Izrael uposlechl volání Washingtonu, »odveta za odvetu« byla symbolická

Izrael dnes brzy ráno provedl omezené údery v Íránu jako odvetu za to, že Teherán minulou sobotu vypálil na Izrael raketovou palbu a bezpilotní letouny v reakci na smrtící útok Izraele na íránský konzulát na začátku tohoto měsíce.

Fox News Digital uvedl, že v íránské provincii Isfahán, kde se nachází Natanz, jedno z íránských jaderných zařízení, došlo k výbuchům. Ačkoli zpočátku nebylo jasné, zda bylo zařízení zasaženo, státní televize popsala všechny objekty v oblasti jako »zcela bezpečné« a Mezinárodní agentura pro atomovou energii v pátek ráno na X potvrdila, že nedošlo k žádným škodám.

Dobře informovaný vojenský zdroj sdělil televizi Fox News, že úder byl »omezený«. Obeznámené zdroje uvedly, že USA se na něm nepodílely a že došlo k předběžnému oznámení USA ze strany Izraelců. Bílý dům a Rada národní bezpečnosti odmítly vývoj situace komentovat.

Tisková agentura Fars informovala o zvuku explozí nad Isfahánem poblíž jeho mezinárodního letiště. Neposkytla žádné vysvětlení. V Isfahánu se však nachází významná letecká základna íránské armády a také místa spojená s jaderným programem.

Írán v reakci na útok dočasně zastavil komerční lety v Teheránu a v oblastech západní a centrální části země. Podle íránské tiskové agentury Tasnim byla omezení letů na mezinárodní letiště Chomejního a Mehrabad v Teheránu a z nich zrušena.

Íránská média informovala o tom, že bezpilotní letouny byly spatřeny na obloze nad provincií Isfahán v pátek kolem 3.00 místního času. Podle íránské státní televize byly tři bezpilotní letouny sestřeleny systémy protivzdušné obrany na obloze nad městem Isfahán. Podle agentury Tasnim nebyly na íránském území provedeny žádné raketové údery.

Již dříve americká televizní stanice ABC s odvoláním na amerického představitele informovala o izraelském raketovém útoku na zařízení na íránském území. Televize CNN s odvoláním na amerického představitele uvedla, že útok byl izraelskou odpovědí na íránský útok z 13. dubna.

Dubajští dopravci Emirates a FlyDubai začali ve 4.30 místního času odklánět lety kolem západního Íránu.

Společnost FlyDubai ve svém prohlášení pro Fox News Digital uvedla, že let FZ 1929 z Dubaje do Teheránu se v pátek ráno vrátil do Dubaje, protože mezinárodní letiště Imáma Chomejního bylo uzavřeno. Letecká společnost rovněž uvedla, že všechny její páteční lety do Íránu byly zrušeny.

»Bezpečnost našich cestujících a posádky je pro nás prioritou. Situaci pečlivě sledujeme a po konzultaci s příslušnými úřady provedeme změny v našich letových trasách,« uvedl mluvčí společnosti FlyDubai.

V reakci na ohlášený úder Izraele na Írán vydalo v pátek ráno americké velvyslanectví v Jeruzalémě »z opatrnosti« bezpečnostní oznámení, které až do odvolání omezuje osobní cesty amerických vládních zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků mimo oblast Tel Avivu, Jeruzaléma a Be’er Ševy.

Deník The New York Times s odvoláním na tři nejmenované íránské představitele uvádí, že úder byl proveden s pomocí bezpilotních letounů, pravděpodobně vypuštěných z íránského území, kvůli čemuž nebyly včas zachyceny systémy protivzdušné obrany. Zdroje poznamenaly, že íránským ozbrojeným silám se podařilo zničit několik malých dronů poblíž města Tabríz, asi 800 kilometrů od Isfahánu.

Írán minulý víkend zaútočil na Izrael v odvetě za izraelský smrtící útok na íránský konzulát v Sýrii, při kterém začátkem tohoto měsíce zahynul tucet lidí včetně jednoho z nejvyšších generálů.

Víkendový útok Íránu vyděsil Spojené státy, které apelovaly na Izrael, aby situaci příliš neeskaloval. Navzdory desetiletím nepřátelství mezi oběma zeměmi Írán nikdy přímo nezaútočil na Izrael, místo toho se spoléhal na zástupné síly v Iráku, Libanonu a jinde.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy