Home Zahraničí Si Ťin-pching se setkal s bývalým ministrem zahraničí USA Henrym Kissingerem

Si Ťin-pching se setkal s bývalým ministrem zahraničí USA Henrym Kissingerem

FOTO - CRI

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Pekingu setkal s bývalým ministrem zahraničí USA Henrym Kissingerem.

Si Ťin-pching poukázal na to, že Dr. Kissinger právě oslavil své 100. narozeniny a navštívil Čínu více než stokrát. Kombinace těchto dvou »stovek« dodává zvláštní význam této jeho návštěvě v Číně. Před 52 lety byly Čína a Spojené státy v kritickém bodě zlomu. S vynikající strategickou vizí, předseda Mao Ce-tung, premiér Čou En-laj, prezident Nixon a Henry Kissinger udělali správnou volbu pro čínsko-americkou spolupráci a zahájili proces normalizace bilaterálních vztahů, což prospělo oběma zemím a změnilo to svět. Číňané přikládají velký význam přátelství. Nezapomeneme na naše staré přátele a Vaše historické příspěvky k podpoře rozvoje vztahů mezi Čínou a USA a posílení přátelství mezi oběma národy.

Si Ťin-pching zdůraznil, že svět v současnosti zažívá bezprecedentní změny a mezinárodní krajina prochází významnými změnami. Čína a Spojené státy jsou opět na křižovatce a musejí se rozhodnout, kterým směrem se vydají. S ohledem na budoucnost mohou Čína a Spojené státy dosáhnout vzájemného úspěchu a společné prosperity a klíčem je dodržovat tři zásady vzájemného respektu, mírového soužití a výhodné spolupráce. Na tomto základě je Čína ochotna se Spojenými státy prozkoumat správný způsob, jak spolu mohou obě země vycházet a podporovat stálý pokrok v čínsko-amerických vztazích, což je prospěšné pro obě strany a také pro svět. Si Ťin-pching vyjádřil naději, že Henry Kissinger a Američané budou i nadále hrát konstruktivní úlohu v návratu bilaterálních vztahů zpět na správnou cestu.

Henry Kissinger se vyslovil v tom smyslu, že děkuje prezidentovi Si, že pro setkání s ním zvolil budovu č. 5 státního hotelu Diaoyutai, kde byl ubytován, když poprvé navštívil Čínu, aby se setkal s čínskými lídry. Vztah mezi USA a Čínou je klíčový pro mír a prosperitu obou zemí a světa. V současné situaci bychom měli dodržovat zásady stanovené v Šanghajském komuniké, pochopit extrémní význam principu jedna Čína pro Čínu a podporovat rozvoj bilaterálních vztahů pozitivním směrem. Henry Kissinger vyjádřil ochotu i nadále vynakládat úsilí na posílení vzájemného porozumění mezi lidmi Spojených států a Číny.
(pr)

1 KOMENTÁŘ

  1. Setkání prezidenta ČLR SI a exministra zahraničí USA H. Kissingera je zvláštní a zároveň varující. Prostě obě mocnosti jsou každá na jiném vývojovém stupni, za krátsi konec provazu tahají USA.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here