Hypoteční trh sice mírně ožívá, úvěry na bydlení jsou ale dál předražené

Objem poskytnutých hypoték loni dosáhl 150 miliard korun, přičemž čistě nové úvěry bez refinancování se na této částce podílely 124 mld. Kč. »Meziročně se jedná o čtvrtinový propad, což je však dáno efektem vyšší srovnávací základny z první poloviny roku 2022, kdy objemy hypoték byly nadále vysoké,« vysvětluje dnes na svém webu Česká bankovní asociace (ČBA) ve zprávě o aktuálních údajích Hypomonitoru, do něhož dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na tuzemském trhu. Objem hypoték v samotném prosinci činil 15,1 mld. Kč a meziročně díky nízké srovnávací základně vzrostl o 93 %, nicméně dál byl o více než 50 procent menší než v prosinci 2020. Úrokové sazby podle Hypomonitoru v loňském prosinci pokračovaly v mírném poklesu a dostaly se z listopadových 5,67 % na 5,65 %.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v prosinci dosáhl 12,7 mld. Kč po listopadových 13,4 mld. Kč. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 2,4 mld. Kč oproti 2,8 mld. Kč o měsíc dříve. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl v prosinci 3770, což představuje 10procentní meziměsíční pokles. Z meziročního pohledu jde ale o nárůst o 65 %. Průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v posledním čtvrtletí minulého roku se přitom pohyboval kolem čtyř tisíc měsíčně, což je sice téměř dvojnásobek oproti stejnému období roku 2022, ale jen polovina ve srovnání s koncem roku 2020.

Objemy a počty poskytnutých hypoték a průměrné sazby za prosinec 2023

TABULKA – Hypomonitor ČBA

Úrokové sazby v posledním půlroce sice klesají, což bylo umožněno postupným poklesem tržních úrokových sazeb, přesto však z pohledu posledních dvou dekád zůstávají nadprůměrně vysoké. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se také kosmeticky snižují a dostávají se pod šestiprocentní hranici, kde se pohybovaly od poloviny roku 2022, uvádí ČBA.

Splátka průměrné hypotéky je o 6000 Kč vyšší než v »normálních časech«

Průměrná výše hypotéky v prosinci vzrostla z 3,21 na 3,37 mil. Kč, což podle ČBA představuje návrat na úrovně ze začátku roku 2022. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v listopadu 2021, když dosáhla 3,46 mil. Kč, poté se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla v lednu 2023, a to 2,83 mil. Kč.

Měsíční splátka průměrné hypotéky v závislosti na délce splatnosti a úrokové sazbě

TABULKA – Hypomonitor ČBA

Tabulka znázorňuje scénáře vývoje měsíční splátky pro různé délky splatnosti hypotéky. Je z ní patrné, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1,5 tisíce Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy