Home Domácí Hypoteční trh sice mírně ožívá, úvěry na bydlení jsou ale dál předražené

Hypoteční trh sice mírně ožívá, úvěry na bydlení jsou ale dál předražené

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Objem poskytnutých hypoték loni dosáhl 150 miliard korun, přičemž čistě nové úvěry bez refinancování se na této částce podílely 124 mld. Kč. »Meziročně se jedná o čtvrtinový propad, což je však dáno efektem vyšší srovnávací základny z první poloviny roku 2022, kdy objemy hypoték byly nadále vysoké,« vysvětluje dnes na svém webu Česká bankovní asociace (ČBA) ve zprávě o aktuálních údajích Hypomonitoru, do něhož dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na tuzemském trhu. Objem hypoték v samotném prosinci činil 15,1 mld. Kč a meziročně díky nízké srovnávací základně vzrostl o 93 %, nicméně dál byl o více než 50 procent menší než v prosinci 2020. Úrokové sazby podle Hypomonitoru v loňském prosinci pokračovaly v mírném poklesu a dostaly se z listopadových 5,67 % na 5,65 %.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v prosinci dosáhl 12,7 mld. Kč po listopadových 13,4 mld. Kč. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 2,4 mld. Kč oproti 2,8 mld. Kč o měsíc dříve. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl v prosinci 3770, což představuje 10procentní meziměsíční pokles. Z meziročního pohledu jde ale o nárůst o 65 %. Průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v posledním čtvrtletí minulého roku se přitom pohyboval kolem čtyř tisíc měsíčně, což je sice téměř dvojnásobek oproti stejnému období roku 2022, ale jen polovina ve srovnání s koncem roku 2020.

Objemy a počty poskytnutých hypoték a průměrné sazby za prosinec 2023

TABULKA – Hypomonitor ČBA

Úrokové sazby v posledním půlroce sice klesají, což bylo umožněno postupným poklesem tržních úrokových sazeb, přesto však z pohledu posledních dvou dekád zůstávají nadprůměrně vysoké. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se také kosmeticky snižují a dostávají se pod šestiprocentní hranici, kde se pohybovaly od poloviny roku 2022, uvádí ČBA.

Splátka průměrné hypotéky je o 6000 Kč vyšší než v »normálních časech«

Průměrná výše hypotéky v prosinci vzrostla z 3,21 na 3,37 mil. Kč, což podle ČBA představuje návrat na úrovně ze začátku roku 2022. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v listopadu 2021, když dosáhla 3,46 mil. Kč, poté se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla v lednu 2023, a to 2,83 mil. Kč.

Měsíční splátka průměrné hypotéky v závislosti na délce splatnosti a úrokové sazbě

TABULKA – Hypomonitor ČBA

Tabulka znázorňuje scénáře vývoje měsíční splátky pro různé délky splatnosti hypotéky. Je z ní patrné, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1,5 tisíce Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here