Home Domácí Ekonomika se za vlády současné pětikoalice nedostala ještě ani na předcovidovou úroveň

Ekonomika se za vlády současné pětikoalice nedostala ještě ani na předcovidovou úroveň

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Hrubý domácí produkt (HDP) loni podle dnes zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu klesl o 0,4 procenta. Předloni přitom tuzemská ekonomika ještě vzrostla o 2,4 %, ovšem jen díky výkonu v prvním pololetí. V samotném posledním čtvrtletí uplynulého roku se HDP proti předchozímu kvartálu zvýšil o 0,2 %. Ekonomika se tak jen o chloupek vyhnula další recesi, definované jako dva mezičtvrtletní poklesy za sebou, v níž se nacházela i v druhé polovině roku 2022. Již ve 3. kvartálu totiž zaznamenala mezičtvrtletní pokles o 0,6 %. Meziročně se HDP ve 4. čtvrtletí snížil o 0,2 % po propadu o 0,8 % ve 3. kvartálu. Celkově se tak tuzemská ekonomika stále ještě nedostala ani na předcovidovou úroveň.

Přitom ani první pololetí minulého roku nepřineslo moc důvodů k radosti, probíhalo totiž ve znamení mezičtvrtletní stagnace a meziročního poklesu, a to v 1. čtvrtletí o půl procenta na ve druhém o 0,6 %.

GRAF – ČSÚ

Vývoj ekonomiky v roce 2023 ovlivnil podle statistiků pokles výdajů na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob, naopak pozitivní vliv měla především zahraniční poptávka. »Vývoj hrubé přidané hodnoty podpořil zejména zpracovatelský průmysl a informační a komunikační činnosti. Negativní vliv měla skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství,« uvedl ČSÚ.

Růst v posledním čtvrtletí uplynulého roku podle Vladimíra Kermieta, ředitele odboru národních účtů ČSÚ, »podpořila hlavně zahraniční poptávka a po dlouhé době také výdaje na konečnou spotřebu domácností«.

Na straně tvorby hrubé přidané hodnoty se ve 4. čtvrtletí podle statistiků mezičtvrtletně dařilo především zpracovatelskému průmyslu, v meziročním srovnání pak převážil negativní vliv tvorby hrubého kapitálu nad růstem zahraniční poptávky.

Zaměstnanost loni vzrostla o 0,7 %, přičemž ve 4. kvartálu mezičtvrtletně klesla o 0,1 % a meziročně se zvýšila o 0,4 %, uvedl ČSÚ.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here