Je Jurečka xenofob nebo jen jeho markeťáci mají dovolenou?

Ve vládní pětikoalici zřejmě žádná »okurková sezóna« není. Po více než týdnu od zjevného přešlapu ministra práce a sociálních věcí Mariána Jurečky (KDU-ČSL) na jeho instagramu ostře zareagovali jeho vládní spolumístopředsedové, předseda STAN Vít Rakušan a předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Minulý týden zveřejnil předseda lidovců reklamu, která má propagovat plánované zjednodušení systému sociálních dávek. »Kdo se snaží podvádět nebo je zdravý a nechce pracovat, na toho si posvítíme. Je mnohem lepší více podporovat pracující rodiče a vše jim zjednodušit než ty, kteří chtějí jen žít z práce ostatních. Takže třeba slavný ‚pán s pivem‘ dožadující se dávek na demonstracích proti vládě a Ukrajincům by měl zbystřit a najít si rychle řádné živobytí,« doprovodil ji na sociální síti.

Proč však použil právě fotku Roma, kterého si media vybrala jako symbol pietního aktu, který proběhl k uctění památky mladého Roma Nikolase, jenž zemřel po potyčce na přehradě v Brně? Muž na videu říká, že úředníci na úřadech nestíhají svou práci kvůli ukrajinským uprchlíkům. »Čekáme na peníze třeba čtyři měsíce. A z čeho máme žít?« ptá se muž a tento jeho výrok obletěl internet.

Již v pondělí reagoval pro zpravodajský server Romea.cz ředitel organizace RomanoNet Michal Miko: »Namísto řešení základních příčin chudoby a sociálního vyloučení ministr Marián Jurečka svými aktivitami na sociálních sítích šíří škodlivé stereotypy, které romskou populaci dále stigmatizují. Tím, že Romy ztotožnil se závislostí na sociálních dávkách, z toho důvodu se obáváme, že změny v systému sociálních dávek budou formulovány jako opatření ke kontrole Romů v nadměrné závislosti na státní podpoře. Tímto ministr posiluje pouze negativní vnímání celé komunity a posiluje předsudky a diskriminaci vůči Romům.«

Na jeho slova zareagoval Jurečka ve stejném článku. »Žádné stereotypy nepodporuji, ve svých vyjádřeních opakovaně hájím menšiny v ČR. Opakovaně jsem se vymezil vůči útokům, které byly v minulosti i vůči romské komunitě. Ale zároveň nebudu mlčet, když někdo v produktivním věku, s pivem v ruce, křičí veřejně, že mu údajně Ukrajinci brzdí jeho dávky! Není to pravda!« uvedl v komunikaci s redaktorem Richardem Samkem ministr.

Ale vládní spolupředsedové reagovali až dnes. »Jednodušší systém čerpání podpory je určitě fajn věc. Ta reklama na něj se ale fakt nepovedla. Věřím, že jen proto, že ti odpovědní markeťáci mají zrovna dovolenou,« reagoval Rakušan. V další diskusi odmítl, že by šlo o rasismus: »Spíš zbytečná a kontraproduktivní stereotypizace. V předvečer připomínky romského holokaustu fakt necitlivá a hloupá.« Na otázku, proč je ve vládě s xenofoby, odpověděl: »Já si počkám, jak se k tomu vyjádří pan Babiš, a pak vám odpovím.«

To Bartoš to vzal zeširoka, ale jedno společné jméno v jeho reakci najdeme: »Miloš Zeman, Andrej Babiš nebo Tomio Okamura postavili svou politiku na rozdělování společnosti, štvaní jedněch proti druhým a strašení. To sice může nabrat laciné populistické body, z dlouhodobého hlediska to ale škodí celé zemi. My jsme se proto zavázali, že budeme politiku dělat jinak. Prosím mysleme na to a dodržme svůj slib.«

Z »lidoveckého« pohledu řešil situaci expředseda strany Miroslav Kalousek: »Pane předsedo, jako ministr financí za KDU-ČSL jsem se také snažil omezit zneužívání dávek. Nikdy jsem přitom ale nezneužil etnickou otázku. To je nespravedlivé a ohavné. Opusťte tu notu, prosím. KDU-ČSL si nezaslouží »zčunkovatět«.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy