Demisi! Hanba! Krádež za bílého dne! Znělo před Sněmovnou

Zaplněné Malostranské náměstí před Sněmovnou, respektive část, která z něj zbyla po vybudování skladiště rekonstruktérů přilehlé tramvajové tratě, protestovalo proti dění za zdmi přilehlé budovy, kde poslanci jednají o vládním návrhu na snížení červnové valorizace důchodů. Demonstraci svolal nově vzniklý spolek Nespokojení a představil na ni petici »Braňme naše důchodce«.

»Nejvýznamnější otázkou, která dnes hýbe českou společností, je snaha vlády zmrzačit valorizační vzorec. Tato naprosto neschopná vláda se rozhodla protiprávně okrást ty nejslabší, naše důchodce. Valorizace důchodů podle inflace není zvyšováním životní úrovně jedněch na úkor druhých, ale snaha udržet seniory na stejné životní úrovni, jakou měli doposud. Senioři mají naši úctu a respekt. V uplynulých desítkách let zakládali rodiny a pečovali o ně, vychovávali svoje děti, pracovali a řádně odváděli státu daně a odvody včetně sociálních a zdravotních, řada z nich se podílela na volnočasových či občanských aktivitách, v nejširším smyslu slova se podíleli na rozvoji celé společnosti i našeho státu,« prohlásil Paroubek.

Nedodržení valorizace v červnu v průměrné výši 1700 korun, ale navýšení důchodů jen o průměrně 700 korun nazval krádeží za bílého dne. »Vláda tvrdí, že na to prý ve státním rozpočtu není těch potřebných 19 miliard, ale tato vláda se dobrovolně vzdala 15-17 miliard korun z daňového výnosu EET. Prý to před volbami strany, které složily Fialovu vládu, slíbily svým voličům. V žádném případě však tyto strany neslíbily, že chtějí okrást jinou skupinu voličů – důchodce. A přece to dělají!« zlobil se Paroubek. Připomněl, že vláda chce šetřit na důchodcích, současně však chce koupit 24 amerických stíhaček F-35 za částku až 120 miliard korun.

Prezidentka Senioři České republiky, z.s., Jana Ouředníčková uvedla, že si uvědomuje, že velké zadlužování země není dobré. »Ale senioři by měli být až na posledním místě splátců tohoto státního dluhu, protože oni už svou finanční situaci moc ovlivnit nemohou. Pokud vláda chtěla upravit valorizaci důchodů, měla možnost připravit se na různé varianty už v loňském roce. Proč to tedy chce dohnat až teď ve stavu legislativní nouze?« položila v závěru svého vystoupení řečnickou otázku, na kterou odpověď všichni znají.

Na to jí a všem přítomným zopakovala odpověď místopředsedkyně KSČM Marie Pěnčíková: »Pětikoalice prachsprostě počkala, až bude po prezidentských volbách a začala tady řádit jako smrtka! Před tím na to totiž neměla odvahu. Mohlo by se totiž stát, že lidi by to pochopili a nevolili by tak, jak pětikoalice potřebovala. Teď už jim nic nestojí v cestě a to poslední, o co jim jde, jsou občané této země.«

Předseda České strany národně sociální Michal Klusáček si ve svém vystoupení mj. vzpomněl na situaci z roku 1989, kdy ho rodiče vzali na sametové demonstrace, a našel určitou paralelu: »Tehdy vládla Národní fronta. Dnes vládne také fronta, ale protinárodní…«

Předsedkyně České suverenity Jana Volfová odmítla vládní rozdělování občanů na staré a mladé, chudé a bohaté. »Musím se přiznat, že jsem ve střetu zájmu, protože jsem také důchodce. Ale oni si schválili zvýšení svých platů, protože to podle zákona muselo být, a teď narychlo schvalují změnu zákona, abychom my tu tisícovku dostat nemohli, to je zhůvěřilost!« rozčílila se.

Demonstranty přišel pozdravit a podpořit i poslanec Jiří Kobza (SPD). Nejvíce byli vidět zástupci Komunistické strany Čech a Moravy, kteří si přinesli vlajky a transparenty »KSČM proti okradení důchodců« nebo »Pětikolka dneska vaří, jak nám zničit klidné stáří«. Přijeli z různých míst republiky – z Jičínska, Litoměřic, České Lípy a samozřejmě z Prahy a středních Čech.

Spolek Nespokojení chce v co nejrychlejší době sesbírat 10 000 potřebných podpisů, aby se peticí musel zabývat sněmovní petiční výbor při veřejném slyšení. »Na slyšení pak pozveme představitele všech politických stran a spolků, kterým není osud našich důchodců lhostejný a společně se pokusíme všemi cestami tomuto protizákonnému aktu čelit,« vysvětlil Paroubek.

(zmk)

FOTO – iportaL24.cz

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. výborná akce, levice jede, důchodci jako úderná pěst k nápravě této prohnilé společnosti. “S touto vládou za katr”, to bylo heslo včerejší demonstrace.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy