Home Zahraničí Zpráva z případu tajných dokumentů označila Bidena za staršího muže se špatnou...

Zpráva z případu tajných dokumentů označila Bidena za staršího muže se špatnou pamětí

FOTO - síť X

Americký prezident Joe Biden si nedokázal vzpomenout na data mnoha důležitých událostí ve svém životě a problémy s pamětí prokázal i během své výpovědi v případu nesprávného nakládání s tajnými dokumenty. Uvádí se to ve zprávě zvláštního prokurátora Roberta Hoehra.

»Nemohl si vzpomenout, kdy byl viceprezidentem, první den své výpovědi zapomněl, kdy mu skončilo funkční období, a druhý den, kdy začalo,« uvádí se v dokumentu. »Nepamatoval si ani to, kdy zemřel jeho syn Beau, přestože to není tak dávno.« Bidenův nejstarší syn zemřel v roce 2015 na nádor na mozku.

Zvláštní prokurátor po rozhovoru s americkým prezidentem uvedl, že »Bidenova paměť byla značně omezená«. Zpráva popisovala Bidena jako »soucitného, dobře smýšlejícího staršího muže se špatnou pamětí« s tím, že jeho nakládání s utajovanými dokumenty představovalo »vážné riziko pro národní bezpečnost«.

Samotný americký vůdce zůstal krajně nešťastný z toho, že Hur nadhodil téma smrti jeho syna. »Nepotřebuji, aby mi někdo připomínal, kdy zemřel. Jak se to sakra opovažuje zmiňovat?« vybuchl Biden při projevu na tiskové konferenci v Bílém domě. Trval na tom, že s jeho pamětí není nic v nepořádku. »Jsem dobře smýšlející senior a zatraceně dobře vím, co dělám,« zdůraznil rozzlobený demokrat. Na téže tiskové konferenci Biden označil egyptského vůdce Abdela Fattáha as-Sísího za prezidenta Mexika.

Při svém projevu na předvolební akci v Las Vegas v Nevadě 4. února americký prezident uvedl, že se krátce po svém nástupu do Bílého domu setkal s francouzským prezidentem Francoisem Mitterrandem, který zemřel v roce 1996. Bidenova inaugurace se uskutečnila v lednu 2021. A 7. února na akci stejného druhu v New Yorku Biden uvedl, že v roce 2021 komunikoval s německým kancléřem Helmutem Kohlem. Kohl mezitím v roce 2017 zemřel.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here