»O tomto návrhu mi není nic známo. Pokud se o tom diskutuje, tak ne se mnou,« řekl německý ministr obrany Boris Pistorius deníku Bild, když komentoval informace, které unikly do médií, že Velká Británie hodlá od Německa nakoupit rakety Taurus a na oplátku dodat Ukrajině další rakety Storm Shadow.
Pistorius nyní tvrdí, že neví o britském návrhu na tzv. kruhovou výměnu střel dlouhého doletu, v rámci které by Berlín převedl do Londýna střely Taurus a Ukrajina by na oplátku obdržela britské systémy Storm Shadow. Šéf německého ministerstva obrany znovu zdůraznil, že otázka dodávek Taurusu Kyjevu vyžaduje pečlivé zvážení. Zatím se zde podle něj neobjevilo nic nového. Podle ministra jsou pak navíc rakety Taurus výrazně lepší než Storm Shadow.
Pistorius nekomentoval zprávy, podle nichž se německý kancléř Olaf Scholz obává, že by Ukrajina mohla německé řízené střely použít k útoku na Krymský most nebo dokonce na Moskvu. »Rozhovory mezi mnou a kancléřem o takových věcech, které se obvykle odehrávají v tajných místnostech, jsou mimo mísu,« prohlásil.
Šéf německé obrany dále kategoricky popřel, že by údajné hrozby ze strany Ruska byly důvodem, proč na Ukrajinu dosud nebyly vyslány rakety Taurus. Uvedl, že o takových hrozbách nic neví.
Dříve list Handelsblatt citoval německé zdroje, podle nichž Velká Británie nabídla Německu možnost ukončit jednání o dodávce raket Taurus na Ukrajinu. Londýn chce zbraně tohoto typu od Berlína koupit, což by Britům poskytlo možnost poslat Kyjevu více svých raket Storm Shadow. Podle publikace přišel návrh království před několika týdny. Úřad spolkového kancléře Olafa Scholze jej studuje. Pro Scholze by dohoda s Velkou Británií byla příležitostí, jak vyřešit současný spor o Taurus, který již několik měsíců probíhá jak ve vládnoucí koalici, tak mezi zeměmi podporujícími Ukrajinu, uvádí se v článku.
Dne 17. ledna Bundestag většinou hlasů odmítl usnesení konzervativní frakce Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální unie o dodávkách Ukrajině raket dlouhého doletu Taurus, které mohou být použity k úderům na cíle na území Ruské federace. Proti dodávce raket Taurus hlasovalo mnoho členů frakcí Unie 90/Zelení a Svobodné demokratické strany (FDP), kteří sami opakovaně podpořili jejich předání Kyjevu. Patřili mezi ně i šéfové parlamentních výborů pro obranu Marie-Agnes Strack-Zimmermannová (FDP) a Anton Hofreiter (Unie 90/Zelení) a expertka na bezpečnostní politiku Sarah Nanniová z Unie 90/Zelení.
Kyjev již dlouho žádá Berlín o předání raket Taurus, Scholz však dosud na výzvy ukrajinské strany reagoval zdrženlivě a v říjnu 2023 rozhodl, že tak prozatím neučiní. Opakovaně prohlásil, že všechny dodávky zbraní jsou dohodnuty s partnery, včetně těch za oceánem, a poznamenal, že prioritou SRN zůstává poskytnout Ukrajině protivzdušnou obranu a dělostřeleckou munici. Před deseti lety bylo pro Bundeswehr zakoupeno asi 600 kusů Taurusů. Tyto střely jsou považovány za obdobu britských střel Storm Shadow, které již byly na Ukrajinu dodány. Dosah německo-švédských střel je však o něco delší – až 500 kilometrů.
(cik, TASS)