Home Zahraničí Turecký politik navrhuje vojenské spojenectví s Ruskem

Turecký politik navrhuje vojenské spojenectví s Ruskem

FOTO - pixabay

Dogu Perinchek, vůdce turecké strany Vatan Partisi neboli Vlastenecké strany, navrhl vytvoření vojenské aliance s Irákem, Íránem, Ruskem a Sýrií s cílem eliminovat teroristickou hrozbu vycházející ze Strany kurdských pracujících neboli PKK, kterou Ankara označuje za teroristickou organizaci.

»Měli bychom okamžitě navázat vojenskou spolupráci se Sýrií, Irákem, Íránem a Ruskem s cílem eliminovat separatistické a pseudoislámské teroristické organizace v severní Sýrii a Iráku,« citoval tureckého politika list Aydinlik.

Návrh přišel poté, co bojovníci PKK zaútočili na turecké jednotky v severním Iráku a zabili devět vojáků. Turecké letectvo provedlo několik odvetných úderů, při nichž zlikvidovalo více než 70 bojovníků PKK a zničilo jejich úkryty, logistická zařízení, zásobníky ropy a další infrastrukturu.

Perinchek rovněž vyzval k co nejrychlejšímu podání protestu u NATO a administrativy amerického prezidenta Joea Bidena a varoval, že od nynějška budou spojenci Ankary zodpovědní za »první výstřel, který bude vypálen na tureckého vojáka«. Kromě toho navrhl, aby základny USA a NATO na tureckém území byly pod kontrolou turecké armády, a zároveň doporučil tureckému parlamentu, aby odmítl švédskou kandidaturu na členství v NATO.

Strana Vatan, jejíž název je odvozen od tureckého slova »vlast«, není zastoupena v tureckém Velkém národním shromáždění neboli jednokomorovém parlamentu. Již dříve se strana opakovaně vyslovila proti ratifikaci švédské kandidatury do NATO a vyzvala ke zrušení žádosti Turecka o získání stíhaček F-16 od Spojených států.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here