Desetitisíce zdravotníků zahájily v Anglii čtyřdenní stávku

Zdravotníci v Anglii dnes zahájili rozsáhlou čtyřdenní stávku, která může vážně narušit fungování Národní zdravotní služby (NHS). Očekává se, že se stávky zúčastní až 47 600 lékařů-internistů, což je více než 40 % zaměstnanců NHS, uvedla Britská lékařská asociace (BMA).

Jejich hlavním požadavkem je zvýšení platů o 35 %. Podle odhadů odborů by to mělo kompenzovat 26% pokles reálných mezd za posledních patnáct let. Vláda tyto požadavky označuje za »přemrštěné«.

NHS odhaduje, že stávka by mohla vést ke zrušení více než 350 000 lékařských prohlídek a operací v Anglii. Situaci zhoršují velikonoční svátky. Mohla by vést k tomu, že mnoho zdravotníků, kteří přišli nahradit stávkující kolegy během podobné 72hodinové stávky v březnu, se tentokrát nebude moci zúčastnit. Předchozí stávka již měla za následek zrušení 175 000 návštěv u lékaře a operací.

Manažer Konfederace NHS Matthew Taylor vyzval Brity, aby se v nadcházejících dnech vyhnuli rizikovým činnostem. »Snažte se vyhnout rizikovému chování, protože NHS vám nebude schopna poskytnout péči na požadované úrovni,« řekl pro Sky News. »Nemá smysl skrývat, že bude existovat riziko pro pacienty, riziko pro jejich bezpečí,« dodal Taylor.

V prosinci, před největší stávkou zdravotnických záchranných služeb za posledních 30 let, doporučil hlavní lékař NHS England profesor Stephen Powys Britům, aby se v tento den chovali obzvlášť zodpovědně, neopíjeli se a dávali pozor na zdraví svých blízkých. Stejně jako nyní bylo varování vydáno s cílem zmírnit zátěž nemocnic a pohotovostí, které se budou potýkat s nedostatkem personálu.

Koncem loňského roku se Spojeným královstvím přehnala vlna stávek vyvolaná prudkým růstem životních nákladů (inflace na konci roku 2022 činila 10,5 %) a poklesem reálných příjmů. Kromě zdravotníků se stávek účastní železničáři, řidiči autobusů, pohraničníci, pošťáci, učitelé, univerzitní profesoři a řada dalších profesí. Britské úřady opakovaně prohlásily, že si nemohou dovolit zvýšit platy zaměstnanců veřejného sektoru na úroveň inflace, protože takové opatření by dále zvýšilo ceny v zemi a nadměrně zatížilo rozpočet.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy