demokratických hodnot, které vidíme kolem sebe. Prioritou pro nás budou regiony, kde mandát obhajuje zástupce vládní koalice. Protože pokud zůstane Senát ve složení, v němž je nyní, zůstane jen další formální institucí většinou podporující politiku vlády. Pokud se s námi spojí lidé, kteří respektují podobné hodnoty, jako my, a chtějí kandidovat v krajských volbách, rádi jim nabídneme naši stranu jako platformu i pro tyto volby,« uvádí se na internetových stránkách sdružení.

Institut Pro Libertate se hodlá profilovat jinak než stávající politické subjekty. »Politických stran klasického stylu je skutečně mnoho. Naším cílem není zařadit se mezi ně jako další, naše představa vychází z úplně jiného pojetí účasti veřejnosti na řízení státu,« uvedl k tomu jeden ze zakladatelů Svoboda. Spolu s ním jsou jako zakladatelé a členové předsednictva uvádění Nielsen, Trkalová a také další právník Vladimír Mrkvička.

Současné politické strany zastávají opačný přístup, než s jakým hodlá přijít Institut Pro Libertate. »Politická strana sdružuje kariérní politiky, tedy lidi, kteří nemají s reálným světem moc společného a celý život se věnují jakési fiktivní ‚politice‘. Strana sepíše program a následně se snaží přesvědčit voliče, že to, co jim předkládá jako své cíle, jsou zájmy těch, kteří by je měli volit. A občan se nechá často přesvědčit a pak se diví, že vlastně výsledek není takový, jaký by si představoval, a navíc, o výsledcích práce politiků se s ním už nikdo nebaví, až do dalších voleb, kdy se lidé nechají znovu přesvědčovat a nezřídka znovu přesvědčit. Naším cílem není přesvědčovat voliče, že naši kandidáti jsou pro ně ti nejlepší. Naším záměrem je poskytnout prostor kandidátům, které si vyberou sami voliči,« dodal Svoboda.

A proč štěpí Pro Libertate současnou protivládní scénu? »Podle nás to zvládá současná protivládní scéna i bez nás. Navíc nehodláme kandidovat do Evropského parlamentu a volby do Sněmovny jsou ještě daleko. Nechceme nic ‚štěpit‘. Chceme lidem nabídnout politiku bez profesionálních politiků. Politiku lidí, kteří si vydělávají vlastní prací, kteří nejsou odtrženi od reality, kteří chápou, co to znamená osobní odpovědnost,« zakončuje.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar a archiv Pro Libertate

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy