Home Domácí ČR se potýkala s následky sněžení, na jihu Čech skončil kalamitní stav

ČR se potýkala s následky sněžení, na jihu Čech skončil kalamitní stav

V České republice dnes silničáři či hasiči postupně odstraňovali následky silného sobotního sněžení po uklidnění situace v noci, na jihu Čech dnes večer skončil kalamitní stav. Dálnice D1 byla dnes po sobotních problémech s havarovanými či uvízlými kamiony průjezdná. Se sněžením se dnes ještě potýkaly třeba regiony na severovýchodě Moravy a ve Slezsku. Výstrahu před sněžením, sněhovými jazyky a závějemi, platnou původně do dnešního odpoledne, ale meteorologové odvolali. Kvůli potížím se sněhovými kalamitami v sousedních zemích byly zrušeny některé vlakové spoje a také některé lety na pražském ruzyňském letišti.

Český hydrometeorologický ústav dnes dopoledne zrušil výstrahu na dnešek před sněžením. Nově ale platí výstraha před silným mrazem. Zasáhne zřejmě ČR v noci na pondělí, může být až -16 stupňů Celsia. Od pondělního odpoledne pak opět platí výstraha před sněhovými jazyky a závějemi.

Zřejmě největší problémy po pátečním a hlavně sobotním sněžení byly v Jihočeském kraji. Hejtman Martin Kuba (ODS) tam proto v sobotu ráno vyhlásil kalamitní stav. Dnes vpodvečer Kuba řekl ČTK, že k 18.00 kalamitní stav odvolává. Za největší problém označil odklízení sněhu, které může v noci zkomplikovat silný mráz.

V noci na dnešek nasadili jihočeští silničáři na silnice veškerou techniku, což je 200 sypačů. »Situace je pod kontrolou. Tenké vrstvy sněhu jsou všude, nejde to očistit na asfalt, ale nemáme nic nesjízdného,« řekl ráno dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Martin Šulista.

Zcela odstraněny byly k dnešním 16.00 problémy s dodávkami elektřiny na jihu Čech. V sobotu bylo kvůli sněhové kalamitě v Jihočeském kraji bez proudu až kolem 10 000 odběrných míst. Dnes ráno firma EG.D evidovala ještě 2400 míst bez proudu, hlavně na Českokrumlovsku, Prachaticku a Českobudějovicku, řekl mluvčí energetické společnosti E.ON Lubomír Budný. Českobudějovická teplárna také obnovila dodávky tepla pro všechna sídliště ve městě, uvedla dnes před 15.45 na Facebooku. Desítky tisíc lidí v Budějovicích byly bez tepla a teplé vody půl dne.

Dálnice D1 byla dnes na Vysočině již plně průjezdná. V sobotu se na ní stalo několik nehod, po sobotní ranní nehodě kamionu na 97. kilometru vznikla kolona o délce až 20 kilometrů. Dnes měly kamiony na Vysočině problémy hlavně na některých silnicích nižších tříd, místy se tvořily sněhové jazyky. Silničáři vyjeli přes noc na Vysočině se 109 sypači, měli 188 výjezdů. Dnes zase všichni postupně znovu vyjedou. »V noci se to zafoukávalo hlavně na Třebíčsku u Hrotovic, tam byly až metrové závěje,« řekl dispečer krajské správy a údržby silnic Vysočiny Petr Paštyka.

V dalších regionech v ČR dnes silničáři odstraňovali sníh napadlý v sobotu i čerstvý sníh z dneška. Hasiči ráno například v Hradci Králové a ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších odklízeli ze silnic spadlé stromy. Sněžilo nově třeba v Karlovarském kraji. Na dálnici D6 v okolí Kynšperka nad Ohří byla dopoledne na vozovce vrstva sněhu s vyjetými kolejemi v jednom pruhu. V Plzeňském kraji byla dálnice D5 mokrá s rozbředlým sněhem. Po poledni se stala na 110. kilometru nehoda, která uzavřela na D5 provoz do 15.30.

Na mnoha místech se o víkendu rozsvítil vánoční strom FOTO – Facebook

V Moravskoslezském kraji byla už v sobotu večer uzavřena pro nákladní vozy silnice mezi Opavou a Fulnekem. V regionu se dnes tvořily sněhové jazyky. S odklízením sněhu pomáhalo i několik vozidel hasičů, kteří na cisterny nasadili pluhy. Mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl uvedl také, že sanitky zasahovaly u tří desítek lidí, kteří se zranili při pádu na sněhu či ledu. V Olomouckém kraji nad ránem přestalo sněžit. Uzavřené zůstávaly podle silničářů cesty mezi Norberčany a Véskou na Olomoucku, mezi Drahany a Nivou a mezi Měrovicemi na Hané a Kojetínem.

V sobotu sněžení přerušilo provoz vlaků v ČR na více než čtyřech desítkách míst. Dnes ráno už kvůli počasí vlaky nejezdily pouze na devíti úsecích, většinou podle webu Českých drah ještě kvůli následkům sobotního sněžení. Z devíti omezení k 8.00 navíc připadala čtyři na přeshraniční dopravu, ve které způsobily problémy sněhové kalamity v Německu, Rakousku a na Slovensku. Omezení vzniklá v ČR se týkala především jihu Čech. K 18.00 bylo omezení na šesti úsecích, přibyl třeba problém v Moravskoslezském kraji v Suchdole nad Odrou kvůli zamrzlé výhybce. Kvůli kalamitám v cizině byly také v sobotu a dnes zrušeny lety mezi Mnichovem a Prahou a dnes také mezi Prahou a Vídní. Večer byly stále mnichovské lety zrušeny, kdežto mezi Prahou a Vídní se odpoledne opět létalo.

Silný vítr dnes znovu zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Na hřebenech Krkonoš leží 50 až 80 centimetrů sněhu. Horská služba dnes také zvýšila lavinové nebezpečí z prvního na druhý stupeň z pětibodové stupnice. Areál Pražského hradu, který byl v sobotu kvůli sněžení uzavřen, se dnes veřejnosti otevřel.

(čtk)

FOTO – Facebook

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here