Gól v poslední minutě? Kdepak, radost Pardubic zhatil VAR a Sparta má tři body!

Sparta zvládla ostrý test na těžkém povrchu s vypětím všech sil a díky odvolané brance Pardubic z poslední minuty hry. V jednom ze dvou zápasů, které se v zasněžené České republice v rámci fotbalové FORTUNA:LIGY o víkendu hrály, zvítězili Pražané na až nečekaně dobře připravené ploše 2:1 a v čele tabulky mají pětibodový náskok na druhou Slavii, jež má ale dnešní odložený duel ve Zlíně k dobru.

»Chtěl bych poděkovat všem, co se podíleli na tom, jak vypadal trávník. Plac byl skvěle nachystaný, takže je vidět, že když se chce, tak to jde,« uvedl po utkání kouč Východočechů Radoslav Kováč.

V Pardubicích odklízelo všechno, co má ruce i nohy. Dokonce se na odstraňování sněhu podílelo i nejužší vedení klubu. Jestliže ještě včera panovaly pochybnosti, zda bude plocha způsobilá, dnes ráno už bylo jasno. Klub zveřejnil fotografii připraveného trávníku na sociální síti X – a mohlo se jít na věc.

Sparta do zápasu, který ji neměl příliš vyhovovat s ohledem na těžké podmínky, nasadila osm nových hráčů v porovnání se čtvrtečním mimořádným představením proti Betisu Sevilla v Evropské lize. Jenže změny jí k duhu nešly. Tým v prvním poločase srážela nesehranost, přesto se Letenští ujali relativně brzy vedení 1:0.

Běžela 19. minuta, kdy Karabec z pravé strany posadil míč přesně na hlavu kapitána Ladislava Krejčího, který si naběhl z druhé vlny, aniž by o něm obrana Východočechů věděla, a svou silnou disciplínou – přesnou hlavičkou – otevřel skóre. Dlužno podotknout, že domácí měli předtím i pořádný kus smůly, když ve 12. minutě po vtipně rozehraném signálu z rohového kopu trefil Marek Icha tyč.

Východčechy inkasovaná branka nepoložila a za sedm minut bylo srovnáno. To vyhrál Patrák tvrdý souboj na hranici pravidel nad Vydrou a odražený míč napálil výstavní ranou přesně do šibenice Tomáš Zlatohlávek.

Spartě se nedařilo, trápil se především útočník Olatunji, a nebylo divu, že jej o poločase kouč Brian Priske stáhl. Postupně dostal do hry všechna tři největší ofenzivní esa – Kuchtu, Haraslína a Birmančeviče – a obhájce titulu najednou dominoval.

Chybělo nicméně málo a mohl také klidně prohrávat. V 54. minutě totiž Pavelka podrazil Solila a sudí Černý ukázal na penaltový puntík. S opravou ale přispěchal videoarbitr Petřík, neboť se ukázalo, že k zákroku došlo ještě před vápnem. Následný přímý kop Pardubic z nadějné pozice zblokovala sparťanská zeď.

Pak následovalo několik nevyužitých velkých šancí hostí, až se v 65. minutě po přesném Haraslínově centru podruhé v utkání radoval z gólu kapitán Krejčí. »Dostal jsem skvělý balon jak v prvním případě od Kary (Karabce), tak ve druhém od Šula (Haraslína),« řekl Krejčí. »Víme o jeho kvalitách. Jak hraje v defenzivě a dnes dal dva góly. Jeho mentalita, kterou přináší do kabiny, je unikátní. Láďu potřebujeme,« chválil střelce obou branek kouč Priske.

Video bylo v akci ještě dvakrát, takže šlo o pořádný nápor na nervy fanoušků. Nejprve byl odvolán gól Jana Kuchty, který stál v momentě přihrávky v ofsajdu, ale to hlavní přišlo v 90. minutě. Po centru Vacka se radoval z branky střídající Mukwelle, na nějž naskákal radostí celý tým, video ale odhalilo, že propadlý míč tečoval Ortiz a v tom momentě stál skórující hráč těsně za posledním bránícím sparťanem, jímž byl Zelený.

Kontrola videa trvala více než tři minuty, tak se hrálo ještě dalších sedm minut. Sparta si ale tři body pohlídala a do konce kalendářního roku už venku hrát nebude. Nyní ji čekají dva domácí duely – s Jabloncem a Teplicemi v rámci 18. a 19. ligového dějství.

»Nebyl to od nás dnes nejlepší výkon. V první půli neměl tempo ani nasazení, pak jsme se zlepšili a musím za to klukům poděkovat. Vyhráli jsme i díky tomu, že videorozhodčí dnes dvakrát v těsných situacích rozhodl v náš prospěch,« radoval se Priske. »Celé to rozhodl Ládík, kterého jsme tam nenabrali. Je to skvělý hráč, geniální, a tím i rozdílový. Jinak jsme ale odehráli velmi dobrý zápas. Bohužel zase nemáme body a naše domácí bilance je špatná. Musíme to změnit v poslední utkání s Libercem,« připojil Priskeho protějšek Kováč.

Hostující kouč pochválil domácí pořadatele. »Samozřejmě jsme počasí sledovali. Měli jsme včera velmi lehký trénink na Letné kvůli těm podmínkám. Cítil jsem, že by se spíš hrát mohlo. Musím dát hodně kreditu Pardubicím. Místní umožnili, aby se tady mohlo hrát. Velký respekt pro celý klub. Museli dát opravdu hodně úsilí do přípravy hřiště a stadionu. Úžasná práce, kterou tu udělali. Rozhodně jsme dnes chtěli hrát a tím spíše na hřišti v takovém stavu. Opravu si vážíme toho, co do toho klub dal,« zhodnotil pro klubový web Priske.

* * *

FK Pardubice – Sparta Praha 1:2 (1:1)

Branky: 26. Zlatohlávek – 19. a 65. Krejčí. Rozhodčí: D. Černý – Váňa, Antoníček – Petřík (video). ŽK: Vacek – Kuchta, Kairinen. Diváci: 4620 (vyprodáno).

Pardubice: Kinský – Mareš, Halinský, Ortiz, Icha – Vacek – Míšek (67. Tischler), Hlavatý, Solil (67. Donát), Patrák (62. Mukwelle) – Zlatohlávek (82. Brdička). Trenér: Kováč.

Sparta: Vindahl – Vitík, Vydra, Krejčí – Wiesner, Sadílek, Pavelka (74. Kairinen), Ryneš (83. Zelený) – Karabec (62. Birmančevič), Pešek (46. Haraslín) – Olatunji (46. Kuchta). Trenér: Priske.