Gazdík nechce dělat bramboračku, tak ohlásil zvýšení platů přes obrazovku

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že bude žádat vládu o 1,75 miliardy korun na letošní růst platů nepedagogů. Navýšit by se měly od září.

Se zvednutím výdělků učitelům ještě v letošním roce šéf resortu nepočítá, upravit by se měly pak od ledna. Školské odbory kvůli platům vstoupily ve středu do stávkové pohotovosti. »Jdu na vládu s požadavkem na zvýšení od září. Požaduji na to částku celkem 1,75 miliardy korun na zvýšení platů nepedagogických pracovníků. Navýšení platů pedagogických pracovníků by mělo jít od nového roku. Odborům jsem to zatím neřekl, nechci v tom dělat ještě větší bramboračku, ale věřím, že se na tom vláda dohodne,« řekl Gazdík.

Neupřesnil, o kolik by se výdělky mohly navýšit. Část peněz by měla být na odměny, míní šéf resortu. Podotkl, že částku na přidání si musí půjčit a růst platů bude na dluh.

Podle stínového ministra školství ANO, šéfa sněmovního školského výboru a moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka by na růst platů nepedagogů 1,75 miliardy korun mohlo stačit. Míní, že v dalším období by už platy ve školství nemusely růst tak rychle jako v minulých letech a peníze by se měly rozdělovat lidem, »kteří si to opravdu zaslouží«.

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli výdělkům ve středu. Gazdík zopakoval, že ho krok odborářů překvapil, když se vedou jednání. Podle předáka Františka Dobšíka se tak školský svaz rozhodl po »dalším bezvýchodném jednání« se členy vlády. Odboráři pro nepedagogy, kterým se plat zmrazil, žádají od července minimálně deset procent navíc a pro ostatní zaměstnance školství dorovnání inflace.

Učitelé si polepšili naposledy od ledna o dvě procenta. Nepedagogům ve školství se pro letošek výdělek zmrazil. Podle údajů ministerstva školství průměrný plat pedagogů činil loni 47 833 korun, letos by se měl dostat na 48 790 korun. Nepedagogičtí pracovníci loni pobírali průměrně 25 898 korun.

Podle Gazdíka největší zátěží pro školství letos představuje příliv ukrajinských školáků. Proto se vláda rozhodla vyčlenit 5,3 miliardy korun na výuku včetně jazykových kurzů a adaptačních skupin. »To by mělo pro tento rok zatím postačit,« dodal ministr.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy