Fico volil v nemocnici. »Západní demokracie nechtějí mír, ale eskalaci napětí,« uvedl

Jako důležité označil probíhající volby do Evropského parlamentu slovenský premiér Robert Fico. Po atentátu z poloviny května se teprve zotavuje a na sociální síti uvedl, že volil v nemocnici. Při té příležitosti neváhal a vyzval k mírovým iniciativám, které si podle něj západní demokracie nepřejí.

»Volil jsem v nemocnici, protože tyto volby jsou také důležité. Je třeba hlasovat pro europoslance, kteří budou podporovat mírové iniciativy a ne pokračování války,« uvedl Fico Facebooku.

»Souhlas západních zemí dát Ukrajině použít západní zbraně k útoku na cíle na ruském území je jen důkazem toho, že velké západní demokracie nechtějí mír, ale eskalaci napětí s Ruskou federací, ke kterému jistě dojde. Jako premiér SR nebudu zatahovat Slovensko do podobných vojenských dobrodružství a v rámci našich malých slovenských možností udělám vše pro to, aby mír dostal přednost před válkou,« dodal Fico.

Jeho strana SMER-sociální demokracie patří v zemi našich východních sousedů k favoritům na vítězství ve volbách do Evropského parlamentu. Poslední volby do Národní rady Slovenské republiky loni v září vyhrála a utvořila vládní koalici se stranou HLAS-sociální demokracie a Slovenskou národní stranou. Šéf HLASu Peter Pellegrini byl následně letos zvolen novým prezidentem SR. Vláda hned po svém nástupu zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze státních peněz.

Také v České republice, kde se volí již od včerejška, zaznívají výzvy k mírovým řešením, a to od opozičních politiků a kandidátů. Šéfka KSČM a lídryně koalice STAČILO! Kateřina Konečná dokonce na sociální síti označila volby do Evropského parlamentu za »referendum o míru«.

Volební místnosti se dnes poprvé otevřely nejen na Slovensku, ale také v Itálii, v Lotyšsku a na Maltě. V České republice volby začaly již včera, stejně jako v Irsku, zbývající členské státy nechaly hlasování na neděli, výjimkou jsou Nizozemci, kteří mají odvoleno již od čtvrtka. Výsledky voleb do EP budou vyhlášeny v neděli po 23. hodině.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy