Česko proti bídě. Sto tisíc lidí zaplnilo Václavské náměstí

AKTUALIZOVÁNO

Dokázali jste to! vyzval na úvod dnešní celonárodní akce Česko proti bídě šéf strany PRO Jindřich Rajchl. Pražské Václavské náměstí bylo zaplněno odshora dolů. »Do posledního místečka,« řekl moderátor Petr Vacek. Ačkoli mainstream vytrvale píše o »tisícovkách účastníků«, střízlivý a nezaujatý odhad míří k šestimístnému číslu.

Tentokrát nebyl pořadatelem lidové demonstrace aktivista Ladislav Vrábel, ale svolala ji strana PRO (Právo – Respekt – Odbornost). Její zástupci se účastnili i předchozích akcí, ovšem nyní začali bít na poplach, jak se říká, na vlastní pěst.

Strana PRO se rozhodla upozornit na tři hlavní body – inflaci a energetickou krizi, plánovanou cenzuru a zastavení válečného běsnění. »Naše požadavky by se daly shrnout třemi prostými slovy: PROSPERITA – MÍR – SVOBODA,« řekl Rajchl již na únorové tiskové konferenci, kde dnešní celonárodní setkání spolu s dalšími straníky svolal a oficiálně oznámil médiím. V tomto směru již strana PRO adresovala vládě dopis, v němž tyto své požadavky shrnula a rozvedla.

Dnes se Rajchl hned na úvod vymezil vůči tomu, jak jsou mainstreamovými médii a vládou vnímány a prezentovány akce pod hlavičkou PRO. Položil davu tři dotazy. »Je tady někdo kvůli Rusku?« »Přišel někdo podpořit Vladimira Putina?« »Jste tady za Českou republiku?« Na první dva dotazy lidé jako jeden muž odpověděli záporně, na třetí kladně.

»Lži se šíří jako rakovina. Že je to na Ukrajině naše válka. Že kdo není nekriticky proukrajinský, je automaticky proruský. Že nemůžeme odejít z Lipské burzy,« vyjmenoval Rajchl.

»Proč jsme se tu dnes sešli?« položil si řečnickou otázku Rajchl. »Aby nám už nikdy nevládli vysílači signálů, pletačky svetrů, majitelky kabelkových tanků nebo hráči vojenských simulací na mobilních telefonech. Aby už nikdy nevládly v České republice zájmy nadnárodních korporací, ale ti, co hájí v prvé řadě zájmy našich občanů,« uvedl v úvodním proslovu předseda PRO.

Rajchl dále kritizoval snahy vlády omezit svobodu slova. Tomuto bodu se ve svém vystoupení věnoval 1. místopředseda PRO Tomáš Nielsen. »Vláda se snaží zavést cenzuru. Musíme se snažit hájit svobodu slova, svobodu projevu. Nepotřebujeme zákony, aby nás vláda ve svých projevech omezovala,« řekl Nielsen a připojil, že požaduje nezávislost kontrolních rad veřejnoprávních médií. »Chceme vyvážená a objektivní zpravodajství, která nebudou prosazovat názor a ovlivňovat veřejné mínění, ale zprostředkovávat informace, aby si lidé udělali názor sami,« uvedl Nielsen a připojil, že vláda reprezentuje pouze 28 procent voličů, přičemž čtyři pětiny občanů chtějí řešit válku diplomatickou cestou. »Nechci dodávat zbraně na Ukrajinu a chci mít právo to říkat,« dodal Nielsen.

Na dálku pozdravil dav i přední český epidemiolog Jiří Beran, který se vrátil ke globalistickým omylům v rámci pandemie. O covidu mluvila i dlouholetá senátorka Alena Dernerová, která coby lékařka navíc kritizovala chybnou lékovou politiku vlády. Na předtočeném videu pozdravil přítomné i olympijský vítěz ve vodním slalomu Lukáš Pollert.

Dalšími řečníky byli mj. senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, mluvčí občanské iniciativy Jiří Hanč, choreograf Petr Zuska, režisér a scenárista Igor Chaun či jeden z nejvlivnějších influencerů na sociálních sítích Daniel Sterzik, známější pod uměleckým pseudonymem Vidlák, či předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Zwyrtek Hamplová hovořila o tom, že jí stovky lidí píšou, jak toho všeho už mají dost, a že musíme udělat vše pro to, aby naším hlavním městem nebyl Brusel, Washington, Kyjev ani Moskva, nýbrž jen a jen Praha. Dufek zase vyzval k některým nátlakovým akcím, pokud se parlament nevzpamatuje, a zkritizoval především rostoucí ceny potravin.

Demonstranti si přichystali transparenty typu »Pryč s Fialovým šaškostrojem« či »Odírají stát, sobě přidávají«. Dav nejčastěji skandoval »My chceme mír«, »Hanba« nebo tradiční »Demisi!«. Nejvíce ho ovšem dokázal pobavit svým bonmotem uznávaný právní expert Ondřej Dostál: »Vláda je tak úspěšná, že se její kritici nevejdou na náměstí. Buď to chce větší náměstí, nebo lepší vládu…«

Dostál zkritizoval vládní novelu valorizace důchodů, která je podle něj protiústavní. V minulém týdnu ji schválila Sněmovna, ve čtvrtek pak Senát, nyní se čeká na vyjádření prezidenta republiky Petra Pavla.

Nad bezproblémovým průběhem demonstrace dlela Policie České republiky, která má na dnešní den speciální pohotovost, protože kromě celonárodního setkání se v Praze uskuteční fotbalový šlágr Slavia vs. Viktoria Plzeň, jenž patří mezi nejvíce rizikové zápasy vůbec. K žádným velkým potyčkám mezi demonstranty a lidmi s ukrajinskými vlajkami, kteří se jako obvykle shromáždili u budovy Národního muzea, nedošlo.

Akce trvala tři hodiny a Rajchl na závěr uvedl, že pokud kabinet Petra Fialy (ODS) nepřijme požadavky strany PRO nebo nepodá demisi, uskuteční se další demonstrace na stejném místě 16. dubna a přejde v blokádu vládních budov, dokud vláda neodstoupí. »Zahajujeme nátlakové akce. Přestáváme mluvit a začínáme konat. Pokud bude vláda pokračovat v destrukci země, tak vyhlásíme po celé zemi stávky, které přerostou ve stávku generální,« vyzval na závěr celonárodního setkání Rajchl.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

47 KOMENTÁŘŮ

 1. Vystrčile, ty jsi asi mediální narcis, když všechno víš a znáš. Myslíš si, že tvé super “komentáře” na všechny příspěvky nejsou jen demagogickým pohledem jen z jednoho úhlu pohledu. Společnost byla, je a bude vždy pestrá, a proto mnoha názorová. Člověče všeznalý s jedním úhlem aktivistického pohledu, s tím se prostě smiř, nebo se utrápíš. Já tam byl a mohu posuzovat. Mám vzdělání, životní zkušenosti, a proto rád poznávám různé úhly pohledu na vše kolem nás, a nemám rád mediální trolíky s “ideovým světonázorem” jakéhosi ideologa. Nemá cenu s Tebou diskutovat, ale jedna informace z podia byla závažná. Byl pozván signalista Fiala a jeho pobočníci! Nepřišel ani jeden! Takhle si fakt představuješ demokracii? No a pak opět jen mediální odsudky z bezpečí a přes media = to je velká hanba. ing. Lád st.

 2. Pane Vytlačil,já také volila pana Fialu a dnes mě to mrzí. Hanba takové vládě,která sobě přidá a obere důchodce.. Moje maminka nevyjde a podporujeme ji. Za které vlády bylo potřeba finančně podporovat rodiče?

 3. Tolik bídy pohromadě se jen tak nevidí, příště na ten tyatr vezmu děti, aby viděl jak skončí, když se nebudou učit 🙂

  • 👍👍👍 Nebojte, tolik jich tam nebylo😉 Tenhle web má od nezaujatosti daleko a je úžasné, že se tu dá přečíst i rozumný názor. Čekal jsem tu jen samé pokrytecké a fanatické commenty.. Děkuji za zvednutí nálady a střízlivý upřímný názor

 4. Takových demonstrací je potřeba ,aby si ti komici ve vládě konečně uvědomili,že nestačí mít jen pěkný oblek a naduté řeči o signálech, ale aby uznali.že na řízení republiky prostě n e m a j í.

  • Takové demonstrace jsou ostudou naší společnosti. A ti ‘komici’ ve vládě určitě nejsou dokonalí, ale jsou to nejlepší vládou, kterou jsme za posledních 9 let měli a doufám, že míti budeme. A přeji si, aby lidé s vašimi názory byli trochu více přemýšliví, nepodporovali tak špatné lidi, jako je manipulátor Rajchl a měli více rádi sebe i své spoluobčany

 5. děkuji za úspěšnou akci a věřím, že z malé jiskry bude velký oheň, který tuto vládu rozmetá plná podpora. Na Seznamu mi už všechno mažou a to nepoužívám žádné sprosté slova jen pravdu

  • Nedivím se, že vám mažou příspěvky. I z tohoto vyjadřuje agrese a násilí. Věřím, že ta jiskra bude v čas uhašena, než byť jen popálí demokratické a slušné pilíře našeho státu. A věřím, že násilné chování, touha špatných lidí po moci a jejich podpora bude uhašena s ní

   • Vytlačile , už jsi něco vytlačil. Ne ? tak pospíchej , než někdo chytřejší vytlačí tebe. Jsi nadmíru špatně informovaný jedinec v naší společnosti, ale to nevadí , on tě někdo vytlačí. Budeš-li chtít stejně pokračovat, tak nevím , mám obavy, že to s tebou špatně dopadne. A ještě si myslím, že by ses měl jít příhlásit k vládě, že jim budeš čistit boty. Co tomu říkáš. Oni by to jistě uvítali, protože jistě na to nemají čas.

 6. Byla jsem tam. Ty obrázky na kterých je jen půl Václavaku natočila televize ještě před začátkem. Kolem 13.30. Viděla jsem to. A během demonstrace pobíhal po náměstí asi dvaceti lety kluk s megafonem v ruce a vykrikoval že půjde sundat vlajku Ukrajiny z muzea. Někdo mu zatleskal, někdo řekl že je to hloupost. Ale za celou demonstraci jsem neviděla že by nějak komunikoval s pódiem či řečníky. Nakonec nějakou podporu zřejmě našel. nevím jestli to byl provokatér nebo to jen nedomyslel. V každém případě souhlasím s tím že ukrajinská vlajka na české národní muzeum nepatří. Jen se to musí udělat jinak než násilím.

  • Váš názor s Ukrajonskou vlajkou na muzeu toleruji, ač mám opačný. Další by si z Vás a Vaší slušné formy vyjádření názoru měli vzít příklad

  • Nejmenší, co je třeba? Co byste ráda? Konflikty, násilí nebo dokonce válku? Určitě takové demonstrace ve slušné společnosti nemají co dělat

 7. Dobrý den,moc děkuji za nás,co se nemohli zúčastnit. Samozřejmě stojíme plně za vámi!!!!!! Jste skvělí!!!!

 8. Zajímavé ale fotku celého Václaváku sem raději nedáváte…tam by totiž bylo vidět že je tam těch pomatenců tak 10 tisíc max.

  • Je jedno,kolik lidí tam bylo, ale proč!!!! A pádné důvody tu sakra jsou. S tím nic neuděláte, kdyby jste se na hlavu stavěl!!!! Krásné dny.

   • Opravdu zvláštní názor. Tak o co tedy podle vás jde? O podporu manipulátorů, jako je Rajchl stůj co stůj? Nebo si potřebujete vylít vztek a je jedno, jaké budou jeho následky? Třeba je slušnost, svoboda a neagresivní vyjádření názoru

  • těch fotek plného náměstí je na netu spousta. pokud žádnou nenajdeš, tak Ti jednu pošlu. Byl jsem tam osobně.

  • ‘Pětikolka’, jak nazývate současnou demokratickou vládu, se vám určitě nevysmívá. Spíše je, i další lidi rozumného smýšlení, zaráží kolik lidí se nechá, ze strachu o přežití, manipulovat. Někteří další účastníci demonstrace tento strach nemají, ti jen nepřejí nikomu, krom sebe, nic dobrého a dělá jim dobře lidské utrpení

 9. .1. Boj za mír byl zahájen pokusem o vyplenění Národního muzea a zraněním 4 policistů.
  2. Boj s cenzurou byl zahájen nevpuštěním komunistky Konečné na pódium.
  .
  3. Bojovník proti bídě má bydliště v milionářské čtvrti Trója, konkrétně zde.
  [Link deleted]

   • Stydět se vám asi nic neříká, že? Velice by mě zajímal zdroj finančních prostředků, které sponzorují váš portál. Víte, že finanční zdroje některých vydavatelství byly vysledovány, přes různé prostředníky, až do zahraničí? Konkrétně třeba do Ruska či Číny. O tom vy ale asi nic nevíte, že? Jak se můžete nazývat nezaujatým médiem? Tady je něco velmi špatně

 10. Děkuji všem všem lidem, kteří se účastnili, jak pod pódiem, tak hlavně i na něm. Veliký dík patří těm, kteří to zorganizovali a dali národů možnost projevit nesouhlas této vládě s jejich cynickým a arogantním jednáním k lidu, který jim původně dal důvěru a oni totálně zklamali. Taktéž proti médiím, které lžou lidem již několik a nyní je to nad míru volající. Není jedno kolík píší , že je lidí u Václava … DŮLEŽITÉ JE, že byl PLNÝ Václavák. Všechny lidé se tam nevešli, uvědomte si to laskavě. Děkuji za národ a za dodržení Českých vlajek, nádhera!!!!! .. Ta žena, která v r. 1989 se snažila denně vybojovat svobodu pro své tři děti.

 11. Ano několik dní jsem měla předtuchu že se něco semele v Praze 11.3 23.Sledovala jsem p.Rajchla z nemocnice .je to sympaťák a chytrý muž.Jsem ráda a hrdá že takových víc přibývá .Jak kdysi někdo řekl Aš bude národů nejhůř vyjedou Blaničtí rytíři.A teď je ta doba kdy vyjeli na pomoct českým lidem A Babiš,Rajchl a ostatní .jsme na ně hrdí národě a buďme jako dnes spolu.

 12. Děkuji všem, kteří přišli demonstrovat na Václavské náměstí i za nás, kteří již nejsme schopni absolvovat dlouhou cestu z důvodů stáří. Moc bych nám všem přála, aby devastační vláda odstoupila a nápravy věcí veřejných se ujali lidé vzdělaní v oborech, které vláda spravuje – jednoduše řečeno ODBORNÍCI se zkušenostmi. Pak bychom mohli znovu věřit, že uvidíme světlo na konci tunelu. Zatím vidíme stejné postavičky, které vládly do roku 1989 vč. generála.

 13. Tak horní část VN, od koně k tramvajím, má plochu 28 000 metrů čtverečních, takže 60 000 tisíc lidí tam bylo. Při akci Milionu chvilek bylo náměstí zaplněno méně, a média uváděla sto tisíc.

  • Myslíte i s turisty, přihlížejícími a policisty (kteří na akcích Milionu chvilek být ani nemusí, jelikož se tam lidé, narozdíl od těch, účastnících se v sobotu demonstrace Rajchla, jednoho z největších veřejně vystupujících manipulátorů, chovají poklidně a poklidně projevují svůj názor. Tak je to totiž správné. Násilí by do tohoto století již nemělo patřit. Je to přežitek z pravěku

 14. Proč lžete s počtem účastníků? Václavské náměstí bylo zaplněné do poloviny, takže maximálně 40 000 lidí. A účastníci s nášivkami Wagnerovců, hajlující nebo se dobývající do Muzea To byla pěkná sebranka.

   • Hajlující skupinka u muzea? To myslíte vážně? Pokud chcete někoho takto obviňovat, neprávem, měl byste mít podložené důkazy. Na Wagnerovcích je špatné téměř vše. Stejně jako na sobotní demonstraci oportunisty a velmi špatného člověka Rajchla. Asi tak pane

   • Ano. Pořádná se rána demokraticky smýšlející ho aktivních spoluobčanů, kteří respektují jiný názor, přejí si, aby lidé byli svobodní, měli se dobře a dobře se k sobě chovali. Zkuste to také někdy, je to krásný pocit

  • Pouze pro upřesnění a nic proti vašemu commentu: Můj komentář níže je komentářem komentáře k Vašemu komentáři. Trochu krkolomná definice, ale snad víte, jak to myslím 😉

  • To ano. To víte, musejí si přidat. Jako když se točil zpětně útok na Zimní palác při pádu Carskéjo Ruska. Bylo by hloupé, kdyby natočili jen partu sprostých vrahů, kteří přepadli a povraždili carský rod

 15. Demonstrace proběhla úspěšně ,tak doufám ,že dojde k nátlakovým akcím, on totiž pan Rajchl sliboval nátlak i minulý rok ,tak se snad pochlapí.Jinak jsem zaregistroval na webu pana Rajchla výtku ohledně KSČM,že nemají vlajky ČR, co na to Kateřina Konečná.

  • A já doufám, že pořádkové síly našeho státu tyto nátlakové zmanipulované akce nenechají probíhat tak agresivně a naprosto neodpovídajíce pokroku lidského pokolení, jako byla ta sobotní. Poklidná demonstrace a poklidný projev názoru je asi dle vašeho názoru strašně špatný, že? Musí tam být nadávky, násilí apod. aby se vám to líbilo?

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy