Rajchl svolává další demonstraci. Detaily oznámí na tiskovce příští týden

Strana PRO chystá další velkou protivládní demonstraci! Její předseda Jindřich Rajchl to uvedl ve svém pravidelném facebookovém vysílání a prozradil, že termín i další detaily celé akce zveřejní na tiskové konferenci, která je naplánována na 9. srpen.

Demonstrace s visačkou strany PRO se dosud konaly na pražském Václavském náměstí jako tzv. celonárodní akce Česko proti bídě. Nejprve 11. března a následně 16. dubna. Ta druhá přerostla v několikadenní blokádu sídla vlády ve Strakově akademii, resp. budovy Poslanecké sněmovny na Malostranském náměstí poté, co se před demonstranty kabinet ukryl právě do parlamentních prostor.

Od té doby však uplynula spousta vody v řekách a strana PRO se věnovala především setkáním s lidmi v kulturních domech či divadlech po celé republice. Mnozí její přívrženci i kritici vlády však čekali další nátlakové akce. »Především nelze dělat demonstraci každý měsíc jenom pro tu demonstraci samotnou. Intenzita musí sílit a stoupat. Samozřejmě by bylo velmi jednoduché přijít a říct ‘tak za měsíc se sejdeme znovu’, ale my nechceme lidi unavovat neustálým ježděním do Prahy. My chceme připravit akci, která bude už natolik strategicky uchopená, že zase stane o krok dál, o celou jednu úroveň výš, než byla ta předchozí. Snažíme se pořád zvyšovat intenzitu a na září připravujeme akci, která bude zase na úplně novém levelu. A lidé to uvidí!« uvedl šéf strany PRO v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz.

Proti Fialově vládě se uskutečnilo již od září několik demonstrací iniciativy Česká republika na 1. místě, jichž se zástupci strany PRO v čele s Rajchlem, hlavně zpočátku, účastnili a její předseda na dvou z nich – v září a v říjnu loňského roku – vystoupil i jako řečník. Po rozkolu mezi duem organizátorů Ladislavem Vrábelem a Jiřím Havlem však akce vyzněly do ztracena a navštěvovalo jich stále méně a méně lidí. To na obě celonárodní setkání pod visačkou Česko proti bídě přišlo okolo 100 tisíc lidí, ačkoli policie ani mainstreamová média jejich konkrétní počet pro jistotu neuváděla. Mnohem více si všímala například březnového incidentu, kdy se někteří účastníci rozhodli po skončení demonstrace strhnout ukrajinskou vlajku z Národního muzea. Incident však nastal mimo prostory nahlášené stranou PRO k demonstraci a nebyl inciován nikým z tohoto politického uskupení. »Nejsem proruský ani proukrajinský, jsem pročeský,« vyzývá opakovaně Rajchl v reakci na nálepkování jeho akcí jako »proruských«.

»Tady nejde vůbec o Rusko nebo o Ukrajinu, tady jde o naši zem, o naši svrchovanost,« zopakoval Rajchl ve svém posledním videu na sociální síti. »Jsme koloniální ekonomikou a z naší práce bohatnou všichni ostatní. Tohle je něco, co musíme změnit. Musíme se vymanit z období totálních nepravd a lží a vrátit k pravdě a k naší české cestě. Vždycky říkám, že nejlepší program vymyslel Tomáš Baťa před 100 lety. Pojďme se ho držet, pojďme se držet progrmau, že Česká republika není žádným malým státečkem, který musí prosit, aby se ho někdo vůbec ujal, abychom to dokázali ekonomicky přežít. Není tomu tak. Pojďme svrchovaně vyjednávat. Pojďme se zbavit této vlády národní katastrofy, která škodí této zemi a zadlužuje ji. Situace je velmi tristní,« uvedl Rajchl. Prozradil, že vyjednával s odbory a popsal situaci v zemi k vyšetření v nemocnici, kdy člověku naleznou malý nádor. »Když půjdeme na chemoterapii, je velká pravděpodobnost, že se vyléčíme. Pokud si ale řekneme, že vše je v pořádku a máme se ještě pořád dobře, rozroste to do takových rozměrů, že nádor nepůjde odstranit,« řekl Rajchl. Jako další srovnání použil Titanic, kde už se v podpalubí topí senioři, matky samoživitelky a nízkopříjmové skupiny, zatímco na horní palubě ještě nejbohatší třída tančí.

»I proto svoláváme na září demonstraci, kde chceme ukázat, že nás není jen 100 tisíc, ale daleko víc. Kdokoli, kdo bude říkat, že oni si z toho stejně nic nedělají a koryt se stejně nezbaví, zvedá ruku pro pokračování vlády Petra Fialy,« vyzval šéf PRO s tím, že je potřeba zastavit »buldozerské práce«, které pětikoaliční kabinet dělá. »Nechci řešit Ukrajinu, je to čistě protivládní demonstrace. Chceme dát najevo nespokojenost z vládou, která nás ničí a posouvá na samé dno evropských ekonomik,« dodal Rajchl.

(pk)

FOTO – Facebook a iportaL24.cz/Marcela Špičková

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy