Evropská unie se musí vrátit ke kořenům, řekl pro iportaL24.cz prezident Miloš Zeman

Prezident České republiky Miloš Zeman již za tři čtvrtě roku přenechá svůj úřad některému z nástupců. Volit jej bude, potřetí v historii, v přímé volbě lid naší země. Bude vzorem právě Zeman, který vyhrál předchozí dvě volební klání? A koho by rád viděl jako svého nástupce? Dokáže přiznat některé své omyly? I o tom je exkluzivní rozhovor pro iportaL24.cz.

Jak byste zhodnotil svých devět let v úřadu a koho byste si představoval jako svého nástupce?

Nerad hodnotím sám sebe. Mohu hovořit o svých prioritách, které jsem se snažil naplňovat. Jde o ekonomickou diplomacii, která je pro zemi typu České republiky mimořádně důležitá, jde o podporu suverenity vlasti, našeho sebevědomí, navzdory lidem, kteří se rádi hrbí před mocnými, jde o podporu spojenců a přátel, kdy skutečně srdeční záležitostí pro mne je Izrael. A vždy jsem se snažil být blízko občanům.

Byl bych rád, kdyby můj nástupce nepodlehl pokušení stát se mediální hvězdou, ale vždy upřednostňoval zájmy České republiky, lidí této krásné země. Je nesmírně lákavé přijímat potlesk za líbivé, ale prázdné řeči. Hlava suverénního státu by takovému pokušení neměla podlehnout. Pražský hrad je jakousi kotvou v rozbouřeném moři současné doby, a bylo by škoda, kdyby se tato kotva utrhla a prezident se stal jedním z mnoha mluvících hlav.

Napsal jste knihu Jak jsem se mýlil v politice. Rozšířil byste ji nyní o nějaká témata?

Podobně jako Angela Merkelová a další západní politici bych se v doplnění knihy zamyslel nad snahou vytvořit ekonomický most s Ruskem, který měl za cíl rozvíjet oboustranně výhodnou hospodářskou spolupráci a v neposlední řadě zachovat mír na evropském kontinentě. Jak se ukázalo, Rusko ale dalo přednost imperiálním zájmům, a proto rozpoutalo brutální agresi proti Ukrajině. Možná bych v takovém zamyšlení dodal, že jsem se mýlil ve snaze o zachování míru, ale že nadále považuji opětovné nalezení míru za jediné možné řešení.

Prosazoval jste myšlenku vytvoření společné evropské armády. Nemrzí vás za současné situace, že se prozatím neujala? Myslíte, že nyní k realizaci této myšlenky dojde?

Je možné, že ruská agrese tuto myšlenku oživí. Evropská unie by měla být skutečnou velmocí, aby se nestala obětí her a střetů. Jen silná Evropská unie, která svou sílu čerpá odspodu, tedy od jednotlivých národních států, nikoliv obráceně z centralizované bruselské byrokracie, může měnit svět k lepšímu.

Vidíte východisko řešení současné krize ve větší integraci s EU, nebo naopak v opuštění jejich struktur?

Rozhodně nejsem příznivcem opuštění Evropské unie. Byl by to hrubá chyba. Ale jak jsem už uvedl, Evropská unie se musí vrátit ke kořenům. Křesťanským, kulturním, vrátit se k úctě k národním tradicím. V různosti je jednota. Nikoliv v unifikaci. Green Deal, gender, desítky pohlaví, ničení rodiny, to vše má potenciál Evropskou unii rozložit, zničit a učinit z Evropy bezmocný kontinent, oběť geopolitických her jiných velkých zemí.

Jak vnímáte faktický rozkol Visegrádské čtyřky?

Věřím, že Visegrádská čtyřka, stejně jako v minulosti, obtíže překoná. Členské země jsou si souzeny, nejen dějinně, ale také geopoliticky. Pokud držíme pohromadě, mnohé v Evropě dokážeme, sami bychom se stali jen figurkou v rukou velkých zemí. Osobně činím vše pro to, aby Visegrádská čtyřka postupovala společně a překonávala situace, jež se snaží vyvolat politici, kteří nemají žádnou vizi a zajímá je jen pomíjivá mediální sláva.

Jakou známku byste udělil za dosavadní působení vládě Petra Fialy a proč?

Nechci současnou vládu známkovat. Nachází se v dramatické a zcela mimořádné situaci, kdy čelí následkům války a ekonomické a společenské krize. Žádná česká vláda po listopadu 1989 nemusela řešit takový soubor vážných problémů. Proto považuji za důležité vládu podporovat a pomáhat jí v činnosti. Na objektivní kritiku bude čas, až jednou skončí toto těžké období.

Tomáš Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy