Cestovní ruch stále nedosáhl předcovidové úrovně, chybí zahraniční klientela

Hromadná ubytovací zařízení v tuzemsku vykázala loni podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zvýšení jak počtu příjezdů, tak i přenocování. Hostů se v nich ubytovalo 19,5 milionu, přičemž v hromadných ubytovacích zařízeních strávili 50,6 mil. nocí. Loňská návštěvnost ale stále nedosáhla předcovidových výsledků z roku 2019, uvedli statistici.

Ubytovaných hostů bylo loni meziročně o 70,9 procenta více a počet nocí strávených v hromadných ubytovacích stoupl proti roku 2021 o 58,6 %. Ačkoliv se návštěvnost meziročně zvyšuje, stále je patrný vliv nízké srovnácvací základny z předchozích let, které byly negativně ovlivněny koronavirem. V porovnání s rokem 2019 byl loňský objem celkové návštěvnosti na 89 %. Návštěvnost domácích hostů přitom už v příjezdech i přenocováních rok 2019 o devět procent překonala. Stále však ubytovatelům chybí zhruba třetina zahraniční klientely.

Nejvíc hostů bylo z Německa

V samotném posledním čtvrtletí loňského roku se celkový počet ubytovaných hostů v hromadných ubytovacích zařízeních zvýšil meziročně o 42,7 % a počet přenocování vzrostl o 32,9 %.

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních ve 4. kvartálu dosáhl 10,3 milionu nocí, což představovalo třetinové zvýšení oproti stejnému období roku 2021. V absolutním vyjádření došlo k nárůstu o 2,5 mil. nocí. Počet přenocování domácích hostů se zvýšil o 5,9 %. U zahraniční klientely dosáhlo meziroční zvýšení počtu přenocování 83,1 %. Cizinci strávili v hromadných ubytovacích zařízeních o 2,2 mil. nocí více než před rokem.

»Ve 4. čtvrtletí se ve sledovaných zařízeních ubytovalo 4,3 mil. hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 1,3 mil. příjezdů,« doplnila Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

V relativním vyjádření to znamenalo meziroční nárůst o 42,7 %. Domácích hostů se celkem ubytovalo 2,3 mil., o 16,2 % více než na konci roku 2021. Příjezdy zahraničních hostů se zvýšily takřka dvojnásobně (o 93,7 %) na dva miliony návštěv.

Podle státního občanství se ve 4. čtvrtletí nejvíce ubytovalo hostů z Německa. Ti tvořili čtvrtinu zahraniční klientely ve sledovaných ubytovacích zařízeních (513 tisíc příjezdů). V porovnání se stejným obdobím minulého roku se jejich počet zdvojnásobil. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili návštěvníci ze Slovenska (193 tis.) s meziročním zvýšením o 90,4 %. Třetí byli hosté z Polska (125 tis. příjezdů, meziroční nárůst o 85,3 %). Z mimoevropských zemí byli v ubytovacích zařízeních nejvíce zastoupení obyvatelé USA na 4. místě žebříčku (98 tis.) a v počtech přenocování také turisté z Izraele (142 tis. nocí).

Nejasnosti kolem turistů z Ukrajiny

ČSÚ k výsledkům statistiky cestovního ruchu nicméně připojil poznámku následujícího znění: »Do celkových výsledků návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení.«

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy