Home Domácí Hypotéky dál zlevňují, na konci roku by se prý jejich úročení mohlo...

Hypotéky dál zlevňují, na konci roku by se prý jejich úročení mohlo snížit na 4 %

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Úvěry na bydlení dál zlevňují, pro značnou část populace jsou však kvůli vysokým splátkám a cenám nemovitostí nadále nedostupné. Průměrná nabídková sazba hypoték se počátkem února snížila na 5,6 procenta z lednových 5,96 %. Vyplývá to z aktuálních dat Swiss Life Hypoindexu, na jehož webu o tom dnes informuje Jana Zámečníková.

Swiss Life Hypoindex odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) do 80 %. Jeho údaje jsou vydávány vždy k pátému pracovnímu dni daného měsíce.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,6 % v únoru klesla o 761 korun na 21 710 korun.

Pod hranici 22 tisíc korun se měsíční splátka hypotéky dostala poprvé června 2022, kdy při průměrné sazbě 5,71 % činila 21 926 Kč. Za posledních dvanáct měsíců zlevnily splátky hypotečního úvěru v průměru již o 1630 Kč.

Nejlevnější jsou hypotéky pro mladé s fixací na jeden rok

Úrokové sazby hypotečních úvěrů všech fixací poprvé od jara 2022 klesly pod šestiprocentní hranici. Nejvýrazněji zlevňují hypotéky s desetiletou fixací, jejichž sazby se snížily o 0,6 procentního bodu. Hypotéky do 80 % LTV nabízejí banky v průměru za 5,4 %. Úrokové sazby hypoték fixovaných na 10 let pro mladé do 36 let, které banky poskytují s LTV nad 80 %, klesly na 5,59 %.

Po desetiletých fixacích nejvýrazněji zlevnily hypotéky s fixací na jeden rok, a to v průměru na 5,85 % a u hypoték pro mladé na 5,33 %. Hypotéky fixované na tři roky zlevnily na 5,6 %, pro mladé pak na 5,79 %. Úrokové sazby hypoték s fixací na pět let pak klesly na 5,57 %, pro mladé na 5,76 %.

Nejlevnější na trhu byly dosud hypotéky s pětiletou fixací a LTV do 80 %. V současné době se ale podle Zámečníkové dostaly do čela hypotéky pro mladé s fixací na jeden rok (5,33 %) následované hypotékami s LTV do 80 % a desetiletou fixací (5,4 %).

Banky reagují na pohyb základní sazby s určitým zpožděním

Bankovní rada České národní banky včera snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 % a zřejmě to není naposled. Hypoteční banky sice reagují na každou změnu základních úrokových sazeb s určitým zpožděním, jejich další zlevňování během roku je ale reálné.

»Trendem bank je snižování zejména nejkratších fixací (1 nebo 2 roky), zdražovat či úplně přestat nabízet by naopak měly fixace dlouhé (7, 10 a více let). Tento směr vývoje hypotečních sazeb se dá očekávat i v následujících měsících, a to i z důvodu dalšího očekávaného snížení základních úrokových sazeb ze strany České národní banky. Otázkou tedy jen zůstává, na jakých hodnotách budou sazby hypotečních úvěrů končit letošní rok,«. uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select a doplnil, že zatím nejčastější prognózou jsou čtyři procenta na konci letošního roku.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here