Šéfka OSN pro vesmírné záležitosti si pochvaluje »silnou« spolupráci s Čínou

Aarti Holla-Mainiová, ředitelka Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti (UNOOSA), ocenila úspěchy Číny v oblasti výzkumu vesmíru a její úzkou spolupráci se svým úřadem při využívání vesmírných technologií ve prospěch celého lidstva.

Holla-Mainiová to uvedla v nedávném exkluzivním rozhovoru pro agenturu Xinhua předtím, než se koncem tohoto týdne vydá do Číny, kde se zúčastní řady akcí věnovaných vesmíru.

»Čína byla vždy v mém hledáčku,« řekla Holla-Mainiová. Jako odbornice na vesmír s více než 25letou profesní zkušeností popsala Čínu jako »respektovanou kosmickou velmoc, a to počínaje jejími nosnými raketami a systémem družicové navigace až po novější vývoj«, jako je projekt průzkumu Měsíce a vlastní vesmírná stanice.

Čínská vesmírná stanice Tchien-kung, jejíž stavba byla dokončena v roce 2022, vstoupila do fáze aplikace a vývoje a astronauti na její palubě provádějí různé vědecké experimenty. Mezi tyto experimenty patří i projekty mezinárodní spolupráce, které v roce 2019 společně vybraly UNOOSA a Čínská agentura pro pilotované lety.

Podle Čínského národního úřadu pro vesmír Čína v současné době realizuje čtvrtou fázi svého programu výzkumu Měsíce, jehož hlavním cílem je vybudování základního modelu Mezinárodní lunární výzkumné stanice. V rámci čtvrté fáze má být v první polovině letošního roku vypuštěna lunární sonda Čchang-e 6, která má za úkol odebrat vzorky z odvrácené strany Měsíce.

Snímek na obrazovce pořízený v pekingském středisku řízení letového provozu 18. ledna 2024 ukazuje čínskou nákladní kosmickou loď Tchien-čou-7, která se připojuje ke kombinaci kosmické stanice Tchien-kung. FOTO – Xinhua/Han Qiyang

»Proto je velmi důležité, abych se o ní (Číně) dozvěděla více,« řekla a dodala, že se těší na účast na akcích u příležitosti nadcházejícího Dne čínské kosmonautiky 24. dubna, kdy se v čínském městě Wu-chan uskuteční první fórum o spolupráci Číny, Latinské Ameriky a Karibiku v oblasti vesmíru.

Uvedla, že očekává, že během své vůbec první návštěvy Číny bude jednat s čínskými představiteli a odborníky na vesmír, aby dále posílila partnerství svého úřadu s čínskou vesmírnou komunitou.

V rozhovoru se šéfka vesmírného úřadu OSN pochvalně vyjádřila o »pevné spolupráci« UNOOSA s Čínou při budování kapacit, snižování rizika katastrof, podpoře mezinárodní vesmírné spolupráce a pomoci všem zemím, zejména rozvojovým, získat přístup do vesmíru.

Holla-Mainiová poznamenala, že v Číně sídlí Regionální centrum pro vzdělávání v oblasti kosmických věd a technologií v Asii a Tichomoří. Tato regionální vzdělávací a výzkumná instituce přidružená k UNOOSA oslaví koncem tohoto roku 10. výročí svého založení.

Na snímku z 29. prosince 2023 je model základního modulu čínské vesmírné stanice Tchien-che na výstavě úspěchů čínského pilotovaného vesmírného programu v Šanghaji na východě Číny. FOTO – Xinhua/Zhang Jiansong

Dodala, že Čína je také sídlem kanceláře programu UN-SPIDER, jehož cílem je usnadnit využívání vesmírných technologií pro zvládání katastrof a reakci na mimořádné události, zejména v rozvojových zemích.

Při pohledu do budoucna vyjádřila naději, že čínská vesmírná stanice a plánovaná lunární výzkumná stanice přispějí k mezinárodnímu výzkumu a výzkumu vesmíru, který »bude nakonec sdílen se všemi ve prospěch lidstva«.

Holla-Mainiová rovněž vyjádřila naději na prohloubení spolupráce s Čínou při zajišťování přístupu k údajům z vesmíru pro účely zmírňování změny klimatu a udržitelného rozvoje, zejména pro země globálního Jihu.

Šéfka OSN pro vesmír sdělila agentuře Xinhua, že »vítá« Čínou navrženou Globální bezpečnostní iniciativu a Globální rozvojovou iniciativu, neboť tyto dvě iniciativy považuje za »důležitý příspěvek« k pokroku při dosahování cílů udržitelného rozvoje OSN.

V červnu 2023 se Holla-Mainiová ujala vedení UNOOSA, agentury OSN zaměřené na podporu mezinárodní spolupráce v oblasti mírového využívání a průzkumu vesmíru.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy