Nový model má zásadní význam pro kvalitní rozvoj Číny

Čínské vedení zařadilo na přední místo v politickém programu země nový model rozvoje, podle něhož je domácí trh brán jako ekonomická opora země, přičemž domácí a zahraniční trhy se vzájemně doplňují.

Urychlené zavedení nového modelu rozvoje je strategickým rozhodnutím pro dlouhodobý rozvoj a bezpečnost země.

Jen tak může Čína upevnit základy svého hospodářství a zvýšit bezpečnost a stabilitu svého rozvoje. Přijetím nového modelu rozvoje lze rovněž posílit schopnost Číny vypořádat se s předvídatelnými i nepředvídatelnými bouřemi a prudkými výkyvy.

Čína jako nejlidnatější země světa disponuje obrovským domácím trhem, na jehož základě by se měl posílit příznivý okruh výroby, oběhu, distribuce a spotřeby zboží. To vytváří pevný základ pro kvalitní rozvoj Číny.

Během uplynulých svátků Jarního festivalu, prvních od doby, kdy Čína optimalizovala svou reakci na covid, byla země svědkem rozkvětu domácího trhu a rozšiřující se spotřeby v různých odvětvích, jako je cestovní ruch, kultura, maloobchod a stravování.

Během sedmidenních svátků se uskutečnilo přibližně 308 milionů cest v rámci domácího cestovního ruchu, což představuje meziroční nárůst o 23,1 %. Prázdninové tržby v pokladnách dosáhly neuvěřitelných 6,76 miliardy jüanů (asi 970 milionů amerických dolarů), což je druhá nejvyšší hodnota v historii za stejné období.

Poptávka řídí nabídku a nabídka vytváří poptávku. Je třeba usilovat o koordinaci expanze domácí poptávky a prohloubení strukturální reformy na straně nabídky, aby se vytvořila vyšší úroveň dynamické rovnováhy a dosáhlo se příznivého cyklu v národním hospodářství.

Po celé zemi se objevily značky elektromobilů, které čínským spotřebitelům nabízejí řadu nových možností. Podle Čínské federace strojírenského průmyslu dosáhla v roce 2022 čínská výroba 7,05 milionu a prodej 6,88 milionu vozidel na novou energii, přičemž obě zaznamenaly meziroční nárůst o více než 90 %.

Spotřeba je stálým motorem ekonomiky. Výše uvedené slibné ukazatele zajistily čínskému hospodářskému růstu dobrou dynamiku. Pro další využití potenciálu domácího trhu nelze opomenout rozsáhlé venkovské oblasti země, kde žijí stovky milionů obyvatel.

Je třeba pokročit v koordinovaném rozvoji městských a venkovských oblastí i různých regionů. Na jedné straně nesou čínské venkovské oblasti odpovědnost za produkci dostatečného množství potravin pro výživu obyvatelstva. Na druhé straně vitalizace venkova uvolní silnou spotřební sílu pro postpandemický růst Číny.

Spolu s rostoucími příjmy obyvatel venkova se očekává, že spotřeba na čínském venkově se bude zrychleně vylepšovat a ročně vzniknou dva biliony jüanů nové spotřebitelské poptávky, uvedl ministr zemědělství a venkova Tang Renjian.

Podpora domácího trhu neznamená, že mezinárodní trh již není důležitý. Díky různým komparativním výhodám, dělbě práce a spolupráci dodavatelských a průmyslových řetězců funguje globální ekonomika efektivněji.

Čína během více než čtyřiceti let velmi profitovala ze svých reforem a otevírání, pokud jde o vývoz a přilákání zahraničních investic. Čína je odhodlána pokračovat v politice a zlepšovat mechanismy týkající se ochrany práv duševního vlastnictví, přístupu na trh a spravedlivé hospodářské soutěže, aby vytvořila příznivější prostředí pro všechny typy tržních subjektů.

Oživení čínské ekonomiky přilákalo nový zájem mezinárodních investorů. Přímé zahraniční investice do pevninské Číny se podle údajů ministerstva obchodu v lednu meziročně zvýšily o 14,5 % na 127,69 miliardy jüanů.

V roce 2023 uplyne 10 let od předložení návrhu iniciativy Pásmo a stezka, která je významným úspěchem čínského otevírání se a mezinárodní spolupráce v posledních letech. Čína dosud podepsala více než 200 dohod o spolupráci se 151 zeměmi a 32 mezinárodními organizacemi. Aktivní zapojení Číny do světového obchodu a ekonomiky nejenže podporuje rozvoj země, ale přispívá také k celosvětovému hospodářskému růstu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy