Home Zahraničí Chorvatsko plánuje znovuzavedení vojenské služby, brzy rozhodne o její délce

Chorvatsko plánuje znovuzavedení vojenské služby, brzy rozhodne o její délce

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Chorvatský ministr obrany Ivan Anušić uvedl, že se pracuje na třech scénářích délky vojenské služby, které by měly být známy příští týden. Prohlásil, že se nebude realizovat v letošním roce, a zdůraznil, že nejde o to, jak dlouho bude výcvik trvat, ale jak bude účinný a efektivní.

Po slavnostním povýšení kadetů na Chorvatské vojenské akademii (HVU) v Záhřebu Anušić připomněl, že Chorvatsko vážně plánuje zavedení povinné vojenské služby a že vypracovává návrhy s náčelníkem ozbrojených sil Chorvatské republiky a zaměstnanci ozbrojených sil.

»Brzy budeme mít tři návrhy, které vypracují tři scénáře, tedy tři možné způsoby délky vojenské služby. Měli bychom je mít příští týden. Předložím je premiérovi (Andreji Plenkovićovi) a prezidentovi (Zoranu Milanovićovi) k posouzení a dohodneme se s premiérem na dalších krocích, jak, jakým způsobem a od kdy vojenskou službu realizovat,« uvedl ministr.

Ta bude zveřejněna poté, co bude dohodnuto politické rozhodnutí, zdůraznil Anušić.

V případě velkého ohrožení, agrese, budou všichni muži ve věku do 18 let odvedeni na vojnu.

V tuto chvíli nechtěl podle deníku Sarajevo Times »licitovat« ohledně měsíců, ale z jeho pohledu a zkušeností jsou tři měsíce na získání vojenských dovedností dostačující.

»Je neuvěřitelné, že veřejnost více zajímá, jak dlouho bude trvat, než obsah tohoto školení, a o to nejde. Nejde o to, jak dlouho bude trvat výcvik, jak dlouho bude trvat vojenská služba, ale o to, jak bude účinná a efektivní,« řekl Anušić.

V letošním roce jej nebude možné začít realizovat, protože jsou nutné vážné infrastrukturní zásahy v rámci systému zařízení ozbrojených sil, tedy kasáren a ubytovacích zařízení, dodal ministr. Upozornil, že jde o velký logistický a finanční projekt.

Do armády budou muset nastoupit všichni branci, kteří by se měli během vojenské služby naučit vojenským dovednostem.

»Když jdete do výcvikového procesu, existuje něco, čemu se říká manipulace, manipulace se smrtícími prostředky – automatická puška, odstřelovač, minomet, atd. Potom je tam část týkající se znalostí, vojenské taktiky a použití vojenské taktiky v určitých situacích – obrana, útok. A je tam ještě třetí, také velmi důležitá část, a to je fyzická připravenost toho člověka,« vysvětlil Anušić.

Zároveň uvedl, že tři měsíce stačí k tomu, aby člověk ze stavu naprosté fyzické nepřipravenosti a bez návyku sportovat zcela změnil svou fyzickou kondici.

»Za tři měsíce se můžete z člověka, který neuběhne ani 50 metrů, dostat na úroveň, kdy je schopen seriózního 30kilometrového pochodu s vybavením, můžete uběhnout 3200 metrů, což je úroveň, kterou by měl zvládnout každý,« řekl Anušić.

Pokud jde o generace, které vstoupí do procesu vojenského výcviku, hovoříme o 17 000 mladých mužů, zatímco ženy se budou moci přihlásit, ale nebudou mít povinnost.

Ministr uvedl, že tato myšlenka jistě vyvolá odpor, ale »musíme si uvědomit, že vojenská služba není jen něco, co člověka připravuje na případný budoucí konflikt«.

»Smyslem vojenské služby a vojenského výcviku není jen jít na vojnu, což doufám a myslím, že se nestane, ale být socializován specifickým a jiným způsobem, aby se některé špatné návyky mohly změnit a některé jiné přijmout ve fázi dospívání v nejcitlivějších letech«, zdůraznil Anušić.

Jako příklad uvedl včasné vstávání a chození do postele, to, že nemají notebook nebo obrazovku »před sebou 24 hodin denně«, a dodal, že tato zkušenost jim pomůže v budoucím životě. Zdůraznil, že vojenská služba nebo vojenský výcvik nemají alternativu, to znamená, že civilní ochrana je nemůže nahradit.

»V případě jakéhokoli většího ohrožení, agrese, jsou všichni muži od 18 let do určitého věku branci a mohou být mobilizováni, ať už mají vojenský výcvik, nebo ne,« řekl Anušić a poukázal na to, že by pro ně mohlo být lepší ho mít.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here