Ceny výrobců se drží nahoře, žádné velké zlevňování nečekejme

Ceny výrobců, které v předstihu signalizují vývoj spotřebitelské inflace, klesly v březnu oproti stejnému měsíci minulého roku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu pouze v zemědělství, zatímco v průmyslu stagnovaly a ve stavebnictví a ve službách naopak dál meziročně rostly. Přitom je nutno vzít v úvahu srovnávací základnu z března předchozího roku, kdy takzvaná výrobní inflace byla u všech producentů, zejména pak těch zemědělských a průmyslových, na extrémně vysoké úrovni. Ani nynější vývoj takzvané výrobní inflace tedy stále neslibuje ústup ze současných vysokých spotřebitelských cen.

Meziročně ceny producentů v zemědělství podle statistiků v březnu klesly o 13,2 procenta, přičemž o měsíc dříve šly dolů o 18,7 %. V průmyslu došlo po únorovém poklesu o 0,9 % ke stagnaci. Naopak ceny stavebních prací se stejně jako v únoru zvedly o 1,6 % a v případě tržních služeb pro podniky meziroční růst cen mírně zpomalil na 4,1 % z únorových 4,9 %.

Meziměsíčně v březnu ceny výrobců v zemědělství vzrostly o 3,2 %, v průmyslu se snížily o 0,5 %, ve stavebnictví stouply o 0,3 % a v tržních službách o 0,7 %.

Připomeňme, že v březnu 2023 ceny zemědělských výrobců vzrostly meziročně o 11,6 %, průmyslových výrobců o 10,2 %, stavebních prací o 9,4 % a tržních služeb pro podniky o 5,7 %. Navíc ke značnému nárůstu výrobních cen došlo již v březnu 2022…

Zemědělství

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny v rostlinné výrobě se v březnu podle statistiků snížily meziročně o 15,5 %. Ovoce nicméně zdražilo o 59 % a brambory o 24,2 %. Zlevnily naopak olejniny (o 18,1 %) a obiloviny (o 31,3 %) a zelenina (o 10,2 %). V živočišné výrobě byly ceny nižší o 10,5 %. Prasata ale podražila o 2,3 %. Naopak vejce byla meziročně levnější o 25,8 %, mléko o 14,4 % a drůbež o devět procent.

Průmysl

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Meziročně byly nižší ceny základních kovů (o 8,5 %), potravinářských výrobků (o 5 %), chemických látek a přípravků (o 5,1 %) a dřeva a dřevěných a korkových výrobků (o 14,7 %). Vzrostly ceny motorových vozidel, přívěsů a návěsů (o 3,7 %) a oprav, údržby a instalace strojů a zařízení (o 5,4 %). Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se zvýšily o 2,6 %.

Hodnocení podle hlavních průmyslových skupin ukazuje, že klesly ceny meziproduktů (o 4,6 %) a zboží krátkodobé spotřeby (o 0,9 %). Energie naopak zdražily, a to o 2,6 %. Ceny průmyslových výrobců bez energií se snížily meziročně o 1,1 % (v únoru o 1,7 %).

Stavebnictví

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se v březnu podle statistiků snížily meziročně o 1,8 % (v únoru klesly o 1,9 %).

Tržní služby pro podniky

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny za reklamní služby a průzkum trhu a za služby v oblasti zaměstnání v březnu meziročně shodně vzrostly o 10,3 % a za služby v oblasti nemovitostí o osm procent. Vyšší byly také ceny za právní a účetnické služby (o 6,5 %) a za služby v oblasti programování a poradenství (o 6,4 %). Tržní služby pro podniky nezahrnující reklamní služby zdražily o 3,7 % (v únoru o 4,3 %).

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy