Irácká centrální banka zakazuje kvůli praní špinavých peněz obchody v dolarech

Irácká centrální banka zakázala osmi místním komerčním bankám účastnit se transakcí s americkými dolary s odkazem na snahu bojovat proti podvodům, praní špinavých peněz a nezákonnému používání americké měny, uvádí se v oficiálním dokumentu irácké centrální banky (CBI), který získal list The New Arab. 

Tento krok následuje po nedávné návštěvě vysokého představitele amerického ministerstva financí v Bagdádu.

Banky, proti nimž byl tento krok namířen, mají nyní zakázán přístup k denní dolarové aukci irácké centrální banky, která je významným zdrojem deviz v zemi silně závislé na dovozu a podléhající zvýšené kontrole kvůli pašování měny do sousedního Íránu.

Oficiální dokumentace CBI potvrzuje seznam všech zakázaných institucí, včetně Ahsur International Bank for Investment, Investment Bank of Iraq, Union Bank of Iraq, Kurdistan International Islamic Bank for Investment and Development, Al Huda Bank, Al Janoob Islamic Bank for Investment and Finance, Arabia Islamic Bank a Hammurabi Commercial Bank.

Irák disponuje rezervami ve výši více než 100 miliard USD, především v USA, a při zajišťování přístupu k příjmům z ropy a finančních operací je do značné míry závislý na spolupráci s americkým ministerstvem financí.

Tento krok následuje po podobném zákazu z července 2023, kdy Irák zakázal 14 bankám provádět dolarové transakce, což bylo součástí širšího zásahu proti pašování dolarů do Íránu, které bylo zprostředkováno prostřednictvím iráckého bankovního systému, údajně na naléhání Washingtonu.

ICB ani americké ministerstvo financí nevydaly v této věci žádné oficiální vysvětlení.

Finanční výbor iráckého parlamentu minulý měsíc ve svém prohlášení pokáral americké ministerstvo financí za uvalení sankcí na některé irácké soukromé banky a označil sankce za »nespravedlivé« a založené na zámince zákazu praní špinavých peněz. Výbor rovněž uvedl, že rozhodnutí amerického ministerstva financí »oslabí úsilí CBI o zvýšení hodnoty iráckého dináru výměnou za americkou měnu«.

Výbor rovněž vyzval CBI a iráckou vládu, aby odstranily hegemonii dolaru a zvýšily irácké rezervy z prodeje ropy v jiných zahraničních měnách.

Finanční a bankovní expert Mahmúd Dagher řekl irácké státní televizi Al-Iraqiya News, že »zákaz je dočasný a nebyly na ně uvaleny sankce«, a vysvětlil, že »USA tvrdí, že některé banky způsobují, že se dolar dostává k zakázaným subjektům«.

»Všechny banky musí pravidelně dodržovat postupy centrální banky. Existují banky, které stále mají přístup k dolaru, aniž by jim hrozily sankce,« řekl Dagher. »Politické konflikty by neměly ovlivňovat ekonomický život občanů. Pokud by americké ministerstvo financí mělo sankce podložené důkazy, oznámilo by je.«

Poradce Ligy soukromých bank Samir Al-Nasiri zase televizi řekl: »Přehánění událostí vede k negativním dopadům na finanční sektor.« Potvrdil, že »spolupráce centrální banky s vládou přinesla pozitivní výsledky v oblasti regulace zahraničních převodů«. »Vláda se snaží o to, abychom byli schopni regulovat zahraniční převody,« řekl.

Nedávná jednání mezi nejvyššími představiteli amerického ministerstva financí a iráckými protějšky v Bagdádu se soustředila na posílení ochranných opatření proti kriminálním, korupčním a teroristickým aktivitám v rámci iráckého finančního systému.

Náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian Nelson nedávno odcestoval do Iráku, kde se zúčastnil jednání s klíčovými iráckými představiteli, včetně premiéra Mohammeda Shia Al-Sudaniho.

Během návštěvy ministerstvo financí oznámilo, že podnikne kroky proti bance Al-Huda za její údajné zapojení do směrování miliard amerických dolarů skupinám podporovaným Íránem.

Podle dokumentů, které získal The New Arab, se denní dolarová aukce CBI týká údajné korupce a monopolu některých iráckých soukromých bank pro zájmy některých iráckých vládních úředníků a vládnoucích elit. Podle těchto dokumentů si CBI najala americkou auditorskou firmu K2 Integrity, aby dohlížela na všechny dolarové transakce iráckých soukromých bank.

Irák již k 1. lednu 2024 zakázal výběry hotovosti a transakce v amerických dolarech v rámci nejnovější snahy omezit zneužívání svých rezerv tvrdé měny k finančním zločinům a obcházení amerických sankcí vůči Íránu.

Cílem tohoto kroku bylo vymýtit nezákonné využívání přibližně 50 % z 10 miliard dolarů, které Irák každoročně dováží v hotovosti z newyorského Federálního rezervního systému, řekl agentuře Reuters Mazen Ahmed, generální ředitel pro investice a převody CBI.

Je to také součást širšího úsilí o de-dolarizaci ekonomiky, v níž obyvatelstvo unavené opakujícími se válkami a krizemi po americké invazi v roce 2003 dává přednost zeleným bankovkám před místními bankovkami.

Lidé, kteří do konce roku 2023 vloží do bank dolary, budou moci i v roce 2024 vybírat prostředky v dolarech, uvedl Ahmed. Dolary uložené v roce 2024 však bude možné vybrat pouze v místní měně v oficiálním kurzu 1,320.

»Chcete převést? Převést. Chcete kartu v dolarech? Tady máte, můžete použít kartu uvnitř Iráku za oficiální kurz, nebo pokud chcete vybrat hotovost, můžete za oficiální kurz v dinárech,« řekl Ahmed. »Ale o hotovostních dolarech už se mnou nemluvte.«

Irák je do značné míry závislý na dobré vůli Washingtonu, který zajišťuje, že příjmy z ropy a finance budou USA odsouhlaseny. Současná vláda, která je podporována mocnými stranami a ozbrojenými frakcemi blízkými Íránu, si zároveň dává pozor, aby si Teherán neznepřátelila, ani aby si nerozhněvala strany a ozbrojené skupiny, které mají hluboké zájmy v irácké vysoce neformální ekonomice.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy