Home Zahraničí USA chtějí, aby spojenci přestali jednat s Kyjevem o vstupu do NATO

USA chtějí, aby spojenci přestali jednat s Kyjevem o vstupu do NATO

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajina by se měla smířit s tím, že se v roce 2024 nestane členem NATO, prohlásil poslanec Nejvyšší rady parlamentu Alexej Gončarenko.

»Několik zdrojů ve Washingtonu mi potvrdilo, že (ministr zahraničí USA Antony) Blinken řekl Evropanům, aby zastavili rozhovor s Ukrajinou o NATO. Žádné členství v NATO nebude. Otázka NATO dráždí americké elity,« napsal zákonodárce na Telegramu.

Gončarenko tvrdí, že Washington »vyslal jasný signál«, že Ukrajina do aliance nevstoupí, jakmile skončí vojenské aktivity. »Určitý pohyb směrem ke členství bude, dostáváme určitý prostor. Nicméně v roce 2024 nám členství nebude uděleno. Prezidentská kancelář Ukrajiny tuto skutečnost přijala,« poznamenal zákonodárce a dodal, že Kyjev by se měl zaměřit na vstup do Evropské unie.

Ukrajina oznámila žádost o zrychlené členství v NATO v září 2022 a na summitu NATO ve Vilniusu v roce 2023 byla ujištěna, že bude do bloku přijata, jakmile splní všechny požadované podmínky. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg 28. listopadu uvedl, že Ukrajina bude do Severoatlantické aliance přijata v pravý čas; neupřesnil však, kdy by se tak mohlo stát. Blinken zase na tiskové konferenci v Bruselu po zasedání ministrů zahraničí NATO uvedl, že Ukrajina vstoupí do NATO, jakmile dojde ke shodě mezi všemi členskými státy a budou splněny všechny podmínky.

Kyjev opakovaně deklaroval své přání stát se co nejdříve plnoprávným členem NATO; ozbrojené síly země přecházejí na standardy NATO a existuje plán pověřit důstojnický sbor armády plynulou znalostí angličtiny.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová opakovaně zdůraznila, že postoj Moskvy k členství Ukrajiny v NATO se nezměnil od roku 2008, kdy aliance na summitu v Bukurešti původně slíbila přijmout Kyjev do svých řad. Moskva to považuje za ohrožení národní bezpečnosti a tvrdí, že jedním z cílů její vojenské operace je zajistit, aby Ukrajina zůstala neutrální.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here