Kantar: Největší potenciál oslovit voliče v eurovolbách mají ANO a STAN, překvapivě vysoko jsou STAČILO! i Aliance za nezávislost ČR

Největší potenciál oslovit voliče při červnových volbách do Evropského parlamentu mají hnutí ANO a STAN, plyne z průzkumu agentur Kantar CZ a Data Collect pro Českou televizi (ČT). Podle jejich zjištění z přelomu dubna a května by obě uskupení v případě, že by je volili všichni, kteří je skutečně zvažují, shodně získala 27,5 procenta. Překvapivá jsou ale čísla týkající se mimoparlamentních stran nebo koalic tvořených neparlamentními subjekty. Tam má koalice STAČILO! potenciál získat až 13,5 procenta hlasů a například ALIANCE ZA NEZÁVISLOST ČR – proti přijetí eura, která se v průzkumech preferencí pohybuje pod jedním procentem, až 7,5 procenta.

Nečekané je i to, že mezi vládními subjekty je na tom nejlépe právě STAN, koalice SPOLU s nejsilnější pětikoaliční stranou ODS, po jejímž boku stejně jako v parlamentních volbách roku 2021 kandidují i KDU-ČSL a TOP 09, je třetí s potenciálem 26 procent. Piráti jsou podle Kantaru čtvrtí, když je zvažuje volit 15,5 procenta občanů.

Na dalším místě je koalice STAČILO!, kterou tvoří komunisté se Spojenými demokraty – sdružením nezávislých (SD-SN) a Českou stranou národně sociální (ČSNS), jež má podle průzkumu potenciál získat 13,5 procenta hlasů. Jen těsně v závěsu jsou Sociální demokracie (SOCDEM), jíž zvažuje dát hlas 12,5 procenta občanů a koalice Přísaha a Motoristé sobě (12 procent). Nad desetiprocentní hranici, konkrétně s potenciálem 11,5 procenta, se dostala ještě koalice SPD s Trikolorou, která se přitom v průzkumech preferencí pohybuje dlouhodobě na stejné cifře.

Zajímavostí je další »pořadí«. Poměrně vysoko, na devátém místě, je ALIANCE ZA NEZÁVISLOST ČR – proti přijetí eura, kterou tvoří  Aliance národních sil (ANS), Bezpečné ulice, Čistý kraj, Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), Národní demokracie (ND), Rozumní a Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa a politická strana Hnutí PES. »ANČR má větší potenciál než Zelení, Svobodní nebo PRO. A to dokonce i podle mainstreamového průzkumu,« napsala k tomu předsedkyně ANS Vladimíra Vítová, která jinak tradičně kritizuje mainstreamová média za nerovný přístup ke kandidujícím subjektům.

Zelení a koalice PRO – Jindřicha Rajchla mají podle Kantaru potenciál 6 procent, koalici ČSSD, již tvoří Česká suverenita sociální demokracie, strana DOMOV a Směr Česká republika a kterou do voleb vede expremiér Jiří Paroubek, přisuzuje průzkum potenciál 5 procent. Překvapivé je až 15. místo Svobodných (4 procenta).

Do eurovoleb se podle ministerstva vnitra přihlásilo 30 volebních formací, z toho 11 koalic. Lidé budou pro své kandidáty hlasovat 7. a 8. června. Volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by subjekt mohl v současnosti hypoteticky získat, pokud by se k němu přiklonili všichni lidé, kteří jeho volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb.

Průzkumu se zúčastnilo mezi 24. dubnem a 7. květnem 2000 lidí starších 18 let. Statistickou chybu agentury uvádějí v rozmezí od 0,9 procentního bodu u strany s nejnižším potenciálem po 2,4 bodu u strany s nejvyšším potenciálem.

(pk)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Stačilo, resp. KSČM je institucializovaná strana. Proto se KK nikdo nebojí a je furt v televizi. Co ale pro obyčejné lidi v tom Bruselu za 10 let udělala?

      • Pane Frondo, čekal bych třeba argument, že Vaše guru KK byla úspěšnou hlavní zpravodajkou nové směrnice o spotřebitelských úvěrech, díky které budou v zemích EU spotřebitelé mnohem více chráněni před libovůlí společností na úvěrovém trhu. Ale ptát se, co by jako měla změnit, je dobrej úlet 🙂

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy