Ceny výrobců jsou stále vysoké a nijak nesignalizují konec drahoty

Meziroční růst cen výrobců, který v předstihu signalizuje vývoj spotřebitelských cen, pokračoval v červnu podle údajů Českého statistického úřadu v mírném zpomalování. V případě zemědělských producentů dokonce došlo podruhé od února 2021 k meziročnímu zlevnění. Nutno ale vzít v potaz srovnávací základnu ze stejného měsíce minulého roku, kdy ceny všech výrobců a zejména pak zemědělských naopak prudce stoupaly a vyšplhaly se už do závratné výše. Dosavadní vývoj takzvané výrobní inflace tak rozhodně nesignalizuje ústup z dnes stále extrémně vysokých spotřebitelských cen.

Ceny producentů v zemědělství se podle statistiků v letošním červnu snížily meziročně o 13,8 procenta, přičemž o měsíc dříve šly dolů o 10,2 %. V průmyslu došlo k poklesu meziročního tempa růstu po květnových 3,6 % na 1,9 %. Ceny stavebních prací se zvýšily o šest procent (v květnu o 6,9 %). V případě tržních služeb pro podniky meziroční růst zpomalil na 6,1 % z květnových 6,2 %.

Připomeňme ale, že v červnu 2022 ceny zemědělských výrobců vzrostly meziročně o 42,5 %, ceny průmyslových výrobců o 28,5 %, stavebních prací o 12,8 % a tržních služeb o 6,2 %.

Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců v letošním červnu klesly o 0,9 % a v průmyslu se snížily o 0,3 %. Ceny stavebních prací ale naopak vzrostly o 0,1 %. V případě tržních služeb pro podniky se pak snížily o 0,1 %.

Zemědělství

Ceny v rostlinné výrobě podle statistiků klesly meziročně o 25,7 %. Čerstvá zelenina nicméně zdražila o 55,9 % a brambory o 32,2 %. Zlevnily ale olejniny (o 40,5 %), obiloviny (o 30,4 %) a ovoce (o pět procent). V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 6,3 %. Vejce podražila meziročně o 31,1 %, prasata o 25,4 %, drůbež o 11,1 %. Naopak skot a mléko byly meziročně levnější, a to o dvě procenta, resp. 0,5 %.

Průmysl

Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vzrostly meziročně o 19,6 %, černého a hnědého uhlí a lignitu o 69,3 %, ostatních nekovových minerálních výrobků o 13,7 % a potravinářských výrobků o 7,4 %. Klesly naopak ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Chemické látky a chemické přípravky zlevnily o 16,9 %, základní kovy o 14,9 % a dřevo, dřevěné a korkové výrobky o 16,7 %.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny zboží krátkodobé spotřeby (o 9,8 %) zboží dlouhodobé spotřeby (o 6,1 %) a energií (o 3,8 %). Ceny průmyslových výrobců bez energií meziročně vzrostly o 1,2 % (v květnu o 2,6 %).

Stavebnictví

Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví v červnu podle statistiků zdražily meziročně o 1,2 % (v květnu o 2,4 %).

Tržní služby pro podniky

Ceny služeb v oblasti zaměstnání vzrostly v červnu meziročně o 22 %, za služby v oblasti programování o 9,5 %, za reklamní služby a průzkum trhu o 7,8 %, za služby v oblasti nemovitostí o sedm procent a za služby v pozemní dopravě o 4,6 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 5,9 % (v květnu o 6,3 %).

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy