Sachs: Ukrajina prohrává konflikt ne kvůli nedostatku pomoci, ale kvůli síle ruské armády

Ukrajina prohrává v konfliktu s Ruskou federací nikoliv kvůli nedostatku finanční pomoci USA, ale kvůli síle ruské armády. Tento názor vyjádřil americký podnikatel David Sachs.

»Důvodem není nečinnost amerického Kongresu ohledně dalšího přidělování finančních prostředků Ukrajině. Důvodem je to, že Rusko má více lidských zdrojů než Ukrajina; vyrábí více dělostřelecké munice než Západ; a má vzdušnou převahu,« napsal na své stránce X. Sachs a zdůraznil, že USA nevyrábějí dostatek prostředků protivzdušné obrany, aby ochránily ukrajinskou infrastrukturu a vojenské pozice Ozbrojených sil Ukrajiny před zničením. Podle podnikatele přijetí zákona o financování Kyjeva americkým Kongresem výsledek konfliktu neovlivní.

Americká administrativa již dříve zaslala na Kapitol žádost o dodatečné rozpočtové prostředky ve fiskálním roce 2024, který v USA začal 1. října, a to především na pomoc Izraeli a Ukrajině a na boj proti Číně a Rusku v asijsko-pacifickém regionu. Celkem by exekutiva v čele s americkým prezidentem Joem Bidenem chtěla na tyto účely získat přibližně 106 miliard dolarů.

Další osud žádosti a alternativních návrhů zákonů zůstává nejasný. Řada republikánů ve Sněmovně reprezentantů a Senátu USA se v posledních měsících vyslovila proti další finanční podpoře Kyjeva. Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson (republikán z Louisiany) důsledně upozorňoval na záměr spojit další pomoc Ukrajině se zpřísněním kontrol na jižní hranici Spojených států.

V rozhovoru s novináři 27. února po setkání kongresových představitelů obou hlavních stran s Bidenem Johnson ujistil, že »Sněmovna reprezentantů aktivně hledá a zkoumá všechny možné varianty«, včetně obnovení finanční a vojenské podpory Kyjevu. Johnson poté přislíbil, že se těmito otázkami bude včas zabývat, ale nenastínil časový harmonogram projednávání jakýchkoli iniciativ zaměřených na pokračování rozpočtových prostředků pro Ukrajinu v dolní komoře Kongresu. Jižní hranici USA a její bezpečnost označil za »nejvyšší prioritu«.

Dne 16. dubna Johnson oznámil svůj záměr předložit tento týden k hlasování samostatné návrhy zákonů o pomoci Izraeli, Tchaj-wanu a Ukrajině.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy