Pardubice vyhrály v Plzni. Ale jejich triumf zastínil kriminální faul Houdka

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 45. kola extraligy na ledě Plzně 3:1, po dvou předchozích utkáních bez zisku dosáhli na stobodovou metu a zvýšili vedení v tabulce před druhou Spartou na pět bodů. Jenže v dnešním utkání v západočeské metropoli de facto ani o výsledek nešlo. Lépe řečeno, byl druhotný. Zastínil ho kriminální faul Michala Houdka na plzeňského Tima Söderlunda ve třetí třetině. Švédský útočník zůstal ležet na ledě s krvavou skvrnou vedle bezvládného těla a aktéři zažívali hororové minuty. Záchranáři byli v akci a musel následovat rychlý převoz zraněného do nemocnice.

Je paradox, že Houdek přišel do Pardubic v průběhu sezony právě z Plzně. A nyní, psala se 45. minuta, dojel směrem k útočícímu Söderlundovi a nepochopitelně jej zasáhl do hlavy z boku, kde ho Švéd absolutně nemohl vidět. Faul do oblasti hlavy a krku. Plzeňští nejprve šli mstít svého spoluhráče, než najednou hráčům došlo, že zraněný leží na ledě zcela bezvládně. Okamžitě přivolali záchranáře, kteří Söderlunda probírali z bezvědomí. »Ošlivký moment. Byl vypnutý, měl tržné rány. Ležel tam bezvládně, byla tam spousta krve,« popisoval domácí trenér Petr Kořínek. »Máme ale zprávy, že jeho stav je stabilizovaný,« dodal.

Následnou pětiminutovou přesilovku domácí nevyužili. To bylo za stavu 1:2. Plzeň se sice po polovině utkání ujala vedení zásluhou Tomáše Dujsíka, jenže hostující Tomáš Vondráček ještě do druhé přestávky vyrovnal a ve 44. minutě zaznamenal i vítěznou trefu. Ta třetí pak přišla od Roberta Kousala při závěrečné power play Plzně. »Jsme rádi za tři body, ale to zranění je něco, co prostě nechcete vidět,« uznal kouč Pardubic Marek Zadina. »Přejeme mu brzké uzdravení,« dodal Vondráček.

»Bylo to hrozný. Nechci zákrok hodnotit. Viděl jsem to z ledu. Ale je jasné, že zdraví je to nejdůležitější. Jsme rádi, že už máme o Timovi zprávy. Při hře jsme to nevěděli. V kabině po zápase nám řekli, že ho stabilizovali a je mimo ohrožení života,« oddechl si plzeňský gólman Milan Klouček, jenž naopak chytal za Plzeň poprvé od příchodu z Pardubic.

Ve druhém dnešním duelu prodloužilo Kladno negativní sérii, když prohrálo již pošestnácté v řadě. Tentokrát doma s Vítkovicemi 0:4, přičemž na vylepšení nelichotivého klubového rekordu Středočechů se gólem a asistencí podílel Patrik Zdráhal a čistým kontem brankář Lukáš Klimeš. Utkání sledovalo jen 1407 diváků, což je nejnižší extraligová návštěva v aktuálním ročníku.

Utkání se od počátku hrálo v komorní atmosféře, fanoušci domácích v »kotli« vyvěsili transparent namířený proti majiteli Jaromíru Jágrovi, který tentokráte chyběl v sestavě, a samotnému hokeji ostentativně nevěnovali pozornost.

»Byl jsem rád, že lidi (vůbec) přišli. Děkujeme fanouškům. Nedivím se jejich reakci. Když se vyhrává, bude vždycky plný zimák, když ne, tak bohužel…,« řekl kladenský obránce Ondřej Slováček. »My se musíme stejně soustředit na hokej, nikdo nám z toho nepomůže. Musíme se z toho dostat sami, nějak to přetnout. Šestnáct proher je strašně moc. To jsme samozřejmě říkali po pátém zápase, po desátém… Musíme se s tím poprat,« podotkl devětadvacetiletý bek.

* * *

Dohrávka 16. kola:

Rytíři Kladno – HC Vítkovice Ridera 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 18. P. Zdráhal (L. Kovář, Barinka), 28. Roberts Bukarts (P. Zdráhal), 44. Rihards Bukarts (Claireaux, Raskob), 57. Krieger (Lakatoš, Chlán). Rozhodčí: A. Jeřábek, Kika – Rampír, Axman. Vyloučení: 3:4, navíc Nemčík a Frolík oba 5 min. a do konce utkání, Babka (všichni Kladno) do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 1407.

Předehrávka 45. kola:

HC Škoda Plzeň – HC Dynamo Pardubice 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 32. Dujsík (Schleiss) – 37. Vondráček (Poulíček, Pánik), 44. Vondráček (Mandát, D. Musil), 59. R. Kousal (Radil, D. Musil). Rozhodčí: Cabák, Stano (SR) – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 3:3, navíc Michal Houdek (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4125.