Velký večer na Letné, Sparta porazila Sevillu. Výhry slaví i Plzeň a Slavia!

Zatímco fotbalisté Slavie si užili okamžiky slávy po výhře nad evropským gigantem před vlastním publikem před čtyřmi týdny, kdy famózně zdolali AS Řím 2:0, Sparta si své chvíle slávy v mezinárodní konkurenci schovala na dnešní mrazivý večer. Letenská epet ARENA byla ve stupních okolo nuly na nohou – svěřenci trenéra Briana Priskeho v pátém kole skupinové fáze Evropské ligy porazili Betis Sevilla 1:0 gólem Lukáše Haraslína a vrátili se do postupové rulety.

»Já nechci domů, já nechci domů, já zejtra nechci do práce. Chci chlastat pivo a pálit pyro a zpívat Sparta champion,« známý chorál letenských fans zněl promrzlou, ale vyprodanou Letnou. »Zase jsme zamotali tabulku skupiny a ukázali jsme, že jsme nastaveni nejen herně, ale i psychicky. Předvedli jsme to v téhle sezoně poněkolikáté,« připojil hrdina večera Haraslín.

Běžela 54. minuta duelu, kdy pravý wingbek Preciado rychle rozehrál aut na Kuchtu, ten si poradil se třemi protihráči, kteří mu viseli na zádech a pak se znovu proměnil v nahrávače. Zatímco jako útočné tykadlo góly nedává, už poněkolikáté je připravuje pro své spoluhráče jako asistent. Nyní dostal »kulatý nesmysl« na roh pokutového území Haraslín a potvrdil střeleckou formu z domácí soutěže, evropské kvalifikace v barvách Slovenska i probíhající Evropské ligy. Míč zaplul přesně k tyči a gólman Silva se po něm natahoval marně.

To jeho protějšek ve sparťanském dresu Vindahl v první půli, v níž byli o kus lepší hosté, předvedl dva klíčové zákroky a jen díky nim se šlo do kabin za nerozhodného stavu. Po přestávce Letenští svým entusiasmem ničili ambice Betisu. Výborně hráli Preciado, Laci, ale i celá obranná trojka, do níž se vrátil po více než měsíční pauze kapitán Ladislav Krejčí. »Celkově jsem na tým moc pyšný, jak kluci dnes hráli. Bylo to v mnoha ohledech fantastické proti velmi dobrému soupeři, favoritovi na první místo. V obraně i na míči. Věděli jsme, že musíme zkusit hrát náš fotbal a zároveň působit velmi dobře jako tým. Dnes bylo fantastické vidět kluky hrát celých 90 minut. Počínali jsme si v režii zápasu velmi dobře. V první půli jsme soupeři povolili dvě šance. Proto ale máme také brankáře, který nám v tomto ohledu pomohl. Jsem opravdu moc a moc pyšný,« řekl kouč Priske po zápase.

Diváci byli ve varu a Sparta svému sokovi, i když byla zahnána do defenzívy, žádné velké šance nedovolila. Naopak – kdyby v závěru po výborném průniku Laciho do šestnáctky nechyběl Zelenému před prázdou brankou krok, mohl být výsledek ještě lichotivější. Hlavně v tom smyslu, že Pražané by najednou měli lepší bilanci vzájemných zápasů než španělský klub.

Ten má nyní v tabulce skupiny C o dva body více než Sparta. Po remíze 1:1 ve večerním duelu Glasgow Rangers – Aris Limassol jsou karty rozdány jasně. Když Letenští na Kypru vyhrají, postupují do vyřazovací fáze EL bez ohledu na cokoli. K »přestupu« do nižší Konferenční ligy jim bude v Limasolu stačit i prohra o jediný gól.

Každopádně je po dnešku jasné, že český pohárový koeficient opět kvete jako dobře zalévaný záhon. Postarala se o to nejen Sparta, ale i další dva české kluby. Nejprve to byla Viktoria Plzeň, jež v nižší Konferenční lize drží unikátní bilanci – co zápas, to výhra. Tu pátou proti kosovskému Ballkani na neutrální půdě v Tiraně zařídil gólem v 81. minutě střídající Pavel Šulc. A to Plzeňští hráli s ohledem na svůj obtížný program i trest pro reprezentanta Tomáše Chorého v hodně improvizované sestavě. Postup do jarní fáze má tým ze Štruncových sadů zajištěn, navíc skupinu zakončí za dva týdny doma proti kazachstánské Astaně, jež po dnešní domácí prohře 0:2 s Dinamem Záhřeb přenechala postupovou příčku číslo 2 chorvatskému šampionovi.

»Je to velmi potěšitelné a pravděpodobně i nečekané, co se nám v Konferenční lize daří. Musím říct, že s nelehkými soupeři, to každý vidí. Zároveň vím, že hrajeme ve třech soutěžích a že nám pak něco chybí v domácí lize. Ale v Tiraně jsme se koncentrovali na dobrý výsledek, chtěli jsme jednoznačně uspět, jde nejen o finanční přínos, ale i o koeficient pro celý český fotbal. Proto si toho vítězství nesmírně vážím,« uvedl pro klubový web kouč Miroslav Koubek.

A pak přišla na řadu i Slavia. Český vicemistr má v Evropské lize rovněž unikátní bilanci. Po dnešní výhře 3:2 na půdě Sheriffu Tiraspol má jistotu jarních bojů v Evropské lize, ale zároveň je i blízko první příčce ve skupině, díky níž by šel přímo do osmifinále. AS Řím totiž po dnešní remíze 1:1 v Ženevě ztrácí na červenobílé před vyvrcholením skupinových bojů dva body, navíc má při srovnané bilanci vzájemných zápasů mnohem horší skóre.

Pražany poslal v 19. minutě do vedení Václav Jurečka, domácí pak na přelomu poločasů otočil stav poté, co se trefili Cristian Tovar a Jerome Ngom Mbekeli. V 78. minutě ale vyrovnal z přímého kopu nádhernou střelou Christos Zafeiris a v závěru nastavení dokonal obrat z pokutového kopu střídající Muhamed Tijani.

»Pocity po výhře jsou krásné. Trochu jsme se trápili, i když jsme do zápasu dobře vstoupili,« řekl střelec Jurečka. »Zaplaťpánbůh za výhru, donutili jsme soupeře v závěru faulovat. Jsme moc rádi,« dodal Jurečka

»Samozřejmě jsme velmi šťastní. Dali jsme razítko na náš postup. Byl to těžký zápas, mohli jsme si vést trochu lépe, v druhém poločase určitě. Bojovali jsme, ukázali jsme mentalitu, že hrajeme, abychom vyhrávali. Musíme ale být intenzivnější jako tým,« připojil autor druhé branky Zafeiris.

* * *

Evropská liga – skupina C:

Sparta Praha – Betis Sevilla 1:0 (0:0)

Branka: 54. Haraslín. Rozhodčí: Dabanovič – Todorovič, Janovič (všichni Č. Hora) – Zebec (Chorv., video). ŽK: Birmančevič – Ruibal, Pezzella, Miranda, Rodríguez. Diváci: 18 095 (vyprodáno).

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Krejčí – Preciado, Kairinen (89. Pavelka), Laci, Zelený – Birmančevič (82. Sadílek), Haraslín (74. Pešek) – Kuchta (82. Olatunji). Trenér: Priske.

Betis: Silva – Ruibal, Pezzella, Roca, Abner (84. Miranda) – Rodríguez, Guardado (84. Willian José) – Diao (76. Luiz Henrique), Fekir (46. Isco), Ezzalzúlí (70. Pérez) – Iglesias. Trenér: Pellegrini.

Glasgow Rangers – Aris Limassol 1:1 (0:1)

Branky: 49. McCausland – 28. Babicka.

1.Betis Sevilla53027:49
2.Glasgow Rangers52215:48
3.Sparta Praha52126:67
4.Aris Limassol51136:104

Evropská liga – skupina G:

Šeriff Tiraspol – Slavia Praha 2:3 (1:1)

Branky: 45.+3 Tovar, 56. Mbekeli – 19. Jurečka, 78. Zafeiris, 90.+5 Tijani z pen. Rozhodčí: Ciochirca – Weiss, Obritzberger – Kijas (video, všichni Rak.). ŽK: Apostolakis, Talal, Badolo, Artunduaga – Dumitrescu, Tijani.

Tiraspol: Koval – Apostolakis, Tovar, Garananga, Artunduaga – Mbekeli, Ricardinho (74. Paiva, 90.+1 Vardar), Badolo, Talal, Joao Paulo – Luvannor (46. Ankeye). Trenér: Pylypčuk.

Slavia: Mandous – Masopust, Ogbu, Bořil – Douděra, Zafeiris, Oscar, Dumitrescu (61. Wallem) – Provod – Van Buren (70. Chytil), Jurečka (70. Tijani). Trenér: Köstl.

FC Ballkani – Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 81. Šulc. Rozhodčí: Barbu – Marica, Bucsi – Hategan (video, všichni Rum.). ŽK: Manaj, Halili – Dweh.

Ballkani: Kolici – A. Thaqi, Jashanica, Dellova, Halili – Zyba, Kuč, Trashi (89. Dulaj) – Gripshi, Berisha (89. Ismajlgeci), Karrica (70. Manaj). Trenér: Daja.

Plzeň: Baier – Paluska, Hranáč, Dweh – Holík (78. Řezník), Kalvach, Bucha (90.+2 Hejda), Mosquera – Sýkora (61. Hašek), Vlkanova (61. Šulc) – Kliment (61. Traoré). Trenér: Koubek.

Astana – Dinamo Záhřeb 0:2 (0:0)

Branky: 48. Vidovič, 79. Kaneko. ČK: Jovančič (Astana).