F-35 si nemůžeme dovolit. Vládo, drahota je vaše vina – zaznělo na tiskovce Přísahy

Okamžitý návrat k původní letecké koncepci České republiky by podle předsedy hnutí Přísaha Roberta Šlachty přinesl úsporu až 100 miliard. Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) to uvedl na dnešní tiskové konferenci v Praze, kde po jeho boku stál ekonomický poradce hnutí Vlastimil Tlustý.

Šlachta navrhuje zrušení nákupu 24 amerických letounů F-35 s celkovými náklady 150 miliard korun, který schválila vláda na konci září – zvláště když existuje nabídka na pokračování stávajících gripenů. Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun.

»Jako bývalý policista vím, že jsem měl vždycky radost, když mi stát koupil něco nového. Chápu vojáky, chápu armádu. Ale v naší ekonomické situaci si to zkrátka nemůžeme dovolit,« řekl Šlachta. Uvedl, že před dvaceti lety, kdy se dojednával nákup gripenů, o tom panovala shoda napříč Poslaneckou sněmovnou. »U F-35 uzavíráme smlouvy, kdy se tu první dodávka objeví v roce 2031 a 2032 a celé to začne fungovat v roce 2035. Ale my musíme řešit současný ekonomický stav v České republice, ten válečný na Ukrajině a to, aby se armáda postavila na nohy,« připojil šéf Přísahy. Hnutí prý netvrdí, že americké stroje nemáme výhledově koupit. »Neříkáme ‚nikdy‘. Ale nikdo neví, co v té době bude, teď to taháme z klobouku. Musíme mít na naše občany, na sociální věci, abychom byli schopni udržet ekonomiku,« dodal Šlachta.

Doslova řekl, že Přísahu »vytočilo doběla« drastické zvýšení regulované složky energie. Energetický regulační úřad (ERÚ) příští rok navrhl u elektřiny její vzrůst pro domácnosti meziročně o 71 procent, u plynu o 39 procent. Ještě výrazněji stoupne cena elektřiny pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Opoziční hnutí ANO chce k cenám energií na příští rok svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Přísaha podá oficiální připomínku regulačnímu úřadu.

»Je to fatální ohrožení konkurenceschopnosti našeho průmyslu,« varoval Šlachta, podle něhož se jedná o neplnění regulační úlohy ze strany ERÚ, který má kontrolovat přiměřenost poplatku za přenos a distribuci. Nikdo prý ani neví, jak úřad k číslům 71 a 39 došel, protože nedostatečně komunikuje směrem k veřejnosti. »Až skandální je věta, že regulátor musí distributorům uznat náklady a zaručit výnos,« kritizoval Šlachta, že se nebere ohled na občany a české firmy. »Víme, co se loni a předloni dělo. A ERÚ to musel vědět. Odkazuje se ale na vyhlášku, ne na občany. To je stejné, jako když se premiér Fiala vydal v Německu na levné nákupy. A zjistil včera něco, na co my upozorňujeme dva roky. To už neukazuje, že něco neděláme, ale že něco neumíme. Je skandál, že pan Fiala jezdí po Německu, přitom se mohl podívat na naše stránky. Už před dvěma lety jsme začínali s texty o tom, jak je v Polsku a Německu levně,« dodal Šlachta.

Podle Tlustého je česká cena plynu vůči Polsku a Slovensku dvojnásobná, vůči Maďarsku dokonce trojnásobná. »Vysvětlování, že to nejde jinak, neobstojí. Vzhledem k tomu, že je v okolních zemích levněji, nemůže vláda obhájit ty strašné ceny. Prostě proto, že to okolní země umějí za třetinu. Vládo, vy jste ten viník,« uvedl Tlustý.

Šlachta vyzval premiéra Fialu, aby nejezdil do Německa nakupovat, ale podíval se na situaci v České republice, kde hrozí, že v březnu a dubnu přestaneme topit. »Místo, aby vláda situaci zklidňovala, vrací ji k naštvanosti,« řekl Šlachta.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar a Přísaha

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. To s těma stíhačkama je naprostá pravda. Budeme muset navíc přeškolit piloty i servisní personál, navíc přestavět letiště v Čáslavi. Vyhozené miliardy jen kvůli Velkému bratrovi.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy