Trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý povolal na listopadové poslední dva zápasy kvalifikace mistrovství Evropy v Polsku a doma s Moldavskem i dva nováčky – ofenzivní hráče Tomáše Chorého a Vasila Kušeje. V nominaci naopak tentokrát schází útočník Tomáš Čvančara a nadále i záložník Antonín Barák. Zranění nepustí do hry brankářskou jedničku Jiřího Pavlenku a stále také nejlepšího střelce Patrika Schicka. Šilhavý oznámil nominaci na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Český tým nejprve 17. listopadu nastoupí ve Varšavě proti domácímu Polsku a o tři dny později přivítá v Olomouci Moldavsko. Šilhavého svěřenci figurují ve své kvalifikační skupině na postupovém druhém místě a k účasti na šampionátu v příštím roce v Německu jim stačí porazit Moldavsko. Velmi pravděpodobně by je na závěrečný turnaj poslaly i dvě remízy. Český tým už má jistotu minimálně startu v play off o Euro, v němž se podle pořadí v Lize národů o zbylá tři místa utká 12 zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci.

Mužstvo i v listopadových zápasech povede Šilhavý, jehož pozice byla po říjnové porážce 0:3 v Albánii v ohrožení. Výkonný výbor jej podržel ve funkci, mírně však upravil kontrakt s koučem a jeho realizačním týmem, smlouva nově vyprší 30. listopadu s možností oboustranné opce.

Mladoboleslavský Kušej i plzeňský Chorý si vysloužili nominaci díky posledním povedeným výkonům v lize. Na první reprezentační sraz z aktuální nominace čekají i brankář Matěj Kovář a obránce Martin Vitík, kteří už ale s národním týmem v minulosti byli.

»Trápí nás koncovka. Tomáš Chorý ve vápně je typologicky velký hráč, o kterého si můžeme pomoct dlouhou přihrávkou při standardních situacích. Umí dát gól, je to bojovník. Vasil Kušej je taky nepříjemný, protivný útočník, který umí dát gól. Proto jedou,« uvedl Šilhavý.

Ani v listopadu nebude v týmu Barák. Osmadvacetiletý záložník Fiorentiny chybí v nominaci už počtvrté za sebou od června, kdy Šilhavý oznámil, že se nevhodně choval v týmu. »V uvažované nominaci nebyl, u něj je stav setrvalý. Mění se možná to, že před měsícem byl Tonda ještě nemocen, teď už nastupuje na části utkání,« řekl Šilhavý. »Od telefonátu s Tondou před minulým srazem, u kterého jsem byl já s trenérem, žádný další kontakt neproběhl,« doplnil reprezentační manažer Tomáš Pešír.

Vedle brankář Pavlenky a Schicka, který znovu nehraje kvůli zranění, bude český kouč ze zdravotních důvodů postrádat i obránce Ladislava Krejčího mladšího. »Patrika Schicka znovu trápí zranění, není to nic vážného, ale potřebuje 14 dní uvolnit z tréninku. Věřím, že po krátké rekonvalescenci bude znovu na hřišti. Bohužel se to přihodilo, je to smůla a do tohoto srazu zasáhnout nemůže,« řekl Šilhavý.

Z útoku tentokrát překvapivě vynechal Čvančaru z bundesligového Mönchengladbachu. »Poslední zápasy to nebylo od Tomáše úplně ono. V Německu sbírá starty jen po minutách, proto jsme se rozhodli útok obměnit,« vysvětlil Šilhavý.

* * *

Nominace české fotbalové reprezentace:

PoziceJméno a příjmeníKlubPočet startůBranky
BrankářiMatěj KovářLeverkusen00
Aleš MandousSlavia Praha40
Jindřich StaněkPlzeň60
ObránciJakub BrabecAris Soluň402
Vladimír CoufalWest Ham391
David DouděraSlavia Praha40
Tomáš HolešSlavia Praha242
David JurásekBenfica Lisabon50
Patrizio StronatiPuskás Akadémia41
Martin VitíkSparta Praha00
ZáložníciVáclav ČernýWolfsburg155
Alex KrálUnion Berlín372
Ondřej LingrFeyenoord Rotterdam90
Lukáš MasopustSlavia Praha332
Lukáš ProvodSlavia Praha142
Lukáš SadílekSparta Praha30
Michal SadílekTwente Enschede191
Tomáš SoučekWest Ham6410
ÚtočníciAdam HložekLeverkusen272
Tomáš ChorýPlzeň00
Mojmír ChytilSlavia Praha94
Jan KuchtaSparta Praha193
Vasil KušejMladá Boleslav00

(koz, čtk)

FOTO – fotbal.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here